Blockchain to technologia rewolucjonizująca logistykę. Coraz więcej firm decyduje się na wykorzystanie jej możliwości, które pozwalają zredukować koszty, lepiej weryfikować dostawców czy zwiększyć transparentność łańcucha dostaw. W tym artykule dowiesz się, na co to jest blockchain i na czym polega, a także jakie ma znaczenie dla codziennej działalności przedsiębiorstw z różnych sektorów.
Blockchain to forma zdecentralizowanej i rozproszonej bazy danych. Charakterystyczną cechą tego rozwiązania jest stale rosnąca ilość informacji, grupowanych w bloki i układanych w porządku chronologicznym. Technologia blockchain powstała na potrzeby rynku kryptowalut.
W celu poprawy bezpieczeństwa danych i umożliwienia anonimowym użytkownikom dokonywania transakcji z pominięciem banku (centralnego serwera) zastosowano rozwiązanie, które polega na zapisywaniu historii transakcji nie na jednym serwerze, ale w pamięci komputerów połączonych z siecią. Bezpieczeństwo danych jest zapewnione poprzez zapisywanie ich w blokach tworzących łańcuch i wykorzystujących identyfikatory plików. Identyfikatorem tym jest wynik działania funkcji skrótu (tzw. hash). Dla każdego bloku wartość skrótu jest unikalna. W ten sposób każdy blok zawiera swój unikalny hash.
Łańcuch bloków polega na tym, że każdy blok zawiera wartość skrótu z poprzedniego ogniwa oraz własną wartość skrótu. Tym samym jego wartość znajduje się również w kolejnym bloku łańcucha. Kopie łańcucha rozdzielane są na wielu użytkowników sieci. Utworzenie każdego nowego bloku cały łańcuch jest sprawdzany i zabezpieczany przed fałszowaniem.
Blockchain jest uznawany za wiarygodny i bezpieczny i weryfikowalny zapis transakcji. Każdy użytkownik ma dostęp do danych bez możliwości manipulowania nimi.
Łańcuch dostaw wykazuje podobną charakterystykę jak procesy przeprowadzane w finansach czy kryptowalutach. Na każdym ogniwie łańcucha dostaw dochodzi do wymiany dużej ilości danych, które muszą być dostępne dla każdego podmiotu biorącego udział w procesie.
W logistyce istotne są takie kwestie, jak m.in. pochodzenie towarów, uszkodzenia w transporcie, czas dostawy, przeszkody i spowolnienia czy kontrola jakości i oryginalności produktów. Blockchain umożliwia kontrolowanie każdego ogniwa łańcucha dostaw, a ewentualne manipulacje na poszczególnych etapach są natychmiast wychwytywane.
Ponadto, wykorzystanie technologii blockchain w logistyce przyczynia się do uproszczenia komunikacji i czynności administracyjnych. Dzięki temu rozwiązaniu można zrezygnować z różnych kanałów komunikacji, takich jak poczta elektroniczna, telefon, faks, dokumenty drukowane czy nawet listy przewozowe, na rzecz łatwej i skutecznej wymiany danych za pomocą aplikacji online.
Blockchain szczególnie istotną rolę odgrywa w handlu międzynarodowym, zwiększając jego wydajność i transparentność wszystkich procesów.
Blockchain wykazuje wysoki stopień bezpieczeństwa, czego dowodem jest wykorzystanie tej technologii w branżach, w których przetwarzane są wysoce wrażliwe dane. Za przykłady mogą posłużyć m.in. remisje w branży finansowej czy elektroniczne dowody tożsamości, wprowadzane przez instytucje państwowe. Między innymi ze względu na bezpieczeństwo danych blockchain sprawdza się również w logistyce. Jednak na tym nie kończą się zalety wykorzystania tej technologii w branży. Inne zalety wykorzystania technologii blockchain w logistyce to m.in.:
Z powyższego wynika, że blockchain znacznie poprawia możliwości kontroli jakości dostaw, a także weryfikowanie dokumentacji. Finalnie sprowadza się to do obniżenia kosztów przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności, co ma kluczowe znaczenie w rozwoju biznesów.
Wykorzystanie blockchain wymaga dołączenia do odpowiedniej platformy handlowej, która dostarcza usług związane z tą technologią. Ze względu na stale rosnącą popularność technologii blockchain liczba dostępnych platform stale rośnie. Obecnie jednymi z najczęściej wybieranych są m.in. TradeLens, Ethereum, Binance Smart Chain, Polkadot, Tron, IBM Blockchain, Ripple czy Solana.
Przed dokonaniem właściwego wyboru należy dokładnie zapoznać się z funkcjonalnością każdej platformy. Poszczególne z nich lepiej odpowiadają potrzebom określonych branż. Specyficzne potrzeby mogą wymagać stworzenia własnej platformy. Jest to rozwiązanie skomplikowane, wymagające zaangażowania specjalistów i zainwestowania dość dużych zasobów.
Korzystanie z technologii blockchain nie należy już do kategorii ewentualności, ale konieczności, która pozwoli rozwinąć biznes i stać się bardziej konkurencyjnym. Transparentność procesów, weryfikacja każdego ogniwa łańcucha dostaw czy możliwość udowodnienia pochodzenia lub oryginalności produktów podnoszą wiarygodność firm i stawiają je w dobrym świetle na rynku.
Oprócz tego blockchain jest rozwiązaniem sprzyjającym prowadzeniu zrównoważonego i odpowiedzialnego społecznie biznesu. Poza ograniczaniem zużycia papieru i redukcji ogromnych kosztów prowadzenia papierowej dokumentacji umożliwia weryfikację uczciwości dostawców czy producentów.
Blockchain to technologia poprawiająca transparentność biznesu także w obszarze logistyki. Co więcej, rozwiązanie to jest dostępne nie tylko dla największych rynkowych graczy, ale również dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.