W obecnych czasach, gdzie handel międzynarodowy stanowi nieodłączną część gospodarki, istnieje wiele regulacji i procedur związanych z importem i eksportem towarów. Instytucje, które często są ze sobą mylone to składy celne oraz magazyny czasowego składowania. Pełnią one zupełnie odmienne funkcje, mimo iż organizacyjnie nie różnią się zbyt mocno. W tym artykule przyjrzymy się ich znaczeniu i funkcjom, a także opiszemy czym są i jak działają.
Spis treści
ToggleSkład celny to rodzaj magazynu, zatwierdzonego prze odpowiednie organy celno-skarbowe i pozostający pod ich nadzorem. Przeznaczony jest do składowania i przechowywania towarów podczas ich odprawy celnej. Pełnią więc one istotną rolę, umożliwiając firmom składowanie towarów na czas, gdy jeszcze nie zostały przeprowadzone formalności celne.
Z kolei magazyn czasowego składowania to rodzaj magazynu, który znajduje się pod dozorem celnym, umożliwiający przesunięcie odpraw w przypadku, gdy zachodzi brak możliwości dokonania skutecznego zgłoszenia celnego, np. w wyniku braków w dokumentacji.
Jak już wiadomo, obie instytucje służą do przechowywania towarów przed dokonaniem odprawy celnej. Jest jednak między nimi znacząca różnica, dotycząca celu i czasu składowania. Skład celny umożliwia przechowywanie towarów bez ograniczeń czasowych oraz odroczenie należności celno-podatkowych. Możliwe jest również dokonywanie zmian na towarze, w tym dzielenie go. Takich możliwości nie ma natomiast w magazynie czasowego składowania. Jest on ograniczony czasowo, a towary można przechowywać maksymalnie do dziewięćdziesięciu dni. Czas ten pozwala przedsiębiorstwom na uzupełnienie braków w dokumentacji, po czym następuje odprawa celna bądź towar umieszczany jest w składnie celnym. Podczas przechowywania towarów, przedsiębiorca ma do niego dostęp, jednak w żaden sposób nie może zmieniać jego właściwości, niemożliwe jest także jego przepakowywanie.
Mówiąc o składach celnych możemy wyróżnić dwa rodzaje:
Obszar i wygląd składu celnego tak naprawdę w dużej mierze zależy od urzędu celnego, pod którego jurysdykcją należy. Wymagania jakie musi spełniać skład mogą więc być naprawdę różne, np. może być wymagane posiadanie monitoringu, wag, wózków widłowych, czytników oraz skanerów, a także co oczywiste posiadanie odpowiednich regałów czy systemu WMS, który ułatwia orientowanie się w towarze. Przykładem odpowiedniego systemu dla składów celnych jest system ExpertWMS 3PL, który umożliwia nie tylko pełną kontrolę na magazynowanym towarem, ale posiada dodatkowe funkcjonalności jak np. blokadę przed wydaniem, jeśli towar nie został oclony.
Jak już wspominaliśmy w składzie celnym możliwe jest dokonywanie zmian na towarze. Czynności, które mogą być wykonane to m. in.:
Aby znacznie zoptymalizować i uporządkować procesy warto więc skorzystać z systemu ExpertWMS 3PL, przygotowanego dla firm oferujących m.in. usługi związane z magazynem czasowego składowania oraz obsługą składów celnych.
Składy celne oraz magazyny celnego czasowego składowania są istotnymi elementami w procesie importu i eksportu towarów. Pełnią one ważną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa oraz zgodności z przepisami celno-skarbowymi. Dzięki składom celnym i magazynom czasowego składowania przepływ towarów staje się bardziej uporządkowany, a przedsiębiorstwa mogą skoncentrować się na efektywnym prowadzeniu swoich operacji handlowych.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.