

Industrial 4.0 , Augmented reality and smart logistic concept. Hand holding tablet with AR application for check order pick time around the world and supply chain in smart factory background.
Blockchain to technologia, którą okrzyknięto przyszłością biznesu. Jej szerokie możliwości i korzyści wynikające z wdrożenia nie omijają także branży logistycznej i zarządzania magazynami. Jak wykorzystać blockchain w magazynach? W tym artykule tłumaczymy, jak wykorzystanie technologii blockchain odmieni pracę magazynu, z jakimi wiąże się wyzwaniami i jakie przyniesie korzyści.
Czym jest technologia blockchain?
Co to jest blockchain i jak działa? Blockchain to stosunkowo młoda technologia, którą można opisać jako zdecentralizowaną, rozproszoną bazę danych. Informacje grupowane są w tzw. bloki i układane w porządku chronologicznym. Kopie łańcucha danych są rozdzielane na wszystkich użytkowników sieci i odpowiednio zabezpieczane przed nieautoryzowanymi manipulacjami.
Choć technologia blockchain powstała na potrzeby rynku kryptowalut, to znajduje zastosowanie w coraz większej liczbie branż, a z powodzeniem wdraża się ją m.in. w logistyce i zarządzaniu magazynem.
Jak działa blockchain?
W celu poprawy bezpieczeństwa danych i umożliwienia anonimowym użytkownikom dokonywania transakcji z pominięciem banku (centralnego serwera) zastosowano rozwiązanie, które polega na zapisywaniu historii transakcji nie na jednym serwerze, ale w pamięci komputerów połączonych z siecią. Bezpieczeństwo danych jest zapewnione poprzez zapisywanie ich w blokach tworzących łańcuch i wykorzystujących identyfikatory plików. Identyfikatorem tym jest wynik działania funkcji skrótu (tzw. hash). Dla każdego bloku wartość skrótu jest unikalna. W ten sposób każdy blok zawiera swój unikalny hash.
Łańcuch bloków polega na tym, że każdy blok zawiera wartość skrótu z poprzedniego ogniwa oraz własną wartość skrótu. Tym samym jego wartość znajduje się również w kolejnym bloku łańcucha. Kopie łańcucha rozdzielane są na wielu użytkowników sieci. Utworzenie każdego nowego bloku cały łańcuch jest sprawdzany i zabezpieczany przed fałszowaniem.
Jakie możliwości w zarządzaniu magazynem daje technologia blockchain?
Blockchain to technologia, która znajduje szerokie zastosowanie w zarządzaniu magazynem, przyczyniają się do usprawnienia procesów, eliminacji błędów i obniżenia kosztów pracy. Dzięki możliwości integracji z systemami magazynowymi oraz zastosowaną technologią z zakresu IoT i automatyki magazynowej blockchain pozwala sprawniej zarządzać zapasami, przeprowadzać inwentaryzację czy monitorować stan magazynu.
Dzięki blockchain magazyny mają możliwość śledzenia pochodzenia towarów, co ma ogromne znaczenie dla ich jakości, a także dla zapewnienia klientów co do pochodzenia produktów ze sprawdzonych źródeł.
Integracja blockchain z systemami IoT daje możliwość kontrolowania stanów magazynowych w czasie rzeczywistym. Ponadto możliwe jest monitorowanie warunków przechowywania, co ma kluczowe znaczenie dla jakości produktów w wielu branżach, m.in. spożywczej, farmaceutycznej czy chemicznej.
Blockchain umożliwia również śledzenie przesyłek, dzięki czemu zarówno sprzedawca, jaki klient mają możliwość monitorowania tego, na jakim etapie się ona znajduje. W razie pojawienia się błędów możliwe jest natychmiastowe zlokalizowanie przesyłki, a także ustalenie etapu, na którym mogła zostać uszkodzona.
Technologia blockchain może zostać zintegrowana z systemami magazynowymi oraz e-commerce, co pozwala usprawnić procesy płatności, kompletacji wysyłek i dostawy.
Dlaczego blockchain sprawdza się w logistyce?
Łańcuch dostaw wykazuje podobną charakterystykę jak procesy przeprowadzane w finansach czy kryptowalutach. Na każdym ogniwie łańcucha dostaw dochodzi do wymiany dużej ilości danych, które muszą być dostępne dla każdego podmiotu biorącego udział w procesie.
W logistyce istotne są takie kwestie, jak m.in. pochodzenie towarów, uszkodzenia w transporcie, czas dostawy, przeszkody i spowolnienia czy kontrola jakości i oryginalności produktów. Blockchain umożliwia kontrolowanie każdego ogniwa łańcucha dostaw, a ewentualne manipulacje na poszczególnych etapach są natychmiast wychwytywane.
Ponadto, wykorzystanie technologii blockchain w logistyce przyczynia się do uproszczenia komunikacji i czynności administracyjnych. Dzięki temu rozwiązaniu można zrezygnować z różnych kanałów komunikacji, takich jak poczta elektroniczna, telefon, faks, dokumenty drukowane czy nawet listy przewozowe, na rzecz łatwej i skutecznej wymiany danych za pomocą aplikacji online.
Blockchain szczególnie istotną rolę odgrywa w handlu międzynarodowym, zwiększając jego wydajność i transparentność wszystkich procesów.
Zalety wykorzystania technologii blockchain w logistyce
Blockchain wykazuje wysoki stopień bezpieczeństwa, czego dowodem jest wykorzystanie tej technologii w branżach, w których przetwarzane są wysoce wrażliwe dane. Za przykłady mogą posłużyć m.in. remisje w branży finansowej czy elektroniczne dowody tożsamości, wprowadzane przez instytucje państwowe. Między innymi ze względu na bezpieczeństwo danych blockchain sprawdza się również w logistyce.
Jednak na tym nie kończą się zalety wykorzystania tej technologii w branży. Inne zalety wykorzystania technologii blockchain w logistyce to m.in.:
- wykorzystanie nieograniczonej mocy przetwarzania dużej ilości danych;
- zapewnienie trwałości sieci, która jest odporna na uszkodzenia i próby usunięcia danych;
- stały dostęp do danych i możliwości pozyskiwania aktualnych informacji przez użytkowników sieci;
- możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym różnych danych dotyczących wysyłki, dotyczy to zarówno dokumentów i pozwoleń, jak również danych pozyskiwanych z czujników transportowych, np. temperatury czy wagi towaru;
- zapobieganie manipulacjom i przemytowi;
- możliwość wyeliminowania dokumentacji papierowej i szybszej weryfikacji danych przy załadunku lub rozładunku.
Magazyny korzystające z blockchain redukują ilość błędów występujących w poszczególnych procesach. Wpływa to na jakość i czas realizowania wysyłek, a także mniejszą liczbę zwrotów i reklamacji, które wynikają ze źle skompletowanych wysyłek lub uszkodzenia towarów.
Automatyzacja, przyspieszenie procesów magazynowych, eliminacja błędów oraz zapewnienie jakości i transparentności usług przekładają się na zwiększenie zadowolenia klientów. To z kolei jest istotny krok do wypracowania przewagi rynkowej i zdystansowania konkurencji. Implementacja technologii blockchain finalnie sprowadza się zatem do poprawy wskaźników finansowych firmy.
Jak wdrożyć blockchain w swoim biznesie?
Wykorzystanie blockchain wymaga dołączenia do odpowiedniej platformy handlowej, która dostarcza usług związane z tą technologią. Ze względu na stale rosnącą popularność technologii blockchain liczba dostępnych platform stale rośnie. Obecnie jednymi z najczęściej wybieranych są m.in. TradeLens, Ethereum, Binance Smart Chain, Polkadot, Tron, IBM Blockchain, Ripple czy Solana.
Przed dokonaniem właściwego wyboru należy dokładnie zapoznać się z funkcjonalnością każdej platformy. Poszczególne z nich lepiej odpowiadają potrzebom określonych branż. Specyficzne potrzeby mogą wymagać stworzenia własnej platformy. Jest to rozwiązanie skomplikowane, wymagające zaangażowania specjalistów i zainwestowania dość dużych zasobów.
Blockchain w magazynie – wyzwania
Blockchain to inwestycja, która może znacząco zmienić biznes, jednak wymaga sprostania pewnym wyzwaniom, które na początku mogą pracochłonne, wymagać zainwestowania pewnych środków finansowych oraz opanowania pracy w nowych warunkach. Niemniej jednak jest to inwestycja, która przyniesie wymierne korzyści i podniesie poziom transparentności usług.
- Początkowe koszty wdrożenia blockchain w celu zarządzania magazynem mogą być wysokie. Jest to jednak inwestycja, która ma na celu zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa procesów, a w efekcie poprawę wskaźników finansowych firmy.
- Wdrożenie technologii wiąże się z koniecznością integracji odpowiedniego oprogramowania z systemami magazynowymi i wykorzystywaną technologią. Jest to niezbędne w celu pełnego wykorzystania możliwości, jakie stwarza blockchain, a także zapewnienia wydajności i bezpieczeństwa procesów.
- Innym wyzwaniem jest konieczność przeszkolenia zespołu z obsługi nowego systemu i przebiegu nowych procedur. Może wymagać to zarówno poniesienia kosztów finansowych, jak i poświęcenie pewnej ilości czasu na szkolenia i prezentacje.
- Utrzymanie infrastruktury blockchain wymaga zatrudnienia specjalisty lub stałej współpracy z dostawcą usług.
- Blockchain to technologia stosunkowo młoda, dlatego stale się rozwija. Należy zatem być na bieżąco z aktualizacjami, które nieustannie zwiększają jej możliwości.
Blockchain przyszłością biznesu
Korzystanie z technologii blockchain nie należy już do kategorii ewentualności, ale konieczności, która pozwoli rozwinąć biznes i stać się bardziej konkurencyjnym. Transparentność procesów, weryfikacja każdego ogniwa łańcucha dostaw czy możliwość udowodnienia pochodzenia lub oryginalności produktów podnoszą wiarygodność firm i stawiają je w dobrym świetle na rynku.
Oprócz tego blockchain jest rozwiązaniem sprzyjającym prowadzeniu zrównoważonego i odpowiedzialnego społecznie biznesu. Poza ograniczaniem zużycia papieru i redukcji ogromnych kosztów prowadzenia papierowej dokumentacji umożliwia weryfikację uczciwości dostawców czy producentów.
Blockchain to technologia poprawiająca transparentność biznesu także w obszarze logistyki. Co więcej, rozwiązanie to jest dostępne nie tylko dla największych rynkowych graczy, ale również dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Blockchain w magazynie to przede wszystkim bezpieczeństwo danych, do których dostęp ma każdy użytkownik sieci. Wszelkie manipulacje zostają natychmiast wychwycone, dzięki czemu wszystkie procesy są transparentne, wiarygodne i weryfikowalne.
Pomimo wyzwań, przed jakimi stoją firmy wdrażające blockchain, technologia ta uważana jest za przyszłość biznesu. Dlatego każda firma, która dąży do podniesienia jakości swoich usług i zdobycia konkurencyjnych przewagi na rynku, powinna rozważyć inwestycję w to rozwiązanie.

Autor - DataConsult
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy