WMS (ang. Warehouse Management System) - to program informatyczny przeznaczony do zaawansowanego zarządzania codziennymi operacjami magazynowymi.
Jego głównym celem są optymalizacja oraz usprawnienie procesów związanych z składowaniem, zarządzaniem i przemieszczaniem towarów. W zależności od rodzaju wykonywanego zadania system WMS zarządza nimi za pośrednictwem interfejsu, na urządzeniu przenośnym (skanery, tablety) lub na pulpicie w biurze.
W przeciwieństwie do ERP, system WMS jest wyspecjalizowanym programem logistycznym – dedykowanym do wykorzystania w magazynach o różnych sposobach funkcjonowania i wielkości. Uniwersalność oraz możliwość dostosowania WMS do różnorodnych potrzeb sprawiają, że jest on niezbędnym elementem skutecznej i nowoczesnej strategii zarządzania przedsiębiorstwem.
System WMS może integrować się z dowolnym rozwiązaniem zewnętrznym, jak np.: system klasy ERP; MES; systemami e-commerce; firmami kurierskimi; hubami; platformami.
Zaawansowane funkcje systemu WMS stwarzają możliwości do rozwoju firmy, poprawy jakości usług, optymalizacji kosztów i redukcji strat. To wiąże się z kolei ze wzmacnianiem swojej pozycji rynkowej. Warto wiedzieć, z jakimi systemami współpracuje system WMS, po to, aby zaoferować klientom wyższą jakość produktów i usług, krótszy czas dostawy, możliwość śledzenia zamówienia czy łatwiejszą procedurę reklamacji i zwrotu.
System WMS przeznaczony jest dla wszystkich firm handlowych, e-commerce, logistycznych, serwisowych czy produkcyjnych, w których na co dzień dochodzi do przepływu towarów oraz ich magazynowania. Ze względu na dostępność różnych wariantów systemu zarządzania magazynem na rozwiązanie to mogą zdecydować się wszystkie firmy, bez względu na ich wielkość. W DataConsult eksperci pomagają w doborze optymalnych rozwiązań.
Przed wdrożeniem systemu WMS, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów, mianowicie: doświadczenie dostawcy, możliwości rozwojowe systemu, ciągle zmieniające się potrzeby przedsiębiorstwa. W DataConsult oferujemy kilka rozwiązań, które są dostosowane do potrzeb i specyfiki organizacji o różnej wielkości o profilu działalności:
W wyborze optymalnych rozwiązań pomogą nasi eksperci.
W każdym przypadku cena systemu WMS jest uzależniona od indywidualnych potrzeb, specyfiki organizacji, jej wielkości czy liczby obsługiwanych operatorów.
Jakie są czynniki składowe wyceny; co wpływa na końcową kwotę?
Na wycenę programu WMS składa się kilka elementów. Najważniejsze z nich to:
– koszty licencji
– koszty usług wdrożeniowych, obejmujących m.in.:
– koszty prac integracyjnych z systemem klasy ERP, kurierami, elementami automatyki magazynowej lub innymi rozwiązaniami;
– koszty sprzętu, na którym ten system będzie działał jak terminale danych, drukarki etykiet. Należy też pamiętać, że WMS działa w czasie rzeczywistym w trybie online, dlatego niezbędne jest zapewnienie sieci WIFI w magazynie.
Na koszty utrzymania systemu składa się najczęściej opłata aktualizacyjna oraz opcjonalna umowa asysty technicznej.
Wykupienie aktualizacji przedłuża gwarancję na system WMS.
Dodatkowo w ramach tej opłaty Klient otrzymuje prawo do wszystkich wersji rozwojowych systemu WMS. W ciągu roku udostępnianych jest najczęściej od 3 do 4 wersji rozwojowych.
Każdy z klientów korzystających z systemu WMS na gwarancji, ma prawo wykupić dodatkową umowę asysty technicznej.
W ramach tej umowy Klient otrzymuje m.in.:
Umowa asysty najczęściej jest opcjonalna, ale rekomendowane jest, aby z niej korzystać przez pierwsze miesiące korzystania z systemu WMS.
Wdrożenie systemu WMS, w zależności od zakresu projektu i od złożoności samego systemu, może trwać od 3 do 12 miesięcy. Wdrożenie systemu zarządzania magazynem w mniejszym magazynie o prostych strukturach może przebiegać szybciej niż w dużym magazynie z wieloma oddziałami i dużymi zapasami. Czas realizacji projektu w każdym przypadku uwarunkowany jest takimi czynnikami jak np. ilość integracji oraz to, czy magazyn, w którym będzie wdrażany WMS, jest magazynem automatycznym.
Trudno mówić o wadach systemów WMS. Ewentualne trudności i straty mogą występować wskutek nieodpowiedniego podejścia do jego obsługi lub niezapewnienia odpowiednich zasobów. Do najczęstszych problemów, które mogą obniżać efektywność korzystania z systemów WMS należą m.in.:
Wdrożenie systemu WMS wymaga zaangażowania czasowego kluczowych osób w firmie odpowiedzialnych za magazyn, logistykę, sprzedaż, zakupy, produkcję oraz dział IT.
Nie, system WMS może również funkcjonować w środowisku chmurowym, czego przykładem jest NuboWMS, czyli rozwiązanie przeznaczone dla firm bez własnej infrastruktury serwerowej.
System WMS jest instalowany na infrastrukturze informatycznej (serwerach) zapewnionej przez zamawiającą firmę. Jednocześnie nabywana przez przedsiębiorstwo licencja na użytkowanie oprogramowania jest bezterminowa, dzięki czemu system zarządzania magazynem WMS staje się własnością kupującego.
System WMS działa w udostępnionej firmie chmurze. Dzięki nieustannie i błyskawicznie rozwijającym się technologiom internetowym, jest on coraz popularniejszym i chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem różnego rodzaju oprogramowania. W metodzie SaaS serwery wymagane do obsługi systemu WMS należą do dostawcy usługi, co zwalnia kupującego z obowiązku posiadania niezbędnej infrastruktury informatycznej. W tym modelu przedsiębiorstwo nie staje się posiadaczem oprogramowania na stałe, lecz wykupuje czasową licencję (np. odnawianą co miesiąc lub rok) na jego użytkowanie.
Program do zarządzania gospodarką magazynową znajdzie zastosowanie w każdej firmie, w której działa magazyn, bez względu na to czy jest on prowadzony przez firmę produkcyjną, dystrybucyjną czy operatora logistycznego. Dzięki zaawansowanym funkcjom i automatyzacji, system WMS ma za zadanie usprawnić pracę każdego magazynu oraz przyczynić się do zwiększenia efektywności operacyjnej.
WMS bardzo często zintegrowany jest z systemem ERP. Pomiędzy tymi programami musi zachodzić sprawna wymiana danych. Dzięki temu można całkowicie zautomatyzować obieg dokumentów i przepływ towarów w magazynie.
Najważniejszym zadaniem i główną korzyścią z posiadania systemu WMS, jest optymalizacja pracy całego magazynu. Odpowiednio wdrożony program magazynowy, jest w stanie przyspieszyć i usprawnić większość procesów logistycznych zachodzących w magazynie.
System klasy WMS może również zarządzać kilkoma magazynami jednocześnie, np. magazynem centralnym, zależnym od niego magazynem regionalnym i podległymi mu magazynami detalicznymi.
System zarządzania magazynem obejmuje swoim działaniem wszystkie procesy zachodzące w magazynie. WMS pozwala na zwiększenie wydajności procesów, redukcję kosztów, zminimalizowanie błędów oraz pozwala zapewnić szybką i precyzyjną obsługę klientów. Można go zintegrować z innymi systemami w łańcuchu dostaw, co z kolei gwarantuje sprawny przepływ danych w całym przedsiębiorstwie.
Rozwiązanie WMS pozwala w prosty sposób przyjąć towar od: producenta/dostawcy, z innego magazynu oraz w ramach procedury zwrotu towaru od klienta. Przy przyjęciu towaru za pośrednictwem programu WMS, szybko i bezbłędnie dokonuje się kontroli ilościowej i jakościowej. System ten znacznie ułatwia weryfikację zgodności dostawy z zamówieniem przesłanym z systemu ERP. Dane o ilości przyjmowanego towaru aktualizowane są w WMS na bieżąco, dzięki czemu unika się późniejszych niezgodności.
W systemie zarządzania magazynem, podczas procesu przyjęcia towaru na stan, najpierw rejestrowane są jego cechy, właściwości oraz atrybuty logistyczne, a następnie na ich podstawie umieszcza się przyjęty towar w określonej przez system lokalizacji.
W przypadku zwrotów towarów, system WMS często blokuje przyjmowany towar do czasu przeprowadzenia kontroli jakościowej. Dopiero po pozytywnym wyniku weryfikacji zwróconych przedmiotów, oprogramowanie WMS zwalnia blokadę i przesyła do systemu ERP informacje o możliwości ich ponownej sprzedaży.
Dzięki możliwości rejestrowania danych logistycznych, towar można śledzić w ramach całego łańcucha dostaw. Cechy produktów, które system magazynowy WMS może rejestrować i przechowywać to: data ważności, waga, numer partii, numer seryjny, temperatura przechowywania, itp. Rejestrowanie danych logistycznych pozwala również szybko wycofać określoną partię towaru z rynku, w razie stwierdzenia wady, lub wykrycia szkodliwego oddziaływania na zdrowie.
W procesie przyjęcia, magazynowy system informatyczny tworzy etykiety z kodami kreskowymi. Oznakowanie towarów kodami kreskowymi i ich odczyt przez system WMS, pozwala uniknąć w przyszłości ewentualnych błędów i pomyłek, które mogą powstać w trakcie każdego procesu magazynowego. Kody kreskowe na produktach usprawniają zarówno przyjęcie artykułów, ich kompletację oraz wydanie z magazynu.
W przypadku zintegrowania WMS z systemem ERP, informacje o zamknięciu procesu przyjęcia towaru, ilości i rodzaju artykułów wprowadzonych do magazynu są przekazywane automatycznie.
WMS na podstawie danych dotyczących przyjętego towaru (wymiary, data ważności, numer serii) jest w stanie określić gdzie najlepiej go umieścić. Odbywa się to m.in. na podstawie strategii rozkładania towarów, określonych już na etapie wdrażania systemu w magazynie.
Aby jak najbardziej optymalnie rozmieścić produkty w magazynie, program WMS analizuje różnorodne parametry przyjmowanego towaru. Przy określaniu lokalizacji bierze pod uwagę m.in. rotację artykułów (ABC), wagę, rozmiar, datę ważności, rodzaj przechowywanego towaru (np. przedmioty niebezpieczne, produkty głęboko mrożone).
Analiza rotacji w systemie WMS gwarantuje np. ułożenie towaru w magazynie, w taki sposób, aby np. produkty szybko zbywalne były przechowywane w lokalizacji, do której jest najszybszy i najłatwiejszy dostęp. Dzięki temu można dużo szybciej realizować zamówienia.
System magazynowy może również w pierwszej kolejności po przyjęciu towaru, automatycznie uzupełniać nim stanowiska kompletacji (kompletacja falowa), a dopiero pozostałe nadwyżki umieścić na regałach.
Integralną częścią WMS jest również obsługa cross-dockingu. System informatyczny w magazynie zarządza przyjęciem i wydaniem towaru bezpośrednio pomiędzy dwoma środkami transportu, w ten sposób eliminuje się proces składowania.
Sprawdź system magazynowy ExpertWMS Smart
Jedną z najważniejszych funkcji WMS jest kontrola stanów magazynowych. Nowoczesne systemy informatyczne w magazynie rejestrują i aktualizują dane o przepływach towaru w czasie rzeczywistym. Dzięki temu zawsze wiadomo ile określonych przedmiotów znajduje się w magazynie i gdzie dokładnie są składowane.
Za pomocą systemu klasy WMS można zarządzać stanami magazynowymi, np. nakładać kwarantannę na określoną część towaru, blokować towar uszkodzony, rejestrować straty itp.
Program magazynowy, na podstawie określonych stanów minimalnych i maksymalnych, może również wysyłać informację o konieczności uzupełnienia towarem określonej strefy magazynowej.
Wdrożenie systemu WMS w firmach, często jest podyktowane koniecznością usprawnienia procesu kompletacji zamówień. Program wskazuje magazynierowi zoptymalizowaną ścieżkę kompletacji wszystkich zamówionych pozycji, dzięki czemu kompletacja przebiega o wiele wydajniej niż w przypadku realizowania jej tradycyjną metodą. Automatyzacja kompletacji towarów za pomocą WMS może znacznie zwiększyć wydajność i dokładność tego procesu. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą szybciej obsłużyć większą liczbę zamówień, minimalizować błędy przy kompletacji oraz zapewnić zadowolenie klientów dzięki szybkiej i sprawnie zrealizowanej dostawie.
Nowoczesny system zarządzania magazynem powinien także wspierać różne metody kompletacji. Dzięki temu w zależności od składowanego towaru, rodzaju zamówień, wielkości magazynu, można wybrać metodę najefektywniejszą dla danego magazynu.
Po skompletowaniu, przychodzi czas na wydanie i wysyłkę towaru z magazynu. Proces wysyłki również jest zarządzany z poziomu WMS. Program magazynowy pozwala na grupowanie zamówień, kontrolę wydawanych produktów, generowanie etykiet logistycznych czy zarządzanie załadunkiem towaru na pojazdy. Zamawianie przesyłek kurierskich poprzez system również może odbywać się automatycznie, za pomocą jednego kliknięcia.
Po zrealizowaniu wysyłki, system przesyła odpowiednie informacje np. do systemu sprzedażowego, który kontroluje procesy związane z obsługą klienta.
WMS udostępnia i aktualizuje dane o ilości przechowywanego towaru w czasie rzeczywistym. Dzięki temu cały proces inwentaryzacji jest o wiele mniej czasochłonny niż w przypadku tradycyjnej metody. Z pomocą tego rozwiązania, można przeprowadzać nie tylko pełną inwentaryzację, ale również wyrywkową (dla danej grupy towarowej lub określonej lokalizacji magazynowej), w przypadku stwierdzenia niezgodności. Proces inwentaryzacji magazynowej w systemie WMS pozwala na zapewnienie dokładności danych magazynowych oraz efektywne zarządzanie zapasami.
Nowoczesne systemy magazynowe zarządzają także automatyką magazynową i całymi kompleksami magazynów bezobsługowych.
System ExpertWMS® dla operatorów logistycznych
Zintegrowana z systemem WMS automatyka magazynowa, może w znaczący sposób przyspieszyć pracę w magazynie. Do najczęściej spotykanego automatycznego wyposażenia magazynów należą: układnice, regały karuzelowe, regały przesuwne, sortownice towarów. Podczas kompletacji, w magazynach wykorzystuje się rozwiązania typu pick to light i put to light, którymi również sterują polecenia płynące z WMS.
Wdrożenie zaawansowanego programu magazynowego w przedsiębiorstwie produkcyjnym, pozwala też na eliminację wąskich gardeł przy zatowarowaniu linii produkcyjnych. System WMS zarządza przepływem towarów do linii produkcyjnych np. na podstawie analizy stanów minimalnych i maksymalnych.
Ponieważ firmy często posiadają unikalne procesy logistyczne, konieczne bywa dostosowanie systemu zarządzania magazynem do indywidualnych potrzeb klienta. Dlatego nowoczesny WMS musi być otwarty na zmiany i uruchomienie w nim niestandardowych funkcjonalności.
Po wdrożeniu systemu WMS Klient przechodzi pod opiekę zespołu Asysty Technicznej. Klient otrzymuje swojego dedykowanego opiekuna z którym współpracuje w zakresie wszystkich aktualnych spraw, jak i tematów rozwojowych. Dodatkowo Klient ma dostęp do platformy serwisowej, gdzie zgłaszane są zadania do wykonania i na bieżąco można śledzić postęp realizacji prac asysty technicznej.
Oprogramowanie WMS daje możliwości samodzielnego dokonywania zmian w systemie oraz konfiguracji nowych procesów czy modyfikacji aktualnych.
W przypadku, gdy Klient nie chce sam dokonywać zmian w systemie zawsze może zgłosić i zlecić to Asyście Technicznej, która mu w tym pomoże lub sama zrealizuje takie prace.
System WMS to narzędzie do zarządzania i optymalizacji logistyki magazynowej dedykowane do magazynów o różnych sposobach funkcjonowania i wielkości. Jego głównym celem jest zarządzanie, optymalizacja oraz usprawnienie operacji logistycznych. System pomaga w obsłudze procesów magazynowych, wspiera zarządzanie magazynem od przyjęcia towaru i jego lokalizacji na magazynie, przez odwzorowanie ruchów w ramach procesów dystrybucyjnych i produkcyjnych, wydań, aż po dostarczenie szczegółowych danych biznesowych dla osób zarządzających magazynem, logistyką i produkcją.
Pozwala on zwiększyć wydajność procesów, zredukować koszty magazynu, zminimalizować błędy oraz szybko i precyzyjnie obsługiwać klientów.
Systemy ERP (Enterprise Resource Planning) to narzędzie kierowane do znacznie szerszej grupy firm i rodzajów działalności. To rozwiązanie, które umożliwia kompleksowe zarządzanie biznesem i wieloma procesami oraz pozwalający na działania zgodnie z obowiązującymi przepisami. ERP obejmuje takie obszary jak księgowość, zarządzanie personelem, produkcja, sprzedaż, relacje z klientami i wiele innych, w tym element logistyki. Głównym celem ERP jest zintegrowanie procesów w firmie, umożliwiając płynne przepływy informacji między różnymi działami.
Czytaj więcej
Wydajność magazynu, to bardzo złożone zagadnienie. Aby zwiększyć wydajność pracy w magazynie, na pewno warto w pierwszym kroku skonsultować się z pracownikami wykonującymi konkretne operacje magazynowe i zapytać co mogłoby wpłynąć na poprawę i ergonomię ich pracy, jakie zmiany z ich punktu widzenia są istotne do wprowadzenia, co można zrobić inaczej, lepiej.
Nie da nam to jednak tzw. „spojrzenia z boku” na magazyn, procesy i kompleksową organizacje logistyki. Dlatego warto również korzystać z pomocy zewnętrznej, czyli niezależnych konsultantów logistycznych, którzy świadczą usługi w zakresie doradztwa logistycznego. Są to najczęściej praktycy z wieloletnim doświadczeniem, którzy pomogą w eksperckiej ocenie organizacji i planowania pracy w magazynie i na produkcji, z uwzględnieniem specyfiki Klienta oraz ze wskazaniem praktycznych rozwiązań.
Doradztwo logistyczne to analiza i przegląd procesów magazynowych/produkcyjnych oraz dobór odpowiednich narzędzi i sposobu pracy pod kątem organizacyjnym (procesy), technologicznym (sprzęt magazynowy) i systemowym.
Poznaj ofertę doradztwa logistycznego
Nie, nie wymusza. Systemy WMS najczęściej są niezależne od sprzętu, można działać na dowolnym urządzeniu mobilnym.
Dobór odpowiedniego urządzenia mobilnego (terminal, kolektor danych) uzależniony jest od wielu czynników, m.in. warunków temperaturowych panujących w magazynie, rodzajów stosowanych kodów (1D, 2D), możliwości odczytu bliskiego/dalekiego zasięgu, danych które są wprowadzane np. daty ważności, numery partii czy jest urządzenie instalowane na wózek czy do ręki oraz wielu innych. Dostawca WMS najczęściej posiada swój zespół hardware, który powinien doradzić przy doborze odpowiedniego sprzętu do magazynu i pomóc w dostosowaniu go do specyfiki wdrożenia.
Czytaj więcej
Tak, dobry system WMS to nowoczesne i kompleksowe rozwiązanie, które wspomaga procesy magazynowe i logistyczne zachodzące wewnątrz przedsiębiorstw. To narzędzie elastyczne i konfigurowalne, pozwalające na indywidualne dopasowanie pod specyfikę i potrzeby Klienta.
System WMS znajduje zastosowanie w przedsiębiorstwach działających w różnych branżach i reprezentujących zróżnicowane metody zarządzania magazynem (dystrybucja, produkcja, e-commerce, 3PL).
Oprogramowanie WMS wymaga infrastruktury o odpowiednich parametrach. Składają się na nią między innymi serwer, lokalna sieć internetowa czy terminale dla magazynierów.
System WMS jest elastyczny w dopasowaniu do specyfiki przedsiębiorstwa. Daje dużo możliwości konfiguracyjnych oraz łatwo integruje się z systemami ERP, MRP, TMS i automatyką. WMS powinien być również skalowalny w zakresie ilości danych i liczby użytkowników.
Bezpłatna prezentacja
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.