Temat zmian klimatycznych w obecnej chwili jest jednym z najbardziej palących problemów. Niemal każdy poświęcił chwilę lub dwie na refleksję dotyczącą swojego wpływu na środowisko i wiele osób zaczęło szukać sposobów, aby ten negatywny wpływ zminimalizować. Oczywiście problem jest bardziej złożony. Zmiany klimatyczne są wynikiem postępu, a tego nie sposób zahamować. Przyszła jednak pora, aby technologia zaczęła być wykorzystywana nie tylko do napędzania wzrostu gospodarczego, ale również do zrównoważenia wpływu wspomnianego wzrostu na naszą planetę.
Pomimo, że o szkodliwym oddziaływaniu na środowisko naturalne mówi się w kontekście branży produkcyjnej oraz transportowej, w chwili kryzysu należy zakrzyknąć „wszystkie ręce na pokład” i bez względu na rodzaj prowadzonej działalności dokonać przeglądu procesów biznesowych, aby jednoznacznie stwierdzić, czy można wprowadzić zmiany, które przysłużą się środowisku.
Magazyny odgrywają ogromną rolę w rozwoju firm produkcyjnych, dystrybucyjnych i logistycznych. Obecnie istnieje szereg rozwiązań, które pozwalają kierownikom magazynów zarządzać nimi w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Wprowadzanie eko poprawek do wszystkiego, od oświetlenia po system usuwania odpadów, może mieć bardzo pozytywny wpływ na ślad węglowy firmy. Dodatkową korzyścią ekologicznych zmian jest oszczędność pieniędzy. W związku z rozwojem technologii i ciągłym poszukiwaniem usprawnień, warto zastanowić się, jak zawalczyć o poprawienie wydajności I elastyczności przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów oraz negatywnego wpływu na środowisko.
Ekologiczne inicjatywy w magazynach, które mają realny wpływ na środowisko to:
Dzięki temu, poza poprawą infrastruktury magazynowej zwiększy się zaangażowanie pracowników w cyfrową transformację oraz dbałość o środowisko. Skutkować to będzie lepszymi warunkami pracy i zwiększoną produktywnością przy jednoczesnym zwiększonym zrównoważeniu środowiskowym.
Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, jak uczynić magazyn bardziej ekologicznym.
Unia Europejska we wrześniu 2018 roku zakazała sprzedaży tradycyjnych żarówek halogenowych. Decyzja ta była uwarunkowana tym, że istnieją zdecydowanie bardziej energooszczędne alternatywy, takie jak LED i świetlówki kompaktowe. Oferują one tę samą jakość oświetlenia, ale zużywają około jednej piątej mocy swoich poprzedników. Ponieważ nowoczesne żarówki wymagają mniejszej ilości prądu, jest to świetny sposób na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Mimo, że żarówki LED są nieco droższe w zakupie, to ostateczne koszty oświetlenia za ich pomocą są 20 razy niższe niż w przypadku żarówek halogenowych. Ponadto żarówki LED mają znacznie dłuższą żywotność. W rezultacie inwestycja szybko się zwraca.
Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na energooszczędność jest klimatyzacja. Jeśli jest zbyt mocna, prowadzi do nadmiernego zużycia energii. Optymalizacja systemów HVAC będzie prowadzić nie tylko do poprawy komfortu w pomieszczeniach, ale także do oszczędności energii. Pamiętaj także, że obiekt energooszczędny cechuje się niższymi kosztami eksploatacji, czyli zużyciem energii na ogrzewanie, klimatyzację i przygotowanie wody ciepłej.
W pierwszej kolejności magazyny powinny sprawdzić, jak dużo opakowań jest wyrzucanych. Im mniej odpadów będzie pozostawało tym lepiej, ale oczywiście nie ma co się oszukiwać, że problem zużytych opakowań da się wyeliminować w 100%. Co zatem można zrobić, aby uczynić te odpady mniej szkodliwymi dla świata?
Sprawdź, które z wyrzucanych opakowań są zrobione z tworzyw sztucznych i spróbuj poszukać ekologicznej alternatywy. Takich w chwili obecnej nie brakuje na rynku. Jeżeli opakowanie musi być plastikowe, to z pewnością można znaleźć je w wersji biodegradowalnej. Kartony i papier mogą być wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Na rynku spotyka się już nawet opakowania wykonane z grzybów i wodorostów.
Kolejnym krokiem powinna być ocena, jak wiele opakowań używanych jest do wysyłki poszczególnych produktów. Zmniejszenie tej ilości nie tylko ograniczy ilość wyrzucanych śmieci, ale może także sprawić, że Twoje przesyłki będą lżejsze, więc do ich transportu potrzeba mniej energii. To wszystko może znacznie przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego, a także pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, ponieważ będziesz wydawać mniej na opakowania i paliwo.
W 2022 roku w Polsce otwarto nowoczesną fabrykę, która zajmuje się tworzeniem ekologicznych opakowań. Celem nowopowstałej firmy jest tworzenie opakowań nadających się do recyklingu oraz optymalizacja śladu węglowego. Według badań ponad 40% klientów eCommerce, wskazuje, że dostarczona do nich paczka była zbyt duża w stosunku do zakupionego przez nich produktu, natomiast 43% uważa, że osoba pakująca paczkę zużyła do pakowania za dużej ilości taśmy. Świadczy to, że ekologia w logistyce ma coraz większe znaczenie.
Budując magazyn, warto jest zastosować trwałe materiały, charakteryzujące się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Najważniejszym elementem okazać się może jednak izolacja budynku. Chroni ona przed stratami ciepła. Ogromne ilości powietrza przedostają się do budynku przez dach i ściany, więc to je należy najlepiej uszczelnić.
Jeśli Twój magazyn nie ma jasno określonych zasad gospodarowania odpadami lub system recyklingu, który wdrożyłeś nie działa sprawnie, przyszła pora, aby to zmienić. Wskaż obszary, gdzie możesz zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów, a następnie ustal, w jaki sposób możesz poddać recyklingowi jak najwięcej odpadów. Jeśli niektóre z Twoich materiałów nie nadają się do powtórnego przetworzenia, trzeba wykazać się kreatywnością i zastanowić się, czy np. istnieje inny lokalny biznes, który może potrzebować tego, co w Twoim magazynie jest uznawane za zbędne.
Aby usprawnić segregację śmieci, należy zadbać o to, aby nie była ona uciążliwa dla pracowników. Umieść wyraźnie oznaczone pojemniki w dogodnych lokalizacjach, aby pracownicy zawsze wiedzieli, gdzie muszą znaleźć się określone odpady. Jeżeli pojemniki do segregacji będą się znajdowały w najdalszym zacienionym kącie, zastawionym towarem, to nie ma szans, że którykolwiek z pracowników będzie miał w sobie na tyle determinacji, aby się próbować do nich dostać. Warto również wybrać pojemniki z kołami, aby można je było łatwo transportować z jednego miejsca na drugie, gdy pojawi się taka konieczność.
Sprytnym posunięciem, na które decyduje się coraz więcej magazynów, jest inwestycja w maszynę do cięcia papieru. Ten sprzęt również szybko się zwróci. bowiem za jego pomocą błyskawicznie można przerobić zużyte kartony na wypełniacze do kolejnych wysyłek. Po raz kolejny obok świadomego działania proekologicznego pojawia się dodatkowa korzyść w postaci oszczędności. Firma nie ponosi kosztów lub ogranicza budżet przeznaczony na wypełniacze paczek, które często są robione z nieekologicznej folii.
Nie ma się co łudzić, że uda się przestawić cały magazyn z dnia na dzień na ekologiczne funkcjonowanie. Z pewnością napotkasz niemały opór części pracowników, którzy są tak przyzwyczajeni do swoich utartych schematów działania, że niechętnie będą wprowadzali chociażby najbardziej zasadne zmiany w swojej codziennej rutynie. Aby przełamać wspomniany opór, będziesz także musiał edukować ich na temat każdego wprowadzonego nowego systemu, wyraźnie pokazywać, jakie przyniesie to korzyści światu, firmie i oczywiście im samym. Pamiętaj też, aby być otwartym na wszelkie sugestie dotyczące ulepszeń. Ludzie, którzy czują się współodpowiedzialni za dany projekt bardziej się przykładają do działania zgodnie z wytyczonymi zasadami.
Czy można znaleźć eko uzasadnienie wdrożenia systemu WMS? Można i to nie jedno. Główną korzyścią z wdrożenia systemu WMS jest optymalizacja pracy magazynu na wielu płaszczyznach jego funkcjonowania. Dzięki zaawansowanym algorytmom rozkładania towaru, system WMS pozwala lepiej wykorzystać istniejącą już przestrzeń magazynową. Pozwala to odłożyć w czasie lub w ogóle zrezygnować z decyzji o rozbudowie istniejącego magazynu i zajęcia kolejnej przestrzeni.
Mniejsza przestrzeń to mniej energii koniecznej do zasilenia infrastruktury magazynowej. Nie będzie konieczności zwiększenia wydatków na ogrzewanie, chłodzenie i zasilanie kolejnej partii sprzętu pracującego w magazynie. Mniej zużytej energii to równocześnie mniej wyprodukowanego dwutlenku węgla i mniejszy ślad węglowy firmy.
Systemy WMS pozwalają zarządzać towarem ze względu na jego różnorodne parametry, np. zgodnie z datami przydatności do spożycia, zgodnie z określonymi zasadami przechowywania. Dzięki temu, że system WMS przechowuje u siebie te reguły i „pilnuje” ich przestrzegania, magazyn z funkcjonującym systemem WMS nie generuje odpadów w postaci przeterminowanego lub uszkodzonego towaru.
Podsumowując, okazuje się, że ekologiczne podejście do zarządzania magazynem przynosi firmie nie tylko korzyści wizerunkowe, ale również realne oszczędności. Wystarczy mądrze podejść do tematu, obliczyć okres zwrotu z poszczególnych eko inwestycji, wypracować kilka kreatywnych, nisko kosztowych rozwiązań proekologicznych, zaangażować w projekt pracowników i z powodzeniem można wprowadzić przyjazne środowisku zmiany w magazynie przy pełnej akceptacji i poparciu zarządu. Korzyści z eko rozwiązania w magazynie odniosą wszyscy. Firma – dzięki realnym oszczędnościom, nasza planeta – dzięki mniejszej emisji zanieczyszczeń, ludzie, którzy będą żyli ze świadomością, że wizja katastrofy ekologicznej odrobinę się oddaliła.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.