Z naszego doświadczenia logistyka wewnętrzna (logistyka magazynowa) to kompleksowe planowanie, realizacja oraz kontrola procesów przepływu towarów, materiałów, komponentów, półproduktów oraz wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw. Ważny jest odpowiedni obieg informacji z punktu początkowego do punktu końcowego w magazynie czy na produkcji oraz dostęp do danych dla Klienta w czasie rzeczywistym, w celu spełnienia jego wymagań. Niektóre firmy na początku swojej drogi mogą stwierdzić, że logistyka wewenętrzna magazynowa nie jest aż tak istotna. Jednak szybko zdają sobie sprawę, że magazyn to z jednej strony serce, a z drugiej wąskie gardło organizacji, zwłaszcza dla firm dystrybucyjnych, a już szczególnie przy obsłudze coraz bardziej wymagających zamówień z kanału internetowego (e-commerce). Przy szybkim rozwoju i wzroście przedsiębiorstwa zaczyna pojawiać się chaos organizacyjny, dużo błędów, a co za tym idzie niewystarczający przepływ informacji w magazynach.
Logistyka wewnętrzna (logistyka magazynowa) opiera się na wielu różnorodnych działaniach operacyjnych, takich jak:
Do wielu z w/w czynności konieczne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów, które potrzebne są do zarządzania i archiwizacji ruchów magazynowych oraz prowadzenia rozliczeń z dostawcami, Klientami czy produkcją. Żadne przedsiębiorstwo dystrybucyjne, produkcyjne czy centrum logistyczne nie jest w stanie płynnie działać bez prawidłowo działającej logistyki magazynowej wewnętrznej. Jej głównym celem jest dostarczanie dobrej jakości produktu przy użyciu właściwego sposobu, we właściwym czasie, w ilości zgodnej z zapotrzebowaniem i wysłanie go pod wskazany adres. A wszystko to naturalnie przy jak najniższych kosztach.
Firmy dążą do eliminacji zbędnych czynności, które prowadzą m.in do nadprodukcji, dużych zapasów i stanów magazynowych, nadmiernych kosztów transportu, niepotrzebnych ruchów magazynowych, błędów ilościowych i jakościowych, czyli ogromnych wydatków. Punktem docelowym logistyki wewnętrznej powinno być należyte planowanie wszystkich procesów w przedsiębiorstwie, weryfikowanie i realizowanie odpowiedniego przepływu informacji i towarów w taki sposób, aby poziom kosztów tego obiegu był jak najniższy. Chodzi o optymalizację pracy magazynu oraz o zapewnienie wysokiej jakości obsługi klientów zewnętrznych, czyli przy minimalizacji kosztów całej logistyki.
Zastosowanie rozwiązań klasy WMS w logistyce wewnętrznej, zakłada myślenie i działanie kompleksowe, integracje różnych zewnętrznych źródeł danych (systemów ERP, sprzedażowo-księgowych, TMS, MES, sklepów i platform internetowych itp.), operacji magazynowych i transportowych oraz dopasowanie poszczególnych czynności logistycznych w procesie przepływu, w celu zniwelowania czynności, które przynoszą straty.