Spis treści
ToggleInwentaryzacja magazynu to sporządzenie spisu ilościowego lub wartościowego posiadanych towarów w jednym magazynie lub kilku magazynach, a następnie porównanie go ze stanem ksiąg rachunkowych i wyjaśnienie różnic. Jej celem jest ustalenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów przedsiębiorstwa.
Zdarza się, że inwentaryzacja magazynu wprowadza pewną dezorganizację w codziennej pracy i potrafi być wyjątkowo stresująca, zwłaszcza w przypadku, gdy jest przeprowadzana przez zewnętrzne organy kontrolne. Jakie są metody inwentaryzacji w magazynie? Najczęściej stosowaną metodą jest tradycyjny spis z natury, co oznacza ręczne zliczanie, mierzenie i ważenie wszystkich elementów majątku. Niemniej jednak, inwentaryzację magazynu można skutecznie zoptymalizować, wykorzystując dostępne na rynku rozwiązania IT.
Systemy klasy WMS pozwalają na automatyzację procesów związanych z inwentaryzacją, włącznie z porównywaniem danych ewidencyjnych z rzeczywistym stanem towarów, w tym środków trwałych i składników majątkowych. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie efektywności i dokładności tego procesu, jednocześnie redukując obciążenia pracowników.
Celem inwentaryzacji jest aktualizacja stanu magazynowego do stanu rzeczywistego wraz ze zmianami w jakości oraz przede wszystkim ilości zapasów – nadwyżek oraz braków.
W toku inwentaryzacji magazynowej zazwyczaj pojawiają się drobne lub większe rozbieżności między stanem faktycznym a stanem ewidencyjnym.
Inwentaryzacja może wykazać niezgodność:
Powyższe nieprawidłowości mogą wynikać z:
Inwentaryzacja magazynu może ujawnić także różnicę pozorną, np. gdy mamy w magazynie grupę produktów, której składowe zostały osobno ujęte w stanie magazynowym, a tymczasem według ewidencji księgowej stanowią jeden produkt. W takiej sytuacji zachodzi zgodność spisu ze stanem faktycznym, a do zniwelowania pozornej różnicy potrzebne jest odpowiednie operowanie danymi ksiąg rachunkowych lub stanami magazynowymi – np. konieczne może być przesunięcie międzymagazynowe lub rozchód wewnętrzny.
Przeprowadzenie w magazynie inwentaryzacji pomaga w utrzymaniu prawidłowej organizacji logistyki wewnętrznej, a jej wynik jest ważną informacją na temat jakości pracy magazynu.
Skupimy się na analizie dwóch radykalnie różniących się metod inwentaryzacji magazynu:
Powyższe metody inwentaryzacji magazynu można przyporządkować do magazynów obsługujących różną skalę procesów. Dla magazynów mniej rozwiniętych, nie wyposażonych w system WMS, proces inwentaryzacji będzie znacznie utrudniony i oczywiście dłuższy.
Inwentaryzacja magazynu składa się z trzech podstawowych etapów. Niezależnie od tego, czy jest ona realizowana ręcznie czy z wykorzystaniem WMS, są do nich przypisane charakterystyczne czynności:
Według prawa, czyli zgodnie z ustawą o rachunkowości, przeprowadzenie inwentaryzacji magazynu jest obowiązkowe raz na dwa lata, jednak zwykle odbywa się co roku, na koniec roku obrotowego.
Rodzaje inwentaryzacji w magazynie, ze względu na częstotliwość to:
Inwentaryzacja w magazynie powinna być także przeprowadzona przy zmianie kierownika magazynu (osoby odpowiedzialnej za zarządzanie magazynem) – nazywamy ją zdawczo-odbiorczą.
Należy pamiętać, że częstotliwość inwentaryzacji jest ściśle związana z typem magazynu oraz rotacją towarów. Warto wziąć pod uwagę, że różne rodzaje magazynów oraz różne rodzaje towarów wymagają różnych podejść do inwentaryzacji. Przykładowo, w magazynach produkcyjnych szczególnie istotne jest monitorowanie stanu materiałów do produkcji, półproduktów i dostaw fabrycznych. W ostatnich etapach produkcji liczone są natomiast produkty gotowe. W tym przypadku złożoność procesów oraz wzajemne zależności między nimi mogą wymagać częstszych inwentaryzacji w magazynie. Jest to konieczne zarówno dla zachowania ciągłości produkcji, jak i zapewnienia rentowności przedsiębiorstwa. Rotacja towarów i specyfika działalności firmy są kluczowymi czynnikami wpływającymi na ustalenie harmonogramu inwentaryzacji magazynu, aby efektywnie zarządzać stanami i unikać nadmiernych zapasów lub niedoborów.
W wyniku inwentaryzacji magazynu powinno powstać sprawozdanie zatwierdzone przez kierownika (przewodniczącego komisji inwentaryzacyjnej), w którym muszą pojawić się następujące informacje:
Inwentaryzacja jest kluczowym procesem w zarządzaniu magazynem a jej częstotliwość powinna być dostosowana do charakteru działalności oraz potrzeb danego magazynu. Standardowym wymogiem jest minimum jedna inwentaryzacja roczna, jednak spisy aktywów i pasywów warto przeprowadzać także z innych uzasadnionych przyczyn, takich jak np. zmiana kierownika magazynu czy przeniesienie magazynu do nowej lokalizacji.
Należy zaznaczyć, że częstotliwość inwentaryzacji powinna być również adekwatna do rozmiaru i skali działalności magazynu. Zbyt rzadkie inwentaryzacje mogą prowadzić do znacznych rozbieżności między stanem ewidencyjnym a rzeczywistym stanem towarów. Brak kontroli nad magazynem może powodować poważne problemy, takie jak przestoje w produkcji, brak dostępności towarów czy trudności w lokalizowaniu produktów, co negatywnie wpływa na wydajność pracy magazynu i generuje zbędne koszty dla przedsiębiorstwa.
Należy również zaznaczyć, że metody inwentaryzacji w magazynie różnią się w zależności od stopnia jego zinformatyzowania. W mniej zautomatyzowanych magazynach nadal powszechną metodą jest spis z natury, czyli ręczne przeliczanie towarów i weryfikacja wyników z danymi z działu rachunkowości. Jednak w magazynach, które korzystają z systemów zarządzania magazynem (WMS), inwentaryzacja magazynu może być znacznie bardziej efektywna i dokładna. Dzięki WMS proces ten może być zautomatyzowany, co minimalizuje błędy i usprawnia pracę.
Pomimo, że system WMS pozwala na pełne traceability towarów, nie gwarantuje eliminacji wszystkich błędów magazynowych, jakie generują pracownicy w trakcie codziennej pracy. Warto jednak pamiętać, że wykorzystanie funkcjonalności WMS w procesie inwentaryzacji magazynu pozwala na jej zrealizowanie w dużo krótszym czasie w porównaniu z metodą ręczną. Algorytmy systemu automatyzują wiele czynności, jak zestawienie wyników spisu z danymi ksiąg rachunkowych, i minimalizują ilość błędów.
Natomiast niezależnie od metody inwentaryzacji w magazynie, warto korzystać z kilku dobrych praktyk. Robiąc spis należy pamiętać o uwzględnieniu wszystkich składników majątkowych – tych objętych i tych nie objętych ewidencją bilansową (zasada kompletności). Nie wolno zapomnieć o ponownej weryfikacji wartości uzyskanych w spisie przez inne jednostki komisyjne. Inwentaryzacja magazynu zajmuje czas pracowników i wstrzymuje jego pracę, należy zatem dołożyć wszelkich starań, aby była przeprowadzona kompleksowo i możliwie jak najbardziej efektywnie.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.