Logistyka jest niezwykle istotnym elementem w zarządzaniu łańcuchem dostaw każdej firmy. W miarę rozwoju przedsiębiorstwa, efektywna logistyka staje się kluczowym czynnikiem sukcesu. Jednym z podejść, które pomaga przedsiębiorstwom usprawnić swoje procesy i zwiększyć ich efektywność, jest Lean Logistics. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu podejściu, jego idei, zasadom i korzyściom oraz pochylimy się nad tym jak z pomocą systemu WMS można wspierać Lean w logistyce.
Spis treści
ToggleLean Logistics w dużym uproszczeniu to metoda identyfikacji i eliminacji nieekonomicznych działań w łańcuchu dostaw, które ma na celu przede wszystkim zwiększenie efektywności procesów logistycznych. Warto podkreślić, że filozofia Lean nie zakłada wydłużania godzin pracy pracowników, obniżania płac czy zwiększania obciążenia pracą. Głównym celem jest przyspieszenie i terminowość dostaw, skrócenie czasu od kompletowania zamówienia do wysłania, efektywniejsze zarządzanie stanami magazynowymi oraz optymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej. Wdrożenie zasad Lean Logistics przekłada się również na zadowolenie klientów, którzy otrzymują zamówienia szybko i zgodnie z ustalonym harmonogramem, co może być realizowane w ramach podejścia „just in time”.
Znając cel Lean Logistics jakim jest zmniejszenie kosztów związanych z procesami logistycznymi poprzez identyfikację i eliminację działań, które nie przynoszą wartości dodanej w danym procesie oraz podejście mające na celu skrócenie czasu realizacji zamówień oraz stałe dążenie do zwiększenia efektywności, Lean Logistics można podzielić na kilka etapów lub zasad:
Wdrożenie metody Lean Logistics w magazynie przynosi przedsiębiorstwom wiele korzyści, w tym:
Optymalizując procesy można również rozważyć inwestycje w nowe technologie lub systemy, które pomogą wyeliminować czasochłonne operacje, nie przynoszące dodatkowej wartości. Systemy WMS z założenia przeznaczone są do eliminacji różnorodnego marnotrawstwa: produktów, przestrzeni magazynowej, czasu, zasobów ludzkich. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom systemowym, magazyny w których panuje chaos, regularnie zdarzają się opóźnienia i pomyłki, mają szansę zyskać „nowe życie”. Wdrożenie systemu WMS pozwoli zaprowadzić porządek w magazynie poprzez odpowiednie ulokowanie towarów, automatyczne zaplanowanie ścieżki kompletacji, automatyczne wydawanie zapasów np. zgodnie z zasadą FIFO lub FEFO.
Firmy produkcyjne oczekują, że dostawa surowców na linię produkcyjną będzie tak zaplanowana, aby nie zakłócać procesu produkcyjnego. Zakłócenia te to tzw. wąskie gardła spowodowane niedoborem komponentów do produkcji oraz nadmiarem nagromadzonych wyrobów gotowych. Integracja systemu WMS z rozwiązaniem zarządzającym produkcją, pozwala na zaopatrywanie maszyn bądź gniazd produkcyjnych w surowce lub półprodukty w momencie, kiedy ilość zasobu na tej lokalizacji spadnie poniżej ustawionego minimum. Ten proces jest obsługiwany z poziomu systemu WMS, który analizuje ustawione stany minimalne i maksymalne.
Dodatkowo integracja systemu WMS z systemem generowania zleceń produkcyjnych pozwala ograniczyć błędne wydania komponentów. Dzięki takiej integracji, firma może również w pełni kontrolować faktyczne zużycie surowców i ograniczyć ich marnotrawstwo.
Aby „odchudzić” poszczególne procesy wchodzące w skład logistyki wewnętrznej, trzeba najpierw zidentyfikować elementy, które zakłócają jej sprawne działanie. Dane i informacje rejestrowane w systemie WMS pomagają m.in. zidentyfikować i określić zbędne ruchy magazynowe oraz produkcyjne, zlikwidować tzw. puste przebiegi, okresy bezczynności ludzi i maszyn. Nowoczesne rozwiązanie do zarządzania magazynem, nie tylko wskaże problem, ale również systemowo go rozwiąże. Po etapie identyfikacji, dzięki zebranym informacjom, przy pomocy systemu WMS można tworzyć alternatywne scenariusze działania magazynu. Dostępne dane pozwalają testować i implementować rozwiązania, które przyniosą firmie najwięcej korzyści. Dzięki dedykowanym zestawom raportów i analiz, można skutecznie planować prace magazynu z dużym wyprzedzeniem, uporządkować zachodzące w nim procesy, optymalnie rozłożyć przechowywany w nim towar, precyzyjnie zaplanować kompletację oraz wydania.
Odpowiednio wdrożony nowoczesny system WMS, zrewolucjonizuje pracę magazynu, w dobrym tego słowa znaczeniu. Połączenie funkcji informacyjnych z zarządczymi, wykorzystanie zaawansowanych algorytmów zapewni optymalny przepływ materiałów w firmie. Przykładowo ExperWMS® wspiera i eliminuje marnotrawstwo w postaci m.in.:
Lean Logistics to podejście, które ma na celu optymalizację procesów, eliminację marnotrawstwa i dostarczanie wartości klientowi. Dzięki zasadom Lean Logistics, firmy mogą osiągnąć większą efektywność, obniżyć koszty i zwiększyć zadowolenie klientów. To podejście stanowi kluczowy element sukcesu w dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym. Obecnie na rynku dostępne są technologie lub systemy WMS, które skutecznie wspierają metodę Lean Logistics, pomagając wyeliminować czasochłonne operacje, nie przynoszące dodatkowej wartości.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.