Wraz z rozwojem technologii oraz rosnącymi wymaganiami, konieczność właściwego oznakowania w magazynie staje się coraz większym wyzwaniem dla przedsiębiorstw. Dlatego też, zrozumienie i stosowanie najnowszych standardów oznakowania składowania blokowego, miejsc, stref i komunikacji jest jednym z kluczowych elementów organizacji logistyki wewnętrznej
Wieloletnia praktyka i doświadczenie zalecają wprowadzenie poziomego oznakowania stref, pól oraz dróg komunikacyjnych w magazynie. Ich wprowadzenie przyczynia się m.in. do:
Najczęstszą formą poziomego oznaczenia stosowaną w magazynach jest malowanie linii. Istnieje wiele możliwości formy i sposobu malowania linii, jednakże istotne jest, aby zachować pewne wytyczne dotyczące ich szerokości i kolorystyki. Linie nie powinny być węższe niż 50 mm i powinny być wykonane w czytelnym kolorze, który kontrastuje z kolorem podłoża, aby zapewnić ich jak najlepszą widoczność dla użytkowników.
Inną możliwością oznakowania stref magazynowych jest wykorzystanie specjalistycznych taśm. Takie rozwiązanie może być szczególnie przydatne w sytuacjach, gdzie konieczne jest tymczasowe oznakowanie danej przestrzeni lub nie możemy ingerować trwale w posadzkę. Taśmy te cechują się elastycznością i łatwością w montażu, umożliwiając szybkie i skuteczne oznakowanie stref magazynowych. Dzięki nim można łatwo dostosować oznakowanie do zmieniających się potrzeb operacyjnych, co sprawia, że są one praktycznym rozwiązaniem w dynamicznym środowisku magazynowym.
Należy jednak pamiętać, że taśmy nie sprawdzą się w przypadkach:
W przypadku składowania blokowego, podobnie jak w przypadku regałów paletowych i półkowych, nadrzędną wartością do znakowania są:
Zasady oznakowania składowania blokowego obejmują:
3. Poziome oznakowanie pola: Zaleca się graficzne naniesienie granic strefy w celu wyraźnego określenia granic strefy składowania, co ułatwia prawidłowe umiejscowienie materiałów.
W przypadku magazynów zamkniętych, istnieją dodatkowe rozwiązania, które można zastosować w oznakowaniu.
Jednym z naturalnych rozwiązań jest wykorzystanie ścian budynków do instalacji tablic. Tablice umieszczone na ścianach są łatwo widoczne i proste do wdrożenia.
Innym często rekomendowanym rozwiązaniem są tablice podwieszane pod sufitem z możliwością instalacji na profilach aluminiowych z prowadnicą umożliwiającą przesuwanie tablic w zależności od aktualnego umiejscowienia palet.
5. Kolorowe oznaczenia stref: Każda strefa może mieć także przypisany unikalny kolor,
co pomaga szybko zidentyfikować strefę, w której znajduje się szukany towar.
W przypadku oznakowania poziomego, tradycyjne klejone etykiety (znane z oznakowania regałów) często nie są odpowiednim rozwiązaniem.
Alternatywną dla nich, może być zastosowanie:
Prawidłowe oznakowanie placów zewnętrznych stanowi niewątpliwie wyzwanie. W praktyce wyróżniamy dwa główne utrudnienia, które mogą wpłynąć na skuteczność oznakowania. Pierwszym są niekorzystne warunki atmosferyczne oraz znaczne zabrudzenia podłoża.
W przypadku poziomego oznakowania, nie ma tutaj złotego środka. Same fizyczne malowanie pól i dróg w praktyce rzadko się sprawdza- często mamy bowiem do czynienia z placem, który jest tylko utwardzony. Z drugiej strony, (jeśli przypomnimy sobie prawdziwe polskie zimy) opady śniegu powodują, że oznakowanie nie jest widoczne.
W takich sytuacjach, pionowe oznakowanie okazuje się być bardziej niezawodnym rozwiązaniem. Przy wykorzystaniu istniejących "naturalnych przeszkód", takich jak ściany, słupy czy ogrodzenia, możliwe jest umieszczenie dużych i czytelnych oznaczeń, które będą dobrze widoczne nawet w trudnych warunkach pogodowych.
W przypadku braku takich przeszkód, rekomendujemy zastosowanie m.in. słupków przestawnych (mobilnych), na których montowane są tablice z oznaczeniem lokalizacji. Jest to rozwiązanie elastyczne, ale także opcjonalne, ponieważ istnieje ryzyko przestawiania słupków w wyniku ruchu wózków lub konieczności fizycznego przestawienia ich podczas realizacji operacji składowania.
Warto zatem dobrze rozważyć możliwości i ograniczenia tego rodzaju oznakowania, dostosowując je do konkretnej infrastruktury oraz potrzeb magazynu.
Należy pamiętać, że wydzielenie ścieżek komunikacyjnych w magazynach nie służy tylko eliminacjom wąskich gardeł, zwiększeniu bezpieczeństwa ale jest też wymagane w przepisach prawa.
Przed przystąpieniem do wykonania fizycznych dróg komunikacyjnych należy sporządzić projekt, który uwzględni m.in. minimalne szerokości określone w przepisach dotyczących wymagań prawa pracy dotyczących oznakowania dróg transportowych w magazynie, po których poruszają się wózki widłowe. Dzięki temu zapewniamy nie tylko bezpieczne, ale także zgodne z prawem środowisko pracy dla personelu magazynowego.
Następnie dobrą praktyką jest omówienie i zatwierdzenie projektu z osobą, która odpowiada za BHP w Przedsiębiorstwie.
Oprócz oznaczenia samych ścieżek komunikacyjnych, istotne jest również właściwe oznaczenie stref niebezpiecznych w magazynie. Dodatkowe elementy, takie jak interaktywne bramki LED czy projektory LED znaków poziomych, mogą znacząco zwiększyć poziom bezpieczeństwa w magazynie.
Interaktywne bramki LED stanowią skuteczny sposób ostrzegania personelu magazynowego przed wejściem w niebezpieczne strefy lub obszary ograniczonego dostępu.
Z kolei projektory LED znaków poziomych, umożliwiają wyświetlanie ostrzeżeń i informacji na podłodze magazynu.
Wykorzystanie takich dodatkowych elementów oznakowania nie tylko zwiększa bezpieczeństwo w magazynie, ale także może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wypadków oraz poprawy świadomości pracowników na temat bezpiecznego zachowania się w miejscu pracy.
Prawidłowe oznakowanie składowania blokowego, placów, stref i komunikacji w magazynie to kluczowy element efektywnego zarządzania przestrzenią magazynową. Zapewnia ono nie tylko bezpieczeństwo personelu, ale także usprawnia procesy składowania i komunikacji. Jeżeli poszukujesz kompleksowych rozwiązań logistycznych dostosowanych do Twoich potrzeb, zapraszamy do kontaktu z naszym doświadczonym działem doradztwa logistycznego, który pomoże opracować odpowiednią strategię oznakowania w Twoim magazynie.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.