Automatyczna identyfikacja towarów pozwala śledzić produkty i komponenty, z których powstają, na każdym etapie łańcucha dostaw. Tym samym umożliwia osiągnięcie wysokiej transparentności całego procesu i podniesienie jakości usług. Na czym polega, jakich technologii wymaga i jakie korzyści niesie automatyczna identyfikacja towarów? Na te pytania odpowiadamy w niniejszy artykule.
Spis treści
ToggleŚledzenie produktu polega na systematycznym monitorowaniu jego drogi od momentu produkcji przez wszystkie etapy dystrybucji aż do wysyłki do finalnego klienta. Traceability obejmuje rejestrację informacji na temat m.in. daty i miejsca produkcji, sposobu pakowania, transportu, warunków przechowywania oraz sprzedaży.
Śledzenie produktu umożliwia ścisłą kontrolę nad procesem logistycznym oraz zapewnia transparentność całego łańcucha dostaw. Pozwala szybko zlokalizować ewentualne problemy, takie jak wady produkcyjne, wadliwe partie czy nawet kwestie związane z bezpieczeństwem.
Konsumenci przywiązują coraz większą wagę do pochodzenia i jakości produktów, dlatego ważne jest udostępnianie im informacji na temat tego, skąd produkt pochodzi, jak został wytworzony i w jaki sposób został dostarczony. W rezultacie śledzenie produktu pomaga budować zaufanie konsumentów i wpływa pozytywnie na wizerunek marki.
Śledzenie produktu na każdym etapie łańcucha dostaw pozwala zlokalizować obszary, w których dochodzi do nieprawidłowości. Następnie umożliwia rozwiązanie problemu lub zaimplementowanie rozwiązań mających na celu zoptymalizowanie danego procesu. Dzięki traceability możliwe są:
Traceability wymaga zastosowania wybranych technologii, które umożliwiają śledzenie produktu na każdym etapie łańcucha dostaw oraz zbieranie danych na ich temat. Do najczęściej wykorzystywanych należą:
Niezależnie od wykorzystanych technologii zbierane dane muszą być odpowiednio przetwarzane i analizowane. W tym celu należy zaimplementować w organizacji system WMS, który daje pełną kontrolę nad procesami logistycznymi i pozwala zoptymalizować ich wydajność oraz koszty.
Śledzenie produktów to czynność, która jest niezbędna w kontekście zapewnienia odpowiedniej jakości towarów. Choć w niektórych branżach, takich jak np. spożywcza, chemiczna czy farmaceutyczna, traceability to obowiązek wynikający z przepisów prawa, to w wielu innych branżach przedsiębiorstwa również decydują się na jego wdrożenie celem zyskania zaufania klientów.
Do najważniejszych korzyści, jakie niesie traceability, należą:
Wszystkie powyższe korzyści prowadzą do zasadniczego podniesienia jakości świadczonych usług, co przekłada się na zwiększone zadowolenie klienta i lepszą ocenę usług.
Prawidłowe śledzenie produktów leży w interesie przedsiębiorstwa, a w niektórych branżach należy do obowiązków każdego podmiotu, który bierze udział w łańcuchu dostaw, tj. producentów, przewoźników, sprzedawców, dostawców i operatorów logistycznych. Aby zagwarantować pełną kontrolę, eliminując ryzyko pomyłek i błędów, należy skorzystać z zaawansowanego oprogramowania, które zapewnia sprawny i skuteczny nadzór nad wszystkimi zasobami organizacji.
Przykładem takiego oprogramowania jest system ExpertWMS, który możesz wdrożyć w swojej firmie we współpracy z DataConsult. Ten zaawansowany system pozwoli osiągnąć pełną kontrolę nad wszystkimi procesami logistycznymi wewnątrz organizacji, przyczyniając się do zbudowania przewagi nad konkurencją i zapewnienia klientom usług wyższej jakości.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.