Przygotowywanie zamówień w magazynie logistycznym może okazać się nie lada wyzwaniem. W strefie kompletacji są realizowane czynności związane z realizacja zamówienia (od klientów zewnętrznych oraz wewnętrznych, dla produkcji) natomiast proces kompletacji/zbiórki/pickingu, jest to zebranie towarów zgodnie z zamówieniem. Jednym z głównych wyznaczników sposobu kompletacji są:
Zamówienia są zawsze otrzymywane z kilku źródeł:
Zlecenia (zamówienia) są przeważnie realizowane zgodnie z kolejnością, czyli zgodnie z pojawieniem się zlecenia w systemie. Niektóre firmy mają jednak grupę klientów ważniejszych od pozostałych ( są to tak zwani klienci VIP), pojawienie się takiego zamówienia powoduje zaburzenie kolejności. Zamówienia od największych klientów ( są to przeważnie sieci handlowe) zwykle mają z góry ustalony termin realizacji. Kompletacja w magazynie prowadzona jest w dwóch głównych segmentach:
Kompletacja „towar do człowieka” może się odbywać na kilka sposobów:
Strefa wydań to miejsce na magazynie, które jest przeznaczone na czynności związane z wydaniem produktów oraz ich wysyłką lub przekazaniem odbiorcy. Na niektórych magazynach strefa przyjęć i wydań jest wspólna lub sąsiaduje ze sobą. Możemy wyodrębnić kilka standardowych czynności w obszarze wydań:
W strefie wydań, możemy również wyodrębnić taką operację jak SORTOWANIE. Jest to proces rozdzielenia (segregowania) towarów na te przeznaczone dla konkretnych odbiorców. Następnym procesem jest pakowanie, które polega na napełnieniu opakowania wcześniej rozsortowanym produktem, zabezpieczeniu ich oraz zamknięciu opakowania. Takie pakowanie odbywa się zazwyczaj w wyznaczonych miejscach, na stanowiskach (stołach) kompletacyjnych.
Zazwyczaj skompletowane zamówienia są wysyłane (ładowane na samochód) na bieżąco (tego samego dnia) i dostarczane klientowi.
Na rynku istnieje wiele systemów informatyczno-magazynowych, które w sprawny sposób mogą zautomatyzować procesy magazynowe, w tym kontrolować zapasy, konserwację sprzętu, wysyłkę i inne. Trzeba pamiętać, że magazyn traktuje się jako jeden z najważniejszych modułów w sferze logistyki. Struktura organizacji i logistyki w gospodarce magazynowej odgrywa decydującą rolę, która oparta jest na całym systemie zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym. W części 1 przedstawiliśmy wady i zalety rozmieszczenia technologicznego magazynów, dzięki czemu można łatwo porównać w jakich magazynach dana technologia znajdzie zastosowanie. Odpowiednie zarządzanie stanami magazynowymi znacząco wpływa na obniżenie kosztów, zwłaszcza amortyzacji produktów oraz ich składowania. Optymalne zarządzanie stanem magazynowym, pozwala na takie zaplanowanie tempa produkcji, aby finalny towar cechował się zawsze najwyższą jakością. Nie możemy też zapomnieć o zagrożeniach związanych z bezpieczeństwem składowanych ładunków. Magazyn trzeba należycie zabezpieczyć przed różnymi typami zagrożeń takimi jak: pożar, podtopienie, przerwa w dostawie energii, uszkodzenia towarów w trakcie procesu obsługi czy też ryzykiem zestarzenia się ładunków.