Kiedy mówimy o nowoczesnych technologiach stosowanych w przemyśle i logistyce, często spotykamy się z różnego rodzaju systemami informatycznymi. Jednym z systemów, który zdobywa na popularności, są systemy MES. Ale co właściwie oznacza ten skrót i w jaki sposób takie oprogramowanie współpracuje z systemami WMS?
Spis treści
ToggleSkrót MES pochodzi od angielskiego określenia „Manufacturing Execution System”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza system zarządzania produkcją. To zaawansowane narzędzie informatyczne pomaga w monitorowaniu, kontroli i optymalizacji procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym.
Działanie systemu MES oparte jest na danych, które są zbierane i przetwarzane bezpośrednio ze stanowisk produkcyjnych w czasie rzeczywistym. W analizie tych danych znacząco pomaga integracja z systemami ERP i WMS.
Oprogramowanie MES jest często kluczem do zwiększenia efektywności produkcji. Dzięki niemu przedsiębiorstwa mogą szybko dostosowywać się do zmian na rynku, poprawiać jakość produktów oraz zredukować koszty. Potencjał ten dostrzegają firmy na całym świecie. Statystyka pokazuje, że co piąta firma wdrożyła system MES w zakładzie produkcyjnym. W świetle tych danych Polska wypada ciągle dość słabo, gdyż oprogramowanie to posiada zaledwie co dziesiąte przedsiębiorstwo.
Kiedy mówimy o systemie klasy MES, mamy na myśli kompleksowe rozwiązanie, które integruje wiele różnych funkcji i narzędzi. Takie systemy nie tylko monitorują produkcję, ale także:
System MES to sposób na przekształcenie Twojego zakładu produkcyjnego w inteligentną fabrykę przyszłości. To narzędzie, które pomaga w cyfrowej transformacji i adaptacji do nowoczesnego świata produkcji. Oprogramowanie to w krótkim czasie pozwala na wyeliminowanie wielu błędów produkcyjnych i zwiększenie szybkości i jakości pracy na hali produkcyjnej.
Wdrożenie systemu MES pozwala więc na zwolnienie mocy przerobowych, pozyskanie nowych klientów, zwiększenie zysków firmy i podniesienie poziomu zadowolenia klientów.
Zarówno systemy MES (Manufacturing Execution System) jak i WMS (Warehouse Management System) pełnią kluczowe role w zakresie produkcji i logistyki, ale mają różne funkcje i specjalizacje. System MES skupia się głównie na monitorowaniu, kontroli oraz optymalizacji procesów produkcyjnych, natomiast system WMS został stworzony do zarządzania magazynem. Większość firm musi pogodzić pracę magazynu i hali produkcyjnej, a pomaga w tym właśnie integracja MES-WMS. W jaki sposób?
Integracja MES-WMS umożliwia gładki przepływ informacji między produkcją a magazynem. Na przykład, kiedy produkt jest gotowy do wysyłki, system MES może przekazać tę informację do systemu WMS, który następnie zoptymalizuje proces przygotowania produktu do transportu. Ponieważ wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym, łatwiej jest na bieżąco zarządzać produkcją i magazynem.
System MES można też integrować z ERP. Tak jak pisaliśmy wcześniej, MES skupia się na monitorowaniu, kontrolowaniu oraz optymalizacji procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Jego głównym celem jest dostarczenie szczegółowych informacji związanych z produkcją, jak choćby praca urządzeń czy wyniki produkcji. Z kolei system ERP koncentruje się na szerokim zarządzaniu zasobami przedsiębiorstwa, łącząc różne działy, takie jak finanse, HR, sprzedaż i, oczywiście, produkcję. Połączenie tych oprogramowań pozwala na:
Obszary integracji między MES a ERP mogą obejmować m.in.: wymianę informacji o zleceniach, raportowanie o stanie produkcji, przepływ informacji finansowych, zarządzanie surowcami czy dane kadrowe.
Jak wynika z powyższej analizy każdy z systemów — MES, WMS i ERP — może spełniać swoje zadanie w firmie, a ich integracja przyniesie wymierne korzyści przedsiębiorstwom, które zdecydują się na ich wdrożenie. Systemy WMS i MES pozwalają na zarządzanie konkretnymi działami firmy w czasie rzeczywistym, a ich modułowa budowa sprzyja wykorzystaniu potencjału systemu ERP. Bez problemu integrują się też ze sobą nawzajem. Jeśli zatem posiadasz w swojej firmie jedno z oprogramowań, jesteś o krok bliżej do pełnej automatyzacji i optymalizacji procesów. Gdy będziesz zastanawiać się, jak jeszcze bardziej usprawnić pracę magazynu, zwróć się do naszych ekspertów od systemów WMS. Jesteśmy pewni, że uda się znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.