Prawidłowo zaprojektowany magazyn jest jedną z najważniejszych kwestii i przyczynia się do świadczenia wysokiej, jakości usług jednocześnie zapewniając możliwie niskie koszty. Aby z powodzeniem go prowadzić należy zwrócić uwagę na optymalizację i wydajność operacji. Mówiąc o efektywnym zarządzaniu magazynem logistycznym należy wziąć po uwagę kilka ważnych informacji.
Powierzchnia magazynowa w dużym stopniu będzie uzależniona od tego, co będziemy w nim przechowywać należy, zatem przeprowadzić szczegółową analizę przedsiębiorstwa w tym przeanalizować zasoby, którymi będziemy dysponować. Zupełnie inny będzie magazyn na sprzęt AGD, a inny w przypadku niewielkiej firmy dystrybuującej żywność na skalę lokalną. Miejsca te będą różniły się zarówno wielkością, jak i warunkami panującymi w magazynie oraz innymi czynnikami. Przy planowaniu magazynu warto wcześniej przeprowadzić analizę funkcjonalną, należy przy tym uwzględnić organizacje pracy. Kluczowe znaczenie ma zdefiniowanie podziału przestrzeni na odpowiednie strefy. Najważniejsze obszary robocze, które możemy wyróżnić podczas planowania magazynu to:
Prawidłowo zaprojektowana przestrzeń magazynu zapewni równowagę między prawidłowym przepływem towarów jak i optymalizacją pojemności magazynowej. Jak prawidłowo wyliczyć zapotrzebowanie magazynowe?
Ze względu na to, że magazyny występują w wielu typach i dla każdego z nich inaczej będzie przebiegało wyliczenie odpowiedniego zapotrzebowania magazynowego należy skonsultować się ze specjalistą doradztwa logistycznego.
Podczas projektowania i budowy magazynu warto zadać sobie pytanie, jaką funkcję powinien spełniać nasz magazyn, a co za tym idzie, jakie będzie najlepsze rozwiązanie do wspierania naszych procesów operacyjnych.
Odpowiednie przechowywanie towarów wpływa przede wszystkim na efektywność gospodarowania, pozwoli uniknąć uszkodzeń towarów oraz uniknąć wysokich kosztów. Organizując miejsce składowania towarów należy uwzględnić wielkości partii zasobów przewidzianych do składowania. Projektując magazyn warto wziąć pod uwagę odpowiednie regały magazynowe by jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Przy małych powierzchniach magazynowych warto skorzystać z regałów przesuwnych, które pozwalają dwukrotnie zwiększyć wykorzystanie przestrzeni magazynowej.
Skuteczne zarządzanie kosztami operacji często związane jest z określeniem prawidłowej kolejności przepływów towarów oraz odpowiedniej organizacji procesów.
Ważną kwestią jest odpowiednie zarządzanie zapasami, a co za tym idzie dobranie odpowiedniego oprogramowania, które pomaga kontrolować przychodzące i wychodzące przepływy materiałów.
Kontroli zapasów magazynowych w łatwy sposób jesteśmy w stanie dokonać za pomocą analizy ABC. Za pomocą tej analizy jesteśmy w stanie sklasyfikować dane produkty oraz ustalić, które z posiadanych przez przedsiębiorstwo zasobów wymagają uwagi ze względu na wysokie koszty pod względem wielkości obrotów.
Metoda ABC stosowana jest również w celu zwiększenia wydajności transportu. Towary sklasyfikowane w grupie A powinny być jak najłatwiej dostępne. Natomiast towary z grupy C, które generują najmniejsze obroty, dlatego ich miejsce powinno znajdować się z tylu magazyny oraz w miejscach trudniej dostępnych.
Kompletacja, czyli proces przygotowywania zamówień do wysyłki z magazynu, w dużym stopniu wpływa na to, czy możemy uznać magazyn za dobrze zaprojektowany ze strony operacyjnej, jak i technicznej. Przy usprawnieniu procesu kompletacji, w szczególności przejścia magazyniera w tym procesie, jesteśmy w stanie ograniczyć koszty w magazynie. Odpowiednio dobrany system informatyczny (WMS), który wspomaga system pracy na magazynie jest kluczowym czynnikiem, dzięki któremu możemy uznać czy proces kompletacji jest procesem wpływającym na wydajność naszego magazynu.
Powyższe punkty pokazują, jakie istotne informację należy wziąć pod uwagę podczas projektowania magazynu. Proces ten nie tylko składa się z zaplanowania układu magazynu, ale również zaplanowania czynności, które będziemy efektywnie wykorzystywać w naszej pracy. Wszystkie działania magazynowe powinny być zaplanowane z wyprzedzeniem tak by ograniczyć powstawanie wysokich kosztów w naszych procesach.