5 POMYSŁÓW NA EKOLOGICZNY MAGAZYN

Temat zmian klimatycznych w obecnej chwili jest jednym z najbardziej palących problemów. Niemal każdy poświęcił chwilę lub dwie na refleksję dotyczącą swojego wpływu na środowisko i wiele osób zaczęło szukać sposobów, aby ten negatywny wpływ zminimalizować. Oczywiście problem jest bardziej złożony. Zmiany klimatyczne są wynikiem postępu, a tego nie sposób zahamować. Przyszła jednak pora, aby technologia zaczęła być wykorzystywana nie tylko do napędzania wzrostu gospodarczego, ale również do zrównoważenia wpływu wspomnianego wzrostu na naszą planetę.

Pomimo, że o szkodliwym oddziaływaniu na środowisko naturalne mówi się w kontekście branży produkcyjnej oraz transportowej, w chwili kryzysu należy zakrzyknąć „wszystkie ręce na pokład” i bez względu na rodzaj prowadzonej działalności dokonać przeglądu procesów biznesowych, aby jednoznacznie stwierdzić czy można wprowadzić zmiany, które przysłużą się środowisku.

MAGAZYN A EKOLOGIA

Magazyny odgrywają ogromną rolę w rozwoju firm produkcyjnych, dystrybucyjnych i logistycznych. Obecnie istnieje szereg rozwiązań, które pozwalają kierownikom magazynów zarządzać nimi w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Wprowadzanie eko poprawek do wszystkiego, od oświetlenia po system usuwania odpadów, może mieć bardzo pozytywny wpływ na ślad węglowy firmy. Dodatkową korzyścią ekologicznych zmian jest oszczędność pieniędzy. W związku z rozwojem technologii i ciągłym poszukiwaniem usprawnień warto zastanowić się jak zawalczyć o poprawienie wydajności, elastyczności przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów oraz negatywnego wpływu na środowisko.

Szacuje się, że do 2020 r. 58% magazynów ograniczy i będzie utylizowało materiały opakowaniowe używane podczas transportu. Inne ekologiczne inicjatywy w magazynach obejmują:

  • zmniejszenie zużycia energii (43%)
  • zastosowanie biodegradowalnych materiałów opakowaniowych (40%)
  • dodanie timerów lub czujników do oświetlenia, ogrzewania i chłodzenia (30%)
  • przegląd wykorzystania pojazdu w celu zmniejszenia kosztów transportu (28%)
  • użycie sprzętu cyfrowego w celu wyeliminowania starych metod, takich jak długopis i papier (26%)

Dzięki temu, poza poprawą infrastruktury magazynowej zwiększy się zaangażowanie pracowników w cyfrową transformację oraz dbałość o środowisko. Skutkować to będzie lepszymi warunkami pracy i zwiększoną produktywnością przy jednoczesnym zwiększonym zrównoważeniu środowiskowym.

Poniżej prezentujemy kilka wskazówek jak uczynić magazyn bardziej ekologicznym.

1. PRZEŁĄCZ SIĘ NA ŻARÓWKI LED

Unia Europejska we wrześniu 2018 roku zakazała sprzedaży tradycyjnych żarówek halogenowych. Decyzja ta jest uwarunkowana tym, że istnieją zdecydowanie bardziej energooszczędne alternatywy, takie jak LED i świetlówki kompaktowe. Oferują one tę samą jakość oświetlenia, ale zużywają około jednej piątej mocy swoich poprzedników. Ponieważ nowoczesne żarówki wymagają mniejszej ilości prądu, jest to świetny sposób na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Mimo, że żarówki LED są nieco droższe w zakupie, to ostateczne koszty oświetlenia za ich pomocą są 20 razy wyższe niż w przypadku diod LED. Ponadto żarówki LED mają znacznie dłuższą żywotność. W rezultacie inwestycja szybko się zwraca.

2. SPRAWDŹ SWOJE OPAKOWANIA

W pierwszej kolejności magazyny powinny sprawdzić jak dużo opakowań jest wyrzucanych. Im mniej odpadów będzie pozostawało tym lepiej, ale oczywiście nie ma co się oszukiwać, że problem zużytych opakować da się wyeliminować w 100%. Co zatem można zrobić aby uczynić te odpady mniej szkodliwymi dla świata?

Sprawdź, które z wyrzucanych opakowań są zrobione z tworzyw sztucznych i spróbuj poszukać ekologicznej alternatywy. Takich w chwili obecnej nie brakuje na rynku. Jeżeli opakowanie musi być plastikowe to z pewnością można znaleźć je w wersji biodegradowalnej. Kartony i papier mogą być wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Na rynku spotyka się już nawet opakowania wykonane z grzybów i wodorostów.

Kolejnym krokiem powinna być ocena jak wiele opakowań używanych jest do wysyłki poszczególnych produktów. Zmniejszenie tej ilości nie tylko ograniczy ilość wyrzucanych śmieci, ale może także sprawić, że twoje przesyłki będą lżejsze, więc do ich transportu potrzeba mniej energii. To wszystko może znacznie przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego, a także pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, ponieważ będziesz wydawać mniej na opakowania i paliwo.

3. PODDAJ ODPADY RECYKLINGOWI

Jeśli Twój magazyn nie ma jasno określonych zasad gospodarowania odpadami lub system recyklingu, który wdrożyłeś nie działa sprawnie, przyszła pora aby to zmienić. Wskaż obszary, gdzie możesz zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów, a następnie ustal, w jaki sposób możesz poddać recyklingowi jak najwięcej odpadów. Jeśli niektóre z twoich materiałów nie nadają się do powtórnego przetworzenia, trzeba wykazać się kreatywnością i zastanowić się czy np. istnieje inny lokalny biznes, który może potrzebować tego, co w Twoim magazynie jest uznawane za zbędne.

Aby usprawnić segregacje śmieci, należy zadbać o to aby nie była ona uciążliwa dla pracowników. Umieść wyraźnie oznaczone pojemniki w dogodnych lokalizacjach, aby pracownicy zawsze wiedzieli, gdzie muszą znaleźć się określone odpady. Jeżeli pojemniki do segregacji będą się znajdowały w najdalszym zacienionym kącie, zastawionym towarem, to nie ma szans, że którykolwiek z pracowników będzie miał w sobie na tyle determinacji, aby się próbować do nich dostać. Warto również wybrać pojemniki z kołami, aby można je było łatwo transportować z jednego miejsca na drugie, gdy pojawi się taka konieczność.

Sprytnym posunięciem, na które decyduje się coraz więcej magazynów, jest inwestycja w maszynę do cięcia papieru. Ten sprzęt również szybko się zwróci bowiem za jego pomocą błyskawicznie można przerobić zużyte kartony na wypełniacze do kolejnych wysyłek. Po raz kolejny obok świadomego działania proekologicznego pojawia się dodatkowa korzyść w postaci oszczędności. Firma nie ponosi kosztów lub ogranicza budżet przeznaczony na wypełniacze paczek, które często są robione z nieekologicznej folii.

4. EDUKACJA TO PODSTAWA

Nie ma się co łudzić, że uda się przestawić cały magazyn z dnia na dzień na ekologiczne funkcjonowanie. Z pewnością napotkasz niemały opór części pracowników, którzy są tak przyzwyczajeni do swoich utartych schematów działania, że niechętnie będą wprowadzali chociażby najbardziej zasadne zmiany w swojej codziennej rutynie. Aby przełamać wspomniany opór będziesz także musiał edukować ich na temat każdego wprowadzonego nowego systemu, wyraźnie pokazywać jakie przyniesie to korzyści, światu, firmie i oczywiście im samym. Pamiętaj też, aby być otwartym na wszelkie sugestie dotyczące ulepszeń. Ludzie, którzy czują się współodpowiedzialni za dany projekt bardziej się przykładają do działania zgodnie z wytyczonymi zasadami.

5. WDROŻENIE SYSTEMU WMS

Czy można znaleźć eko uzasadnienie wdrożenia systemu WMS? Można i to nie jedno. Główną korzyścią z wdrożenia systemu WMS jest optymalizacja pracy magazynu na wielu płaszczyznach jego funkcjonowania. Dzięki zaawansowanym algorytmom rozkładania towaru, system WMS pozwala lepiej wykorzystać istniejącą już przestrzeń magazynową. Pozwala to odłożyć w czasie lub w ogóle zrezygnować z decyzji o rozbudowie istniejącego magazynu i zajęcia kolejnej przestrzeni.

Mniejsza przestrzeń to mniej energii koniecznej do zasilenia infrastruktury magazynowej. Nie będzie konieczności zwiększenia wydatków na ogrzewanie, chłodzenie i zasilanie kolejnej partii sprzętu pracującego w magazynie. Mniej zużytej energii to równocześnie mniej wyprodukowanego dwutlenku węgla i mniejszy ślad węglowy firmy.

Systemy WMS pozwalają zarządzać towarem ze względu na jego różnorodne parametry, np. zgodnie z datami przydatności do spożycia, zgodnie z określonymi zasadami przechowywania. Dzięki temu, że system WMS przechowuje u siebie te reguły i „pilnuje” ich przestrzegania, magazyn z funkcjonującym systemem WMS nie generuje odpadów w postaci przeterminowanego lub uszkodzonego towaru.

EKOLOGIA – TO SIĘ OPŁACA

Podsumowując, okazuje się, że ekologiczne podejście do zarządzania magazynem przynosi firmie nie tylko korzyści wizerunkowe, ale również realne oszczędności. Wystarczy mądrze podejść do tematu, obliczyć okres zwrotu z poszczególnych eko inwestycji, wypracować kilka kreatywnych, nisko kosztowych rozwiązań proekologicznych, zaangażować w projekt pracowników i z powodzeniem można wprowadzić przyjazne środowisku zmiany w magazynie przy pełnej akceptacji i poparciu zarządu. Korzyści z nich odniosą wszyscy. Firma, dzięki realnym oszczędnościom, nasza planeta dzięki mniejszej emisji zanieczyszczeń, ludzie, którzy będą żyli ze świadomością, że wizja katastrofy ekologicznej odrobinę się oddaliła.