W logistyce magazynowej, gdzie szybkość i precyzja są nieodłącznymi elementami, skuteczne zarządzanie magazynem staje się nie tylko priorytetem, lecz także wyzwaniem. Jednym z kluczowych aspektów tego procesu jest odpowiednie oznaczenie regałów. Odpowiednio zorganizowane i oznakowane regały magazynowe są nie tylko nieodłącznym elementem porządku, ale również kluczowym czynnikiem umożliwiającym szybką identyfikację, lokalizację ,zarządzanie towarami w magazynie oraz efektywność realizowanych procesów w magazynie.
Jakie są ogólne zasady oznakowania regałów magazynowych?
Oznaczanie regałów magazynowych to nie tylko kwestia logistyki, ale także ważny element układu magazynowego. Jakie są zasady tego kluczowego elementu organizacji magazynu?
Oznakowanie musi być jednocześnie proste i czytelne, zrozumiałe dla użytkowników, szczególnie dla nowych pracowników.
Zaleca się wykorzystanie oznaczenia alfa-numerycznego, obejmującego litery i cyfry. Taka forma ułatwia odbiór dla operatorów oraz poprawia odbiór prezentowanych oznaczeń.
Zastosowanie oznaczeń w postaci kodów kreskowych lub kodów QR. Oprócz identyfikacji lokalizacji w regałach przez użytkowników, takie oznaczenia są używane w procesach realizowanych w programie magazynowym. Nawet jeśli aktualnie nie korzystamy z systemu magazynowego, dodanie kodowania na etykietach/tablicach lokalizacyjnych pozwoli zaoszczędzić czas w przyszłości, przy stosunkowo niewielkich kosztach. Przy wyborze coraz bardziej popularnych QR code, należy upewnić się, czy nasz system magazynowy oraz terminale mobilne są z nimi kompatybilne.
Bardzo ważnym aspektem jest zachowanie kolejności numeracji. Zarówno rzędy, jak i poziomy powinny być oznakowane rosnąco (np. 1, 2, 3… lub A, B, C…) zgodnie z fizyczną instalacją systemu w magazynie oraz marszrutą w procesach kompletacji.
Każdy poziom lub lokalizacja kompletacyjna może być dodatkowo oznaczona innym kolorem. Taki zabieg poprawia czytelność dla ludzkiego oka, co przekłada się na łatwiejszą identyfikację i orientację w magazynie.
Etykiety lokalizacyjne dla wszystkich poziomów, mogą być umieszczone na 1 trawersie najniższego regału (lub na wysokości operatora), oraz dodatkowo na trawersach docelowych. Istnieją tutaj dwie możliwe opcje do rozważenia, a wybór pomiędzy nimi zależy od specyfiki magazynu i charakteru procesów.
a) Wybór opcji powinien uwzględniać rodzaj terminali mobilnych używanych w magazynie, czy posiadają one „długi zasięg” lasera, umożliwiający skanowanie etykiet z odległości kilku metrów od operatora. W przypadku, gdy nasze terminale pozwalają na skanowanie tylko z odległości do około 1 metra, konieczne jest ograniczenie etykietowania do najniższych poziomów.
b) Jeśli w magazynie przeprowadzana jest inwentaryzacja przy użyciu terminali mobilnych, gdzie skanowanie towarów odbywa się przy spisie, oraz specjalnych koszy do wózków widłowych umożliwiających liczenie bez konieczności ściągania palet na poziom 0, konieczne staje się dodatkowo etykietowanie każdego poziomu regałów.
Zastosowanie znaków graficznych, takich jak strzałki kierunkowe, do oznaczenia poziomów składowania jest istotne, zwłaszcza wtedy gdy wszystkie etykiety lokalizacyjne znajdują się na najniższych poziomach regałów.
Zapewnienie zgodności fizycznych lokalizacji z lokalizacjami w systemie magazynowym. W przypadku sekcji rzędów regałów paletowych, gdzie występują przejazdy/zatoki dla wózków widłowych, a pierwszy poziom składowania znajduje się na wysokości 4 metrów lub więcej względem posadzki, konieczne jest zastosowanie specjalnego podejścia do oznakowania. Rekomendowane jest wprowadzenie dodatkowych, poziomych etykiet lub tablic umieszczonych na słupach regałowych na wysokości do około 2 metrów względem posadzki. Te etykiety powinny być czytelne dla operatorów wózków widłowych i zawierać informacje zgodne z systemem magazynowym.
Oznaczenia magazynowe – jakie zasady stosować przy oznakowaniu regału paletowego i regału półkowego?
Oznaczenia magazynowe w przypadku regału paletowego i regału półkowego oprócz zasad ogólnych wymagają także dodatkowych elementów, które opisujemy poniżej.
Oznaczenie alejki – Zazwyczaj jest to kombinacja litery i cyfry, gdzie numeracja liter biegnie od początku alfabetu. To umożliwia łatwe zidentyfikowanie konkretnych alejek w magazynie.
Pion regału (kolumna) – Reprezentowany jest wartością liczbową, począwszy od 01. Numeracja pionów regałów ułatwia precyzyjne określenie konkretnego miejsca składowania towarów.
Poziom składowania – Wyrażony jako wartość liczbowa określona wielokrotnością liczby 10. Przykładowo, poziom 00 może oznaczać podłogę, a poziom 10 – pierwszy poziom składowania. Taki system liczbowy zabezpiecza (pozostawiona wolna numeracja poziomów) przed ewentualnymi modyfikacjami systemów regałów w przyszłości, zwłaszcza przy dodawaniu dodatkowych poziomów kompletacyjnych. Jest to szczególnie istotne w magazynach dystrybucyjnych i e-commerce, gdzie elastyczność jest kluczowa.
Miejsce paletowe – Zazwyczaj oznaczane są za pomocą litery, przy czym standardowo przyjmuje się, że trzy miejsca paletowe tworzą jedną sekcję (dla najczęściej spotykanego układu sekcja 270mm + palety euro 1200x800mm).
W przypadku regału półkowego, nie oznacza się konkretnego miejsca składowania towaru w danym poziomie składowania ale całą półkę.
Oznakowania dużych (licznych) systemów regałowych – elementy dodatkowe
System oznakowania dużych/licznych systemów regałowych może być wzbogacony o elementy dodatkowe, umożliwiające szybką identyfikację kluczowych sekcji. Do tych elementów możemy zaliczyć:
Oznakowanie rzędów regałów dużymi tablicami z nazwą alejki (litera bądź cyfra) umieszczanymi na czole regałów to rozwiązanie, które ułatwia orientację w magazynie.
Dodatkowym rozszerzeniem systemu identyfikacji jest oznakowanie każdej zatoki/przejazdu w rzędzie regałów, poprzez umieszczenie tablicy z nazwą alejki oraz wskazanie kierunku zastosowanej numeracji. Takie oznaczenie magazynowe nie tylko ułatwia precyzyjne zlokalizowanie konkretnego miejsca w magazynie, ale także zapewnia jasne wskazówki dotyczące kierunku numeracji, wpływając na zwiększenie ogólnej przejrzystości systemu oznakowania.
Pojedyncze lokalizacje dla regałów – rodzaje oznakowania
Kluczowym elementem sprawnego zarządzania jest także precyzyjne oznakowanie pojedynczych lokalizacji. Każda etykieta pełni tu istotną rolę, przyczyniając się do zwiększenia efektywności operacyjnej i eliminacji potencjalnych błędów w identyfikacji oraz lokalizacji towarów. W kontekście optymalnego oznaczania lokalizacji, możemy zastosować:
Etykietę klejoną, która jest najczęściej stosowanym rodzajem oznaczenia w magazynach. Zapewnia łatwą aplikację na różnych powierzchniach i jest idealna do szybkiego oraz trwałego oznakowania regałów paletowych i półkowych
Etykietę umieszczoną w profilu (listwie cenowej) – znajduje ona zastosowanie w przypadku, gdy zakładamy możliwość zmian w nomenklaturze kodowania w przyszłości. Dzięki tej formie oznakowania można łatwo aktualizować informacje bez konieczności usuwania etykiet klejonych.
Etykietę na magnesie, która jest praktycznym rozwiązaniem szczególnie gdy istnieje potrzeba częstego przenoszenia etykiet między różnymi miejscami w magazynie.
Przy wyborze etykiet do oznaczania regałów, istotne jest uwzględnienie charakterystyki samego regału, który posiadamy. Aspekty, które warto brać pod uwagę to:
Wysokość rygla/półki regałowej: Warto zastanowić się, czy etykieta z lokalizacją nie będzie za wysoka względem fizycznego miejsca, na którym ma zostać umieszczona. Jeśli regały posiadają różne poziomy, konieczne jest dostosowanie rozmiaru etykiety pod konkretne typy. Etykieta, która będzie wyższa niż poziom zostanie prędzej czy później uszkodzona lub odklejona.
Powierzchnia rygla/półki regałowej: Jeśli powierzchnia regału jest nierówna czy zakrzywiona etykieta klejona może nie być trwała. W takim przypadku, warto rozważyć inne formy etykiet, etykietę na tabliczce pcv.
Dostosowanie rodzaju etykiety do konkretnych warunków regałów pozwoli na utrzymanie trwałości oznakowania oraz zminimalizuje ryzyko problemów z czytelnością czy odpadaniem etykiet w wyniku niewłaściwego doboru.
Podsumowując, oznakowanie regałów magazynowych stanowi kluczowy element efektywnego zarządzania przestrzenią magazynową. Etykiety, tablice czy inne elementy systemu identyfikacji nie tylko ułatwiają pracę personelu, ale także wpływają pozytywnie na szybkość i dokładność procesów logistycznych. W przypadku wątpliwości dotyczących optymalizacji oznakowania regałów lub innych kwestii związanych z zarządzaniem magazynem, dobrą praktyką jest skorzystanie z usług niezależnego doradztwa logistycznego, gdzie specjaliści dostosowują strategię oznakowania i zarządzania magazynem do indywidualnych potrzeb i konkretnych wymagań.
Kierownik Zespołu Doradztwa Logistycznego. Od ponad 17 lat związany z logistyką. Zdobywał doświadczenie nie tylko pracując w magazynach, ale również zarządzając magazynami oraz logistyką przedsiębiorstw. Obecnie jako Kierownik zespołu Doradztwa Logistycznego, na bazie doświadczeń i wiedzy optymalizuje i rozwiązuje problemy w magazynach Klientów DataConsult S.A.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?