GTV Poland S.A. istnieje na rynku od ponad 25 lat. Firma oferuje akcesoria meblowe, nowoczesne oświetlenie dekoracyjne i inwestycyjne oraz wspiera partnerów biznesowych, wyposażając ich w produkty komplementarne – wysokiej jakości narzędzia ręczne i odzież ochronną. Obecnie w ofercie GTV znajduje się ponad 12 000 produktów, które trafiają do domów, biur i firm na całym świecie.
Powierzchnia: 30 000 m²
Bramy załadunkowe: 18
Ilość pracowników: 60 os. – 9 osoby zespół zarządzający (Kierownik magazynu, 2 Kierowników Operacyjnych, 5 Liderów, 1 koordynator, 52 magazynierów )
System pracy: 3 zmiany, w godz. 6.00-14.00, 14.00-22.00, 22:00-6:00
Ilość lokalizacji magazynowych: 46 000 miejsc paletowych, około 8 000 w szafach windowych
Ilość dokumentów dziennie: ok. 600
Ilość linii dziennie: ok. 7000
System ERP: Sap Business One
Inne: linia pakowania z sorterem oraz szafy windowe
Firma GTV stanęła przed wyzwaniem modyfikacji systemu oceniania pracowników magazynu. Pracownicy magazynowi działali przez długi czas w oparciu o standardowe wyliczenie produktywności, czyli per linia, co oznacza że niezależnie od tego jak duża ona była – czy pracownik pobierał 1 sztukę czy 60 kartonów, miał on standardowy czas na pobranie, np. 1 minutę. Takie rozwiązanie niestety nie do końca odzwierciedlało rzeczywistość i nie było sprawiedliwe.
Inspiracją do rozwiązania problemu była metoda produkcyjna MTM-2, w której każda czynność w danym procesie jest dokładnie wyliczona, co pozwala określić czasochłonność poszczególnych działań jeszcze przed uruchomieniem produkcji.
Firma GTV zaadaptowała rozwiązanie MTM-2 do warunków swojego magazynu. Zmierzone zostały czasy konkretnych czynności magazynowych, na bazie czego urealniono czasy pracy operatorów. Wszystkie czasy były uśrednionymi pomiarami czasochłonności danych czynności.
Za przykład czynności magazynowej może nam posłużyć przejazd operatora do oczka, gdzie musi zeskanować kod lokalizacji – w przypadku takiego zadania sekwencja kroków jest zawsze taka sama. Przekłada on jednak towar, co jest już czynnością zmienną, którą GTV zbadało (przełożenie 1 sztuki czy 80 kartonów).
W celu określenia zmienności firma GTV badała różne konfiguracje, takie jak przedziały dla sztuk, ilości kartonów czy ich wagi, dla których parametry ilościowe i wagowe przekładały się na czasochłonność danej czynności.
Dzięki wdrożonemu systemowi ExpertWMS®, firma GTV była w stanie ustalić, jaka powinna być najkrótsza ścieżka pomiędzy kolejnymi lokalizacjami, czyli jaką drogę musi pokonać pracownik, aby zrealizować zamówienie. Znając prędkość wózka którym porusza się magazynier, byli w stanie określić czas, w którym pokona tą odległość.
Dysponując wszystkimi informacjami możliwe stały się obliczenia czasochłonności. Dzięki temu, wiedząc w jakim czasie pracownik wykonał zlecenie, poznali jaką ma produktywność dynamiczną.
Pierwsze analizy mierzące efektywność dynamiczną w porównaniu z danymi uzyskanymi przy produktywności statycznej pokazały, że przy 75% produktywności statycznej, firma GTV osiąga 53% produktywności dynamicznej. Oznacza to ujawnienie się potencjału do lepszego wykorzystania zasobów, które już posiadają.
Jak usprawniliśmy kompletację?
Potrafiąc wyliczyć dokładny czas każdej czynności, nie uzależniając się od innych parametrów zamówienia, odległości, wysokości składowania itd. firma GTV doszła do momentu po wdrożeniu, w którym była w stanie ocenić pracę i zaangażowanie każdego pracownika oraz wskazać, którzy pracownicy są w stanie zrobić więcej.
Korzyścią dla tych pracowników, było wprowadzenie systemu premiowania. Jeżeli pracownik wykonuje swoją pracę szybciej niż oczekuje GTV, czyli np. przekłada po 2 kartony, szybciej pakuje, to osiąga on wyższy wynik produktywności od zakładanego. Za każdy punkt procentowy powyżej tego poziomu pracownik otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie. Przy oczekiwanych 80% produktywności, operator, który robi 120% osiąga 40 punktów procentowych więcej, które przeliczane są na dodatkowe wynagrodzenie. Pracownik jest wynagradzany za efektywną pracę, a firma GTV zyskuje na braku dodatkowego zatrudnienia oraz zużywania sprzętu.
Efekty z wdrożenia produktywności dynamicznej.
Do najważniejszych korzyści wynikających z wdrożenia produktywności dynamicznej można zaliczyć:
Wzrost średniej produktywności magayznu
Wraz z rozwojem, firma GTV obserwowała zdecydowany wzrost wydań sztukowych kompletowanych do paczek. W związku z tym poszukiwano rozwiązania, które pozwoliłoby zoptymalizować czas potrzebny na pobranie jednej sztuki.
Kolejnym wyzwaniem było odzyskanie około 1000 miejsc paletowych oraz optymalizacja miejsc składowania końcówek towarów.
Już po dwóch miesiącach od wdrożenia rozwiązania firma GTV osiągnęła wzrost wydajności oraz skrócenie czasu potrzebnego na pobranie jednej sztuki.
Dotychczas jeden pracownik był w stanie kompletować 280 sztuk na godzinę, po wdrożeniu nowych procesów w systemie jest w stanie kompletować około 410 sztuk w tym samych czasie – stanowi to wzrost wydajności o 46% .
Wzrost wydajności przy wydaniach sztukowych
Odkryj tajniki efektywnego wdrożenia systemu WMS. Pobierz bezpłatny ebook i unikaj pułapek podczas wdrożenia, zdobywając cenne wskazówki od ekspertów.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.