Operatorzy logistyczni pełnią kluczową rolę w zarządzaniu przepływem towarów i usług w gospodarce globalnej. Są niezbędni do sprawnego działania łańcuchów dostaw. W łańcuchu dostaw operatorzy znajdują się między dostawcami a nabywcami towarów. Operator logistyczny przykład działania:
Przepływ informacji: Operatorzy dbają o skuteczną komunikację między dostawcami a nabywcami produktów.
Obsługę klienta: Zapewniają wsparcie w procesie zamówień i rozwiązywaniu problemów.
Kontrolę zapasów: Monitorują stan i ilość towarów w magazynach.
Realizację zamówień: Odpowiadają za terminowość, częstotliwość i kompletność dostaw.
Transport i magazynowanie: Organizują przewóz, składowanie oraz dystrybucję towarów.
Zakres usług oferowanych przez Operatorów Logistycznych jest wyjątkowo obszerny i obejmuje m.in. logistykę kontraktową, fulfilment, usługi konfekcjonowania czy transportowe. Operatorzy Logistyczni dążą do redukcji kosztów własnych oraz Klienta, dzięki skutecznemu zarządzaniu towarami oraz dobrej organizacji pracy magazynu. Często ich usługi są dostępne dla Klientów w pakietach.
W związku z intensywnym rozwojem logistyki i technologii, co roku na rynku krajowym jak i międzynarodowym przybywa firm z sektora 3PL. Operatorzy logistyczni korzystając z najnowszych możliwości (w szczególności wdrażania rozwiązań informacyjnych), coraz lepiej przystosowują swoje działania do potrzeb Klienta. Kompetentny Operator Logistyczny to przedsiębiorstwo, które umiejętnie dobierze profil oferowanych usług do zapotrzebowania zleceniodawcy i wniesie wartość dodaną do jego biznesu.
Skorzystanie z pomocy Operatorów Logistycznych pozwala zaczerpnąć wiedzy, doświadczenia a przede wszystkim standardów, które zostały wypracowane przez te firmy podczas pracy dla licznych Klientów.
Operatorzy logistyczni świadczą usługi składowania towaru co wymaga dobrej organizacji pracy magazynu, dużej elastyczności i szybkiego reagowania na zmiany. Każdy Operator Logistyczny, staje przed wyborem odpowiedniego rozwiązania, aby usprawnić pracę całego magazynu i logistyki, najczęściej jest to rozwiązanie klasy WMS (Warehouse Management System). Odpowiednio dobrany i wdrożony system WMS powinien w krótkim czasie podnieść wydajność wszystkich procesów w magazynie. Zanim Operator Logistyczny zdecyduje się na konkretną firmę dostarczającą rozwiązanie klasy WMS, musi odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
Jakie mam potrzeby w zakresie WMS?
Dlaczego chcę wdrożyć system WMS?
Co jest największym wyzwaniem obecnie w magazynie?
Rodzaje operatorów logistycznych
Operatorów logistycznych klasyfikuje się na podstawie zakresu i kompleksowości oferowanych usług w przedziale od 1PL do 10PL. Operator logistyczny klasyfikacja od 7PL do 10PL są zagadnieniami przyszłościowymi. Rodzaje operatorów logistycznych:
1PL: Przedsiębiorstwa świadczące usługi logistyczne związane z transportem, które korzystają z własnych zasobów, takich jak magazyny, pojazdy i pracownicy.
2PL: Przedsiębiorstwa świadczące usługi logistyczne wewnątrz firmy oraz łączący się z innymi ogniwami łańcuchów dostaw.
3PL: Przedsiębiorstwa świadczące usługi logistyczne, których zakres jest szerszy niż 2PL, włączając magazynowanie, zarządzanie zapasami, pakowanie i obsługę celno-spedycyjną. Często wykorzystują własne systemy IT do zarządzania operacjami.
4PL: Są nimi integratorzy łańcucha dostaw, zarządzający różnymi aspektami logistyki, często korzystając z usług innych 3PL
5PL: Skupiają się na tworzeniu sieci logistycznych, wykorzystując technologie i innowacje do integracji i optymalizacji łańcuchów dostaw na dużą skalę. 5PL często zajmują się logistyką e-commerce i zarządzaniem globalnymi łańcuchami dostaw.
Cechy i funkcje systemu WMS:
Centra Logistyczne wymagają całościowej obsługi, często nie szukają tylko systemu informatycznego, ale kompleksowego rozwiązania logistycznego. Najpierw doradztwa, zaproponowania koncepcji wdrożenia, implementacja rozwiązania WMS, integracji z systemami zewnętrznymi i ciągłego rozwoju, zgodnego z potrzebami ich Klientów.
System ExpertWMS® 3PL jest skalowalnym, elastycznym, w pełni konfigurowalnym narzędziem, daje duże możliwości modyfikacji i dostosowania do specyficznych potrzeb zarówno Operatorów, jak ich Klientów.
Cechy systemu ExpertWMS® 3PL:
Wielofirmowość, wielojęzyczność
Elastyczność, skalowalność i pełna konfigurowalność
Zarządzanie magazynem na poziomie zarządczym i operacyjnym
Pełna optymalizacja procesów logistyki magazynowej
Intuicyjność i ergonomiczność interfejsu użytkownika
Integracja z automatyką magazynową i systemami wizyjnymi (regały przesuwne, rotacyjne taśmociągi, pick-to-light, układnice, sortery, wagi)
Integracja systemów w obrębie przedsiębiorstwa powinna przynosić efekt synergii. Na etapie poprzedzającym wdrożenie, warto zastanowić się nad tym, z jakimi innymi systemami oraz w jakim zakresie oprogramowanie WMS powinno się komunikować.
System zarządzania transportem (TMS – Transportation Management System)
A OPRÓCZ TEGO:
Sklepy internetowe
Platformy integrujące
Kurierzy i spedycja
Automatyka magazynowa
System magazynowy WMS powinien posiadać szeroką gamę narzędzi do efektywnej wymiany danych, takich jak: import kartotek towarowych, kontrahentów oraz dyspozycji przyjęć i wydań, eksportu realizacji i stanów magazynowych. Wymiana systemu WMS może odbywać się m.in. poprzez wymianę plików CSV, automatycznie poprzez web service, FTP, tabele pośrednie, szynę danych, czy poprzez interfejs WWW.
Korzyści z wdrożenia systemu WMS dla operatorów logistycznych
Umiejętne zarządzanie magazynem jest kluczem do odpowiedniego funkcjonowania logistyki przedsiębiorstwa. Każdy Operator Logistyczny potrzebuje automatycznej kontroli stanów magazynowych, aby utrzymać tempo pracy i nie pogubić się w liczeniu asortymentu dostępnego w magazynie. System ExpertWMS® 3PL pozwala na:
Redukcję kosztów dzięki skróceniu czasu realizacji operacji logistycznych
Poprawę organizacji pracy dzięki podniesieniu wydajności i efektywności
Poprawę obsługi Klienta
Redukcję ilości pomyłek dzięki czemu spada ilość reklamacji
Minimalizację kosztów szkolenia nowego pracownika
Analiza – kontrola realizacji wydajności
Sprawną inwentaryzację dzięki terminalom
Właściwe zarządzanie towarami (o krótkiej dacie ważności, dużej rotowalności)
Ograniczenie papierowego obiegu dokumentów
Zamawianie wybranego transportu jednym kliknięciem dzięki integracji z systemami kurierskimi
Szybki zwrot inwestycji
I wiele innych..
ROI, czyli zwrot z inwestycji
Czas zwrotu z inwestycji jest jednym z kluczowych elementów decydujących o wdrożeniu rozwiązania WMS.
Analizując ROI u naszych Klientów zawsze bierzemy pod uwagę 2 kwestie:
czas uzyskania pierwszych korzyści organizacyjnych płynących z funkcjonowania WMS
u 29% firm odnotowaliśmy znaczne korzyści z funkcjonowania ExpertWMS® już w pół roku od zakończenia wdrożenia,
u 24% przedsiębiorstw wykazało korzyści wcześniej – po 3 miesiącach,
u 26% firm korzyści były widoczne w momencie oddania rozwiązania do użytku,
u 21% uzyskało korzyści z wdrożenia później niż w rok od implementacji.
Zwrot z inwestycji
Tutaj sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana, głównie z powodu trudności z precyzyjnym wyliczeniem ROI. Z naszych badań wynika, że aż 34% firm – inwestorów nie dokonało analizy zwrotu kosztów, a dla 17% okazało się być za wcześnie na takie podsumowania. Dla 27% firm zwrot z inwestycji nastąpił poniżej roku od wdrożenia, a dla 11% w czasie między 12 a 24 miesięcy. 8% firm wykazało ROI powyżej dwóch lat, a dla zaledwie 3% przedsiębiorstw WMS jak dotąd w ogóle się nie zwrócił.
DataConsult to polski producent kompleksowych rozwiązań informatycznych, które wspomagają zarządzanie logistyką wewnętrzną przedsiębiorstw.Od 19lat dostarczamy innowacyjne systemy magazynowe, które pomagają naszym Klientom osiągnąć zamierzone korzyści i cele biznesowe. Specjalizujemy się w optymalizacji procesów i przepływów logistyki wewnętrznej z wykorzystaniem autorskich systemów informatycznych z rodziny ExpertWMS® oraz wiedzy pozyskanej w ponad 450 przeprowadzonych projektach.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?