Audyt logistyczny magazynu uwzględnia wszystkie obszary działalności przedsiębiorstwa związane z pracą w magazynie oraz przechowywaniem towarów, włączając w to działy, które mają wpływ na to, co się dzieje w magazynie (zakupy, IT, sprzedaż). Audyt logistyczny magazynu najczęściej zlecony jest przez przedsiębiorstwo wybranej instytucji zewnętrznej. Celem takiego audytu jest szczegółowa analiza procesów logistycznych w firmie uwzględniając: jakość, produktywność, zastosowanie technologii oraz wpływ czynników zewnętrznych specjalizującej się w tego typu realizacjach. W wyniku audytu logistycznego zostaje przygotowany raport wskazujący, obszary wymagające poprawy oraz działania wpływające na poprawę wydajności i stabilności pracy magazynu.
Audyt magazynu pozwala prześledzić istniejące normy wydajności pracy magazynu oraz obsługi zamówień wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Audyt ułatwia również organizację nowych standardów pracy, które do tej pory nie funkcjonowały w organizacji, a wyniki audytu jednoznacznie wskazują, że wprowadzenie ich przyniesie korzyść. Jego wyniki pozwalają szerzej spojrzeć na logistyczny aspekt działalności przedsiębiorstwa, co może być kluczowym punktem wyjściowym do określenia późniejszej strategii czy nawet do zwiększenia przepływów towarów w systemie organizacyjnym. Wpłynie to również na podniesienie jakości obsługi klientów, co skutkuje zwiększeniem poziomu satysfakcji ze świadczonych usług przed przedsiębiorstwo.
Audyt Logistyczny magazynu opiera się przede wszystkim na ocenie tego, co mamy. Zawsze rozpoczynamy pracę od zebrania niezbędnych danych – zarówno jakościowych, jak i ilościowych od kluczowych osób odpowiedzialnych za najważniejsze procesy. Następnie dane te są analizowane i interpretowane. Oczywiście, najwięcej danych pobieramy z magazynu, ale wiele informacji możemy uzyskać z innych działów: sprzedaży, obsługi klienta, produkcji czy IT. Każdy z tych działów może odnieść korzyści z przeprowadzonego audytu. Dzięki wszystkim zgromadzonym informacjom możemy ocenić działania procesów magazynowych, poprzez analizę informacji. W ten sposób można zidentyfikować nieefektywność oraz wyeliminować nieprawidłowości. Dane zebrane podczas audytu magazynu są jeszcze analizowane i wykorzystywane jako punkty odniesienia w celu ilościowego określenia kosztów funkcjonowania magazynu i wielkości potencjalnych oszczędności, które można osiągnąć stosując się do zaleceń audytora.
Podsumowując, audyt logistyczny magazynu przedstawia dobre praktyki pracy i perspektywę poprawy lub optymalizacji w magazynie poprzez porównanie danych i obiektywną ocenę. Audyt dostarcza firmom wskazówki odnośnie poprawy jakości pracy w magazynie, możliwych oszczędności i sposobów na unikanie zbędnych kosztów.