WMS – Warehouse Management System, to program informatyczny, którego głównym celem jest zaawansowane zarządzanie codziennymi operacjami magazynowymi. W zależności od rodzaju wykonywanego zadania, system WMS zarządza nimi za pośrednictwem interfejsu, na urządzeniu przenośnym (skanery, tablety) lub na pulpicie w biurze.
Magazynowy system informatyczny pozwala na kontrolę i optymalizację procesów magazynowych. W przeciwieństwie do systemu ERP, WMS jest wyspecjalizowanym programem logistycznym, dedykowanym do wykorzystania w magazynach o różnych sposobach funkcjonowania i wielkości.
Program do zarządzania gospodarką magazynową znajdzie zastosowanie w każdej firmie, w której działa magazyn, bez względu na to czy jest on prowadzony przez firmę produkcyjną, dystrybucyjną, czy operatora logistycznego, WMS ma za zadanie usprawnić pracę każdego magazynu.
Bardzo często integrowany jest z systemem ERP. Pomiędzy tymi programami musi zachodzić sprawna wymiana danych. Dzięki temu można całkowicie zautomatyzować przepływ towarów w magazynie.
Najważniejszym zadaniem i główną korzyścią z posiadania systemu WMS, jest optymalizacja pracy całego magazynu. Odpowiednio wdrożony program magazynowy, jest w stanie przyspieszyć i usprawnić większość procesów logistycznych zachodzących w magazynie.
Warehouse management system, może również zarządzać kilkoma magazynami jednocześnie, np. magazynem centralnym, zależnym od niego magazynem regionalnym i podległymi mu magazynami detalicznymi.
System zarządzania magazynem obejmuje swoim działaniem wszystkie procesy zachodzące w magazynie. Można go zintegrować z innymi systemami w łańcuchu dostaw, co z kolei gwarantuje sprawny przepływ danych w całym przedsiębiorstwie.
Rozwiązanie WMS pozwala w prosty sposób przyjąć towar od: producenta/dostawcy, z innego magazynu oraz w ramach procedury zwrotu towaru od klienta. Przy przyjęciu towaru za pośrednictwem programu magazynowego, szybko i bezbłędnie dokonuje się kontroli ilościowej i jakościowej. System ten znacznie ułatwia weryfikację zgodności dostawy z zamówieniem przesłanym z systemu ERP. Dane o ilości przyjmowanego towaru aktualizowane są w WMS na bieżąco, dzięki czemu unika się późniejszych niezgodności.
W magazynowym systemie informatycznym, podczas procesu przyjęcia towaru na stan magazynowy, najpierw rejestrowane są jego cechy, właściwości oraz atrybuty logistyczne, a następnie na ich podstawie umieszcza się przyjęty towar w określonej przez system lokalizacji.
W przypadku zwrotów towarów, program magazynowy często blokuje przyjmowany towar do czasu przeprowadzenia kontroli jakościowej. Dopiero po pozytywnym wyniku weryfikacji zwróconych przedmiotów, WMS zwalnia blokadę i przesyła do systemu ERP informacje o możliwości ich ponownej sprzedaży.
Dzięki możliwości rejestrowania danych logistycznych, towar można śledzić w ramach całego łańcucha dostaw. Cechy produktów, które WMS może rejestrować i przechowywać to: data ważności, waga, numer partii, numer seryjny, temperatura przechowywania, itp. Rejestrowanie danych logistycznych pozwala również szybko wycofać określoną partię towaru z rynku, w razie stwierdzenia wady, lub wykrycia szkodliwego oddziaływania na zdrowie.
W procesie przyjęcia, magazynowy system informatyczny tworzy etykiety z kodami kreskowymi. Oznakowanie towarów kodami kresowymi i ich odczyt przez system magazynowy, pozwala uniknąć w przyszłości ewentualnych błędów i pomyłek, które mogą powstać w trakcie każdego procesu magazynowego. Kody kreskowe na produktach usprawniają zarówno przyjęcie artykułów, ich kompletację oraz wydanie z magazynu.
W przypadku zintegrowania systemu WMS z systemem ERP, informacje o zamknięciu procesu przyjęcia towaru, ilości i rodzaju artykułów wprowadzonych do magazynu są przekazywane automatycznie.
Program magazynowy, na podstawie danych dotyczących przyjętego towaru (wymiary, data ważności, numer serii) jest w stanie określić gdzie najlepiej go umieścić. Odbywa się to m.in. na podstawie strategii rozkładania towarów, określonych już na etapie wdrażania systemu w magazynie.
Aby jak najbardziej optymalnie rozmieścić produkty w magazynie, program WMS analizuje różnorodne parametry przyjmowanego towaru. Przy określaniu lokalizacji bierze pod uwagę m.in. rotację artykułów (ABC), wagę, rozmiar, datę ważności, rodzaj przechowywanego towaru (np. przedmioty niebezpieczne, produkty głęboko mrożone).
Analiza rotacji gwarantuje np. ułożenie towaru w magazynie, w taki sposób, aby np. produkty szybko zbywalne były przechowywane w lokalizacji, do której jest najszybszy i najłatwiejszy dostęp. Dzięki temu można dużo szybciej realizować zamówienia.
System magazynowy może również w pierwszej kolejności po przyjęciu towaru, automatycznie uzupełniać nim stanowiska kompletacji (kompletacja falowa), a dopiero pozostałe nadwyżki umieścić na regałach.
Integralną częścią systemu WMS jest również obsługa cross-dockingu. Program magazynowy zarządza przyjęciem i wydaniem towaru bezpośrednio pomiędzy dwoma środkami transportu, w ten sposób eliminuje się proces składowania.
Jedną z najważniejszych funkcji programu WMS jest kontrola stanów magazynowych. Nowoczesne systemy magazynowe rejestrują i aktualizują dane o ruchach towaru w magazynie, w czasie rzeczywistym. Dzięki temu zawsze wiadomo ile określonych przedmiotów znajduje się w magazynie i gdzie dokładnie są składowane.
Za pomocą WMS można zarządzać stanami magazynowymi, np. nakładać kwarantannę na określoną część towaru, blokować towar uszkodzony, rejestrować straty itp.
System magazynowy, na podstawie określonych stanów minimalnych i maksymalnych, może również wysyłać informację o konieczności uzupełnienia towarem określonej strefy magazynowej.
Wdrożenie magazynowego systemu informatycznego w firmach, często jest podyktowane koniecznością usprawnienia procesu kompletacji zamówień. Program wskazuje magazynierowi zoptymalizowaną ścieżkę kompletacji wszystkich zamówionych pozycji, dzięki czemu kompletacja przebiega o wiele wydajniej niż w przypadku realizowania jej tradycyjną metodą.
Nowoczesny program magazynowy powinien wspierać różne metody kompletacji. Dzięki temu w zależności od składowanego towaru, rodzaju zamówień, wielkości magazynu, można wybrać metodę najefektywniejszą dla danego magazynu.
Po skompletowaniu, przychodzi czas na wydanie i wysyłkę towaru z magazynu. Proces wysyłki również jest zarządzany z poziomu WMS. Program magazynowy pozwala na grupowanie zamówień, kontrolę wydawanych produktów, generowanie etykiet logistycznych czy zarządzanie załadunkiem towaru na pojazdy. Zamawianie przesyłek kurierskich poprzez system również może odbywać się automatycznie, za pomocą jednego kliknięcia.
Po zrealizowaniu wysyłki, system przesyła odpowiednie informacje np. do systemu sprzedażowego, który kontroluje procesy związane z obsługą klienta.
Program WMS udostępnia i aktualizuje dane o ilości przechowywanego towaru w czasie rzeczywistym. Dzięki temu cały proces inwentaryzacji jest o wiele mniej czasochłonny niż w przypadku tradycyjnej metody. Z pomocą tego rozwiązania, można przeprowadzać nie tylko pełną inwentaryzację, ale również wyrywkową (dla danej grupy towarowej lub określonej lokalizacji magazynowej), w przypadku stwierdzenia niezgodności.
Nowoczesne systemy magazynowe zarządzają także automatyką magazynową i całymi kompleksami magazynów bezobsługowych.
Zintegrowana z WMS automatyką magazynowa, może w znaczący sposób przyspieszyć pracę w magazynie. Do najczęściej spotykanego automatycznego wyposażenia magazynów należą: układnice, regały karuzelowe, regały przesuwne, sortownice towarów. Podczas kompletacji, w magazynach wykorzystuje się rozwiązania typu pick to light i put to light, którymi również sterują polecenia płynące z WMS.
Wdrożenie zaawansowanego programu magazynowego w przedsiębiorstwie produkcyjnym, pozwala też na eliminację wąskich gardeł przy zatowarowywaniu linii produkcyjnych. WMS zarządza przepływem towarów do linii produkcyjnych np. na podstawie analizy stanów minimalnych i maksymalnych.
Ponieważ firmy często posiadają unikalne procesy logistyczne, konieczne bywa dostosowanie WMS do indywidualnych potrzeb klienta. Dlatego nowoczesny system zarządzania magazynem musi być otwarty na zmiany i uruchomienie w nim niestandardowych funkcjonalności.
WMS – Warehouse Management System, to program informatyczny, którego głównym celem jest zaawansowane zarządzanie codziennymi operacjami magazynowymi. Czytaj więcej
Wdrożenie systemu WMS, w zależności od zakresu projektu i od złożoności samego systemu, może trwać od 3 do 12 miesięcy. Wdrożenie systemu WMS składa się z 8 etapów. Czytaj więcej
Wypełnij formularz zgłoszeniowy i sprawdź koszt wdrożenia Systemu ExpertWMS. Czytaj więcej
Przy wyborze systemu WMS, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów, mianowicie:
Oprogramowanie WMS wymaga infrastruktury o odpowiednich parametrach. Składają się na nią między innymi serwer, lokalna sieć internetowa czy terminale magazynierów. Czytaj więcej
System WMS jest elastyczny w dopasowaniu do specyfiki przedsiębiorstwa. Daje dużo możliwości konfiguracyjnych oraz łatwo integruje się z systemami ERP, MRP,TMS i automatyką. Czytaj więcej