Szafy automatyczne

Szafy automatyczne użytkowane są w przemyśle oraz logistyce. Urządzenia te zapewniają stały dostęp do narzędzi i towarów. Jednak zawartość szafy dostępna jest jedynie dla osób posiadających uprawnienia.

Jako sposób logowania można wybrać kod PIN, kartę z kodem kreskowym czy kartę RFID.

Największą zaletą szafy automatycznej jest monitorowanie jej zawartości. Zaś system autoryzacji umożliwia weryfikację nadużyć.

Szafy automatyczne inaczej automatyczne regały magazynowe głównie przeznaczone dla małych towarów z grup B i C. Celem instalacji szaf jest maksymalizacja wykorzystania powierzchni magazynowej przy jednoczesnej minimalizacji czasu kompletacji i bezbłędnej identyfikacji towaru.

Co wyróżnia szafy automatyczne?

Zautomatyzowane szafy narzędziowe to nie tylko miejsce do przechowywania sprzętu, ale także zaawansowane rozwiązanie, które pozwala na pełne zarządzanie narzędziami w firmie. Oto kilka kluczowych korzyści związanych z tym typem rozwiązania:

 1. Pełna Automatyzacja: Dzięki specjalnemu oprogramowaniu i połączeniu z systemem, zautomatyzowane szafy umożliwiają pełną automatyzację procesu zarządzania narzędziami. Możemy śledzić, kto, kiedy i gdzie korzysta z urządzeń przez całą dobę.

 2. Monitoring i Kontrola: Oprogramowanie pozwala na monitorowanie w czasie rzeczywistym. To oznacza, że możemy śledzić, czy narzędzia są używane zgodnie z planem, czy też może występują nieprawidłowości.

 3. Serwisowanie i Konserwacja: Oprogramowanie może również pilnować serwisowania, konserwacji i kalibracji urządzeń. W momencie, gdy sprzęt wymaga naprawy lub serwisu, otrzymujemy odpowiednie powiadomienie.

 4. Bezpieczeństwo: Zautomatyzowane szafy mogą być wyposażone w systemy kontroli dostępu, co zabezpiecza narzędzia przed nieuprawnionym użytkowaniem.

 5. Optymalizacja Przestrzeni: Dzięki zagęszczonym półkom i specjalnym mechanizmom, można pomieścić więcej narzędzi na mniejszej powierzchni.

Zautomatyzowane szafy narzędziowe to inteligentne rozwiązanie, które pozwala na efektywne zarządzanie narzędziami, minimalizację ryzyka awarii i optymalizację procesów w firmie. 

Rozwiązania techniczne występujące w szafach:

 • transport wewnątrz szafy całych półek - rozwiązanie opierające się na tzw. karuzelach pionowych regałów
 • transport windą półek lub pojemników wewnątrz szafy
 • transport pojemników w 3 wymiarach, przez co jest możliwość wykorzystania większej, nieregularnej przestrzeni magazynowej przy ograniczonej liczbie punktów dostępowych - ma to na celu wypełnienie wszelkich niedostępnych normalnie powierzchni, takich jak skosy czy nisze.

Przykład wykorzystania szafy automatycznej w magazynie:

 1. Przechowywanie Kolektorów Danych: W dużym centrum dystrybucyjnym zautomatyzowana szafa stoi w dogodnym miejscu, dostępnym dla pracowników. Każdy z 50 pracowników ma swoją kartę identyfikacyjną (np. RFID) lub kod, którym otwiera przegródkę w szafie.

 2. Rozpoczęcie Zmiany: Przed rozpoczęciem zmiany pracownik identyfikuje się przy pomocy karty lub kodu. Otwiera przegródkę, wyciąga kolektor danych i sprawdza go pod kątem ewentualnych uszkodzeń.

 3. Korzystanie z Kolektora Danych: Kolektor jest gotowy do użycia. Pracownik korzysta z niego przez całą swoją zmianę. Po zakończeniu zmiany wkłada go z powrotem do przegródki.

 4. Wymiana Baterii: Po zakończeniu zmiany pracownik wyjmuje baterię z kolektora. Wkłada ją do ładowarki, gdzie zostaje naładowana.

 5. Kolejna Zmiana: Następny pracownik, który zaczyna swoją zmianę, otwiera przegródkę. Wymienia naładowaną baterię na kolektorze danych.

 6. Dezynfekcja: W sytuacji, gdy dezynfekcja jest wymagana (np. w okresie pandemii), pracownik może umieścić kolektor w specjalnej skrzynce ozonującej.

W ten sposób zautomatyzowana szafa pozwala na sprawną organizację pracy, kontrolę nad narzędziami oraz minimalizację ryzyka awarii. To inteligentne rozwiązanie, które przyczynia się do efektywności i bezpieczeństwa w miejscu pracy. 

Pełne wykorzystanie możliwości szaf automatycznych jest osiągalne po integracji z systemem ExpertWMS®. Na podstawie procesu implementacji różnych rozwiązań możemy zagwarantować, że połączenie zarządzania poleceniami przez system WMS daje w efekcie zmniejszenie czasu kompletacji, większą wydajność pracowników oraz wyeliminowanie błędów w czasie kompletacji.

Nasze szerokie doświadczenie pozwala na wspieranie w czasie wyboru szaf (konkretne rozwiązanie techniczne dostosowane do wielkości i ilości produktów), dostosowanie rozwiązania do rzeczywistych potrzeb i wymagań przedsiębiorstwa oraz późniejsze uruchomienie w połączeniu do systemu ExpertWMS.

Jak działają szafy automatyczne?

Szafy automatyczne są to specjalne meble przemysłowe. Zostały zaprojektowane z myślą o przechowywaniu narzędzi oraz sprzętu i ergonomii pracy. Wiele z nich jest wyposażonych w półki z zamknięciem posiadającym duże zagęszczenie, które pozwala na trzymanie

 W wielu przypadkach szafy są wyposażone w półki ze specjalnym zamknięciem o dużym zagęszczeniu, co pozwala na trzymanie odpowiedniej ilości narzędzi lub sprzętu. Dodatkowo, w niektórych modelach można znaleźć miejsce na klawiaturę lub czytnik kart.

Nasze szerokie doświadczenie pozwala na wspieranie w czasie wyboru szaf (konkretne rozwiązanie techniczne dostosowane do wielkości i ilości produktów), dostosowanie rozwiązania do rzeczywistych potrzeb i wymagań przedsiębiorstwa oraz późniejsze uruchomienie w połączeniu do systemu ExpertWMS.

Automatyczne szafy w magazynie - zalety:

 • kontrola dostępu
 • możliwość weryfikacji zawartości szaf (mail)
 • automatyczna kontrola szaf zapewnia ciągłość produkcji
 • możliwość konfiguracji według wytycznych klienta
 • lokalizacja pobieranej rzeczy jest wyświetlana na ekranie monitora
 • stały dostęp do narzędzi i towarów
 • ograniczony dostęp do zawartości
 • rejestrują logowanie zdarzeń
 • zmniejszenie liczby kradzieży
 • użycie koszyków oraz przypisanie kodów kreskowych do zawartości minimalizuje ryzyko pomyłek i przyśpiesza proces pobierania
 • możliwość połączenia ze sobą kilku szaf automatycznych

Chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?

Zamów audyt magazynu