Spis treści
ToggleW trakcie rozmów z firmami, które szukały oprogramowania do zarządzania logistyką wewnętrzną, często słyszymy, że potrzebują nowego systemu ERP lub, że właśnie wdrożyli nowy ERP i nie potrzebują nic więcej. Bardzo często system do zarządzania magazynem (WMS) jest mylony z oprogramowaniem do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) lub niejednokrotnie nazwy te są używane zamiennie.
Mimo, że każdy system ERP posiada moduł do zarządzania magazynem, jego funkcjonalności są mocno ograniczone w stosunku do oprogramowania klasy WMS. Istotnym pytaniem jest, czy wybrać moduł magazynowy, który dostępny jest w standardzie wdrożonego w firmie systemu ERP, czy zainwestować w wyspecjalizowany system WMS.
Powody, dla których firmy zaczynają rozważać wdrożenie specjalistycznego systemu informatycznego w obszarze magazynu są zazwyczaj podobne: rozbudowa powierzchni magazynowej, a co za tym idzie coraz większa liczba operacji magazynowych do obsłużenia, złożoność procesów logistycznych, z którymi nie daje sobie rady system ERP, a także określone wymagania obsługiwanego Klienta (centra dystrybucyjne).
WMS i ERP to dwa systemy, które choć często współpracują, mają zupełnie różne cele. Systemy ERP i WMS uzupełniają się wzajemnie, tworząc zintegrowane środowisko biznesowe. ERP zapewnia ogólny obraz funkcjonowania przedsiębiorstwa, natomiast WMS pozwala na szczegółową kontrolę nad procesami magazynowymi. Choć WMS nie może zastąpić ERP, to znacząco zwiększa efektywność zarządzania magazynem, co przekłada się na poprawę ogólnych wyników firmy.
System wms a erp to odmienne narzędzia. Oprogramowanie ERP ułatwia głównie przepływ informacji między wszystkimi strategicznymi obszarami funkcjonowania firmy. Trzeba jednak pamiętać, że ideą systemów ERP jest ogarnięcie wszystkiego w jedną sensowną całość, ale żaden z nich nie został specjalnie zaprojektowany do obsługi dedykowanych rozwiązań, do obsługi magazynu. Niewątpliwą zaletą systemów ERP jest integracja wszystkich danych w jednym systemie oraz wielomodułowość. Wadą natomiast jest to, że nie wszystkie moduły są rozwinięte w jednakowym stopniu. Najczęściej, najlepiej rozwiniętymi częściami systemów ERP są w kolejności: kadry, księgowość, raportowanie, produkcja i na szarym końcu magazyn.
System ERP z powodzeniem obsłuży i zaspokoi potrzeby niewielkiej firmy. Jednak wraz z rozwojem, przedsiębiorstwa zajmujące się magazynowaniem, dystrybucją, produkcją i innymi branżami uzależnionymi od sprawnie funkcjonującego magazynu powinny doposażyć system ERP w system WMS.
Rozważając korzyści z wdrożenia WMS należy również wziąć pod uwagę kwestię zwrotu z inwestycji (ROI). Zadajmy swojej organizacji pytanie: ile straci lub ile zyska inwestując w rozwiązanie klasy WMS?
Wdrożenie osobnego systemu WMS pozwala zdywersyfikować ryzyko związane ze zmianą głównego systemu informatycznego. W sytuacji kiedy rozwój przedsiębiorstwa jest tak duży, że wymaga wymiany całego systemu ERP na dysponujący większymi możliwościami, osobny system WMS ratuje strategiczny dla działania obszar magazynu przed przestojem związanym z trudnościami wdrożenia nowego ERP.
Systemy WMS w zasadzie posiadają wszystkie elementy modułu magazynowego ERP, a dodatkowo funkcjonalności z obszaru operacyjnego zarządzania magazynem. Systemy WMS posiadają również większe możliwości dostosowania do specyfiki działania danego magazynu.
Systemy WMS projektowane są specjalnie do obsługi procesów, takich jak: realizacja zamówień, przyjęcie towaru, magazynowanie, kompletacja, wydanie, uzupełnianie stanów magazynowych, inwentaryzacja, śledzenie partii, zatowarowanie linii produkcyjnych itp. WMS pozwala na błyskawiczne reakcje i wspiera krytyczne decyzje dzięki najbardziej aktualnym i dokładnym informacjom udostępnianym w czasie rzeczywistym.
System zarządzania magazynem (WMS) jest w stanie śledzić ruch każdego przedmiotu, który został przyjęty na magazyn. Wskazuje optymalną lokalizację dla towaru, który ma zostać umieszczony w magazynie i robi to na podstawie danych historycznych, trendów oraz na podstawie informacji o zajętości nośników. Co więcej, na etapie kompletacji ten sam system wskaże magazynierom najkrótszą drogę do szukanego przedmiotu i zaplanuje trasę tak, aby po drodze skompletować całe zamówienie bez konieczności robienia tzw. „pustych przebiegów” po hali magazynowej.
Eliminując zbędne etapy, usuwając wąskie gardła, zwiększając wydajność magazynu i produktywność pracowników, WMS pomaga w rozwoju firmom, które w efekcie wdrożeniu zaczynają stosować zasadę lean: „rób więcej za mniej”.
Jeśli magazyn wymaga automatyki magazynowej, takiej jak: pick-by-voice lub pick-by-light, sortery, regały przesuwne itp., jest mało prawdopodobne, aby system ERP był w stanie go obsłużyć w sposób efektywny. Firmy często decydują się na wprowadzenie automatyki magazynowej na różnych etapach rozwoju magazynu. Jeżeli w przedsiębiorstwie zostało wcześniej wdrożone rozwiązanie WMS, integracja z automatyka magazynową będzie czystą formalnością.
Podsumowując, funkcje które posiada WMS, a brakuje ich w systemach ERP to:
– proces przyjęcia
– proces rozkładania towaru (podpowiedź systemowa dotycząca optymalnej lokalizacji dla danego towaru)
– kompletacja (różne sposoby kompletacji dostosowane do charakteru zamówienia, np. zone picking, multipicking)
– integracja z systemami kurierskimi i spedycyjnymi
– wsparcie procesu załadunku
– kontrola wydawanego towaru
– optymalizacja tras kompletacji towaru
– podział magazynu na fizyczne i logiczne
– konsolidacja wysyłek
Elastyczność i skalowalność są kluczowe dla każdej wielkości firmy. Jednym ze sposobów na rozwój biznesu jest możliwość zaspokojenia wszystkich potrzeb Klienta. O długotrwałej współpracy z Klientami nie decyduje tylko niska cena, ale również wysoki poziom obsługi potrzeb Klienta. Na etapie przyjmowania zamówień WMS ściśle współpracuje z systemami ERP. Ścisła integracja systemu ERP a WMS zapewnia odpowiedni poziom widoczności, kontroli i reakcji niezbędny do obsługi takiej strategii. Jeśli chodzi o integrację WMS – ERP, należy zadbać o to, aby wybrać rozwiązanie firmy o doświadczeniu w tego typu wdrożeniach. Zrozumienie zawiłości systemu ERP jest kluczem do udanego wdrożenia przy pełnym wykorzystaniu mocnych stron i możliwości każdego systemu. Zintegrowane rozwiązanie WMS – ERP maksymalizuje zwrot z inwestycji, zwiększając możliwości ERP dzięki zaawansowanemu systemowi WMS.
Jakie korzyści odnoszą firmy, decydujące się na wdrożenie systemu WMS pomimo funkcjonującego już w organizacji systemu ERP?
ERP vs WMS? Integracja tych dwóch systemów pozwala na osiągnięcie synergii i zwiększenie efektywności całej organizacji. Podjęcie decyzji, czy lepiej wdrożyć dedykowane rozwiązanie WMS do zarządzania magazynem, czy robić to poprzez system ERP, nie jest łatwe. Jeśli przeanalizujemy stosunek potencjalnych kosztów do korzyści, także tych utraconych, plany na rozwój przedsiębiorstwa na najbliższe 5-6 lat, możliwość rozwoju i elastyczność posiadanego już systemu, odpowiedź nasunie się sama. Nie każde przedsiębiorstwo posiadające magazyn wymaga zaawansowanego systemu WMS, ale każda firma, która chce zwiększać swoje obroty, zakres oferowanego towaru, poprawić obsługę Klienta i wyeliminować zbędne koszty, powinna zapoznać się z możliwościami takiego systemu i wpisać go w swój plan rozwojowy.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.