Wysyłka towarów może znacząco obciążać budżety mniejszych przedsiębiorstw. Rozwiązaniem, które pozwala zoptymalizować koszty jest konsolidacja towarów. Na czym polega, jak przebiega i jakie niesie korzyści? Dowiesz się tego w niniejszym artykule.
Spis treści
ToggleKonsolidacja w logistyce polega na łączeniu wielu mniejszych przesyłek w jeden większy ładunek, który transportowany jest w tym samym kierunku. Konsolidacja znajduje zastosowanie zarówno w transporcie lądowym, morskim, jak i lotniczym. Jest to szczególnie korzystne dla małych i średnich firm, które nie są w stanie samodzielnie wypełnić całego kontenera czy naczepy ciężarowej. Proces ten wykorzystywany jest również w magazynach, co ułatwia przyjmowanie, składowanie oraz przygotowanie towarów do wysyłki.
Przeprowadzenie konsolidacji umożliwi m.in. program magazynowy dla małej firmy.
Konsolidacja w logistyce to rozwiązanie, które ma na celu przede wszystkim obniżenie kosztów transportu. Ma to szczególne znaczenie dla mniejszych podmiotów, które muszą szukać oszczędności w różnych obszarach. Do najważniejszych zalet konsolidacji można zaliczyć:
Osiągnięcie powyższych korzyści jest możliwe dzięki sprawnie przeprowadzonej konsolidacji, która powinna przebiegać według następujących kroków.
Sprawne przeprowadzenie konsolidacji jest możliwe dzięki usprawnieniu procesów logistycznych i magazynowych. Optymalne rozwiązania możesz wdrożyć na podstawie doradztwa logistycznego. Oferta dostępna jest na stronie https://dataconsult.pl/doradztwo-logistyczne/.
Dekonsolidacja w logistyce to proces odwrotny do konsolidacji. Polega na rozdzieleniu przesyłek, które zostały wcześniej połączone w jeden zbiorczy ładunek. Celem dekonsolidacji jest dostarczenie każdej przesyłki do odpowiedniego odbiorcy. Proces ten odbywa się najczęściej w specjalnych strefach magazynowych, takich jak doki przeładunkowe, strefy dekonsolidacji lub magazyny przeładunkowe działające w systemie cross-docking.
Zobacz też: System WMS – co to jest?
Proces dekonsolidacji rozpoczyna się w momencie, gdy ładunek zbiorczy dotrze do miejsca docelowego, na przykład do portu, magazynu lub terminalu. Przebiega według następujących kroków:
Magazynowanie towarów po dekonsolidacji wymaga dobrze zoptymalizowanej przestrzeni magazynowej. Audyt logistyczny magazynu pozwala zmaksymalizować wykorzystanie dostępnego miejsca.
Dekonsolidacja celna dotyczy przesyłek międzynarodowych, które wymagają kontroli celnej przed wprowadzeniem na rynek krajowy. Proces ten obejmuje działania związane z weryfikacją dokumentów, sprawdzaniem zawartości przesyłki oraz jej zgodności z przepisami celnymi. Funkcjonariusze celni przyjmują kontenery, dokonują ich rozładunku oraz przeprowadzają kontrolę towarów. Każdy produkt musi zostać odpowiednio zarejestrowany, a dokumenty transportowe zweryfikowane pod kątem zgodności z rzeczywistą zawartością przesyłki.
Po zakończeniu procedury celnej towary są przekazywane do magazynu składowego lub przeznaczone do dalszego transportu. Konsolidacja celna pozwala szybko rozdysponować towary, co przyspiesza cały proces logistyczny i minimalizuje ryzyko opóźnień w dostawach.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.