

Spis treści
ToggleJaki terminal magazynowy wybrać?
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie wydajną i efektywną pracę magazynu bez systemu WMS, jednakże to rozwiązanie IT nie może działać bez kilku elementów:
- sieć internetowa
- serwery
- drukarki kodów
- terminale magazynowe
Czym jest mobilny terminal magazynowy?
Mobilny terminal magazynowy wykorzystywany jest w logistyce do skanowania zarówno kodów kreskowych, jak i graficznych, a także do zapisywania danych. Obecnie urządzenia te posiadają znacząco rozbudowane możliwości i funkcje dlatego nazywane są także komputerami mobilnymi.
Terminal magazynowy a system WMS – jak to działa?
Terminale magazynowe komunikują się z systemem WMS (Warehouse Management System) i przesyłają dane w obu kierunkach. Dzięki ścisłej współpracy umożliwia to efektywną pracę logistyki magazynowej. W praktyce oznacza to, że po zeskanowaniu kodu kreskowego z etykiety towarowej na wyświetlaczu terminala magazynowego pojawia się informacja o tym towarze: jego nazwa, ilość, lokalizacja, a także dodatkowe jego cechy. Magazynier, zależnie od wykonywanej czynności, przyjmowania, czy wydawania towaru lub sprawdzania stanów magazynowych, np. w trakcie inwentaryzacji magazynu, może dokonywać na mobilnym terminalu następujących zmian, realizowanych automatycznie w systemie WMS:
- dodanie towarów na stan magazynowy
- odjęcie ze stanu pobranych towarów
- skontrolowanie ilości towarów
- przesunięcie towarów na inną lokalizację magazynową – zmiana miejsca składowania
- przekazanie towarów do wysyłki, transferu międzymagazynowego, czy do rozpatrzenia reklamacji, czy zwrotu – w tej sytuacji towar zostaje przesunięty na magazyn logiczny.
Dzięki takiemu zintegrowanemu podejściu, zarządzanie magazynem staje się bardziej efektywne, a dokładność i dostępność danych są znacznie poprawione. Wszystkie operacje magazynowe wykonywane przy użyciu terminali magazynowych są śledzone i rejestrowane w systemie WMS, co ułatwia zarządzanie zapasami i kontrolę nad magazynem.
Wyposażenie terminali mobilnych
Terminale magazynowe, podobnie jak smartfony, wyposażone są w różne funkcje i możliwości, które pozwalają na skuteczne wykonywanie zadań. Terminale wyposażone są w:
- system operacyjny, najczęściej Android, który zapewnia stabilność i wsparcie dla aplikacji magazynowych,
- pamięć RAM, która pozwala to na szybkie i płynne działanie aplikacji i przechowywanie danych,
- wbudowany skaner kodów kreskowych, który umożliwia identyfikację towarów poprzez skanowanie kodów na etykietach
- możliwość komunikacji WiFi, która dzięki wbudowanej funkcji umożliwia bezprzewodową komunikację terminala magazynowego z systemem WMS oraz dostęp do sieci, co jest niezbędne do przesyłania danych w czasie rzeczywistym
Terminale magazynowe, mogą posiadać również dodatkowe funkcjonalności, takie jak: czytnik RFID (wykorzystujący fale radiowe), GPRS, czytnik linii papilarnych, a nawet aparat fotograficzny, czy możliwość komunikacji z okularami rozszerzonej rzeczywistości (AR).
Wybór konkretnego modelu terminala magazynowego zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań przedsiębiorstwa oraz rodzaju operacji wykonywanych w magazynie. Dostępność różnych funkcji i wyposażenia pozwala dostosować terminal magazynowy do konkretnych zadań i usprawnić procesy logistyczne.
Jak wybrać mobilny terminal magazynowy?
Wybór odpowiedniego terminala magazynowego jest bardzo ważny dla efektywności operacji magazynowych. Aby wybrać odpowiedni sprzęt, należy więc sprecyzować potrzeby oraz przemyśleć następujące kwestie:
- W jakim środowisku będzie pracował, np. temperatura?
- Jakie rodzaje kodów występują w magazynie?
- Z jakiej odległości będą skanowane kody?
- Jak długo urządzenie ma pracować bez konieczności ładowania?
- Czy użytkownicy pracują w rękawiczkach?
Dobry terminal magazynowy musi być:
- wydajny
- szybki
- lekki i wygodny w użytkowaniu
- wytrzymały i odporny na upadki
- dostosowany do obsługiwanych kodów, odległości skanowania i warunków panujących w magazynie
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze mobilnego terminala magazynowego:
- zasięg skanowania
- kąt skanowania
- wielkość i rodzaj ekranu
- zainstalowany system operacyjny
- prędkość transmisji danych
- pojemność baterii
- zasięg i szybkość łączenia po WiFi
- ilość pamięci
- moc procesora – ilość rdzeni
- pobór mocy
- możliwość komunikacji bluetooth
- solidna obudowa – wytrzymałość na upadki
- szczelność urządzenia
- łączność NFC – możliwość parowania z urządzeniami, takimi jak drukarki mobilne
- rodzaj klawiatury
- wymiary i waga urządzenia
- obecność uchwytu – terminal „brick” lub tzw. „gun” z uchwytem pistoletowym do intensywnego skanowania
- łatwość obsługi
- długość gwarancji
- doświadczenie producenta
Terminale mobilne Zebra TC22/TC27 – nowości
Najnowsze terminale magazynowe od firmy Zebra – światowej sławy producenta infrastruktury magazynowej – budzą ogromne zainteresowanie w branży logistycznej.
Seria TC22/TC27 wyróżnia się wszechstronnością i elastycznością. Urządzenia wyposażono w zaawansowanie funkcje skanowania kodów kreskowych klasy przemysłowej. Terminale sprzyjają wydajnej pracy: są efektywne, wytrzymałe, intuicyjne w użyciu i posiadają szeroką gamę akcesoriów ułatwiających ich użytkowanie.
Najnowszy model jest już w sprzedaży. Zapraszamy do składania zamówień – jesteśmy oficjalnym partnerem firmy Zebra Technologies.

Autor - DataConsult
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy