Aby magazyn działał sprawnie i efektywnie, niezbędna jest nie tylko odpowiednia infrastruktura i systemy zarządzania, ale także jego różnorodne wyposażenie. Wszystkie te elementy powinny współgrać ze sobą tworząc dobrze zorganizowaną przestrzeń, która umożliwi efektywne składowanie i zarządzanie procesami magazynowymi.
Wyposażenie magazynu to temat bardzo szeroki. Najczęściej kojarzy się z wózkami widłowymi, które służą do obsługi systemów składowania. Jednak kwestia ta jest znacznie bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
Do wyposażenia magazynu zaliczamy:
Ze względu na zastosowaną technologię, wózki autonomiczne możemy podzielić na:
Podajniki taśmowe i rolkowe służą do transportu elementów o zróżnicowanej podstawie i kształcie, takich jak kartony, pojemniki, skrzynki, płyty drewniane, arkusze blachy, wytłoczki, wykroje itp. Są również wykorzystywane do sortowania i rozdzielania towarów w tzw. strefach kompletacji, gdzie doskonale sprawdzają się przy pracy z towarami o małych gabarytach i niewielkiej masie. Przenośniki obsługują zarówno transport poziomy jak i góra-dół np. przy antresolach wielopoziomowych.
Wyróżnia się wiele rodzajów podajników ze względu na ich przeznaczenie:
Ze względu na rodzaj napędu przenośniki możemy podzielić na:
Elastyczne przenośniki dzielą się na:
Stanowiska pakowania to specjalnie zaprojektowane miejsca pracy, wyposażone w stoły do pakowania oraz niezbędny osprzęt, które mają na celu usprawnienie procesu przygotowania towarów do wysyłki. Stanowiska pakowania mogą być dostosowane do różnych potrzeb i wymagań operacyjnych poprzez różnorodne konfiguracje.
Podstawowa konfiguracja stanowiska do pakowania
Konfiguracja dodatkowa stanowiska pakowania:
Urządzenia do pakowania są bardzo ważne dla efektywnego i prawidłowego zabezpieczania towarów w magazynach oraz podczas transportu.
Wśród nich możemy wyróżnić:
Każde z tych urządzeń odgrywa kluczową rolę w usprawnianiu procesu pakowania, poprawiając efektywność, bezpieczeństwo i jakość końcowego nośnika wysyłkowego.
Systemy dźwignicowe to urządzenia transportu bliskiego, które znacząco zwiększają wydajność stanowisk i gniazd produkcyjnych, co przyczynia się do obniżenia kosztów produkcji, podniesienia bezpieczeństwa pracy oraz poprawy ergonomii poprzez ułatwienie przenoszenia gabarytowych lub ciężkich towarów.
W zależności od budowy i funkcji, możemy wyróżnić kilka podstawowych typów systemów dźwignicowych:
Utrzymanie porządku w przestrzeni magazynowej jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy, efektywności operacyjnej oraz ochrony przechowywanych towarów. Magazyny wymagają regularnego sprzątania, często w krótkim czasie i przy wykorzystaniu ograniczonych zasobów.
Wśród urządzeń najczęściej stosowanych do sprzątania magazynów możemy wyróżnić dwa typy:
Oba typy urządzeń są niezbędne do utrzymania czystości i porządku w magazynach, co wpływa na bezpieczeństwo pracy, efektywność operacyjną i ogólny stan przechowywanych towarów.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.