Spis treści
TogglePrawidłowo działający magazyn jest jednym z kluczowych obszarów działalności przedsiębiorstwa i klucz do jej sukcesu. Odpowiednie rozplanowanie magazynu usprawnia pracę oraz zwiększa efektywność operacyjną. Planowanie magazynu stanowi jednak wyzwanie, któremu muszą stawić czoła osoby odpowiedzialne za zarządzanie logistyką. Po wyborze lokalizacji, rozpoczyna się proces układania poszczególnych elementów i procesów w celu stworzenia optymalnego planu magazynu, idealnie dostosowanego do potrzeb firmy.
Mówiąc o efektywnym zarządzaniu magazynem logistycznym należy wziąć po uwagę kilka ważnych informacji.
Na początku należy zapoznać się ze szczegółami głównych operacji, które będą prowadzone w magazynie. Dopiero po ich uwzględnieniu, możliwe będzie takie rozplanowanie magazynu, by wszystkie prace i procesy przebiegały bez przeszkód. Powierzchnia magazynowa w dużym stopniu będzie uzależniona od tego, co będziemy w nim przechowywać. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy przedsiębiorstwa, obejmującej ocenę dostępnych zasobów. Magazyn przeznaczony do przechowywania sprzętu AGD będzie zupełnie inny niż ten przeznaczony dla niewielkiej firmy zajmującej się lokalną dystrybucją żywności. Oba miejsca będą się różniły zarówno pod względem wielkości, warunków magazynowych, jak i innych czynników. Tworząc plan magazynu warto również przyjrzeć się sekwencji procesów, którym poddawane są wszystkie procesy w magazynie i przeanalizować stały ruch osób i obieg towarów. Kluczowe znaczenie ma zdefiniowanie podziału przestrzeni na odpowiednie strefy. Najważniejsze obszary robocze, które możemy wyróżnić podczas planowania magazynu to:
Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń magazynu musi uwzględniać równowagę pomiędzy płynnym przepływem towarów a optymalizacją pojemności magazynowej. Jak prawidłowo wyliczyć zapotrzebowanie magazynowe?
Ze względu na to, że magazyny występują w wielu typach, wyliczenia zapotrzebowania magazynowego mogą być specyficzne dla danego rodzaju działalności. Dlatego też zaleca się konsultację z profesjonalistą w dziedzinie doradztwa logistycznego, który pomoże dostosować strategię magazynową do konkretnych potrzeb i warunków firmy.
Podczas projektowania i budowy magazynu kluczowe jest zastanowienie się, jakie funkcje powinien spełniać, oraz wybór najlepszego rozwiązania do wspierania procesów operacyjnych. Odpowiednie przechowywanie towarów stanowi istotny czynnik wpływający na efektywność zarządzania, redukcję uszkodzeń oraz kontrolę kosztów.
Organizacja miejsca składowania towarów wymaga uwzględnienia wielkości partii zasobów przewidzianych do przechowywania. Podczas planowania magazynu istotne jest także dostosowanie regałów magazynowych, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Przy małych powierzchniach magazynowych regały przesuwne, mogą być skutecznym rozwiązaniem, pozwalając dwukrotnie zwiększyć efektywność wykorzystania przestrzeni magazynowej.
Skuteczne zarządzanie kosztami operacyjnymi w magazynie jest ściśle powiązane z właściwym ustaleniem kolejności przepływu towarów oraz efektywną organizacją procesów.
Ważną kwestią jest odpowiednie zarządzanie zapasami, a co za tym idzie dobranie odpowiedniego oprogramowania, które pomaga kontrolować przychodzące i wychodzące przepływy materiałów.
Kontroli zapasów magazynowych w łatwy sposób jesteśmy w stanie dokonać za pomocą analizy ABC, która pozwala sklasyfikować produkty na podstawie ich znaczenia dla przedsiębiorstwa. W ramach tej analizy produkty są podzielone na trzy grupy:
Stosowanie metody ABC nie tylko ułatwia kontrolę kosztów, ale także pomaga zoptymalizować zarządzanie przestrzenią magazynową. Na przykład, towary z grupy A powinny być umieszczone w łatwo dostępnych miejscach, aby zminimalizować czas dostępu do nich, podczas gdy towary z grupy C mogą być przechowywane w bardziej oddalonych obszarach.
Proces kompletacji, czyli przygotowywania zamówień do wysyłki z magazynu, stanowi kluczowy element oceny efektywności magazynu zarówno pod względem operacyjnym, jak i technicznym. Przy usprawnieniu procesu kompletacji, w szczególności przejścia magazyniera w tym procesie, jesteśmy w stanie ograniczyć koszty w magazynie. Odpowiednio dobrany system informatyczny (WMS), który wspomaga system pracy w magazynie, jest kluczowym czynnikiem, dzięki któremu możemy uznać czy proces kompletacji jest procesem wpływającym na wydajność naszego magazynu.
Poprawa efektywności procesu kompletacji przyczynia się więc do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa poprzez lepszą obsługę klientów, ograniczenie kosztów operacyjnych i zwiększenie ogólnej wydajności magazynu.
Odpowiedni plan magazynu to znacznie więcej niż projekt układu przestrzennego. To kompleksowy projekt, który obejmuje nie tylko fizyczną strukturę magazynu, ale także planowanie operacji i czynności, które będą efektywnie realizowane w ramach codziennej pracy. Wszystkie działania magazynowe powinny być zaplanowane z wyprzedzeniem, tak by ograniczyć powstawanie wysokich kosztów w naszych procesach.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.