Spis treści
ToggleWsparcie procesów logistycznych za pomocą rozwiązań automatycznych staje się codziennością w magazynach. Korzyści wynikające z zastosowania nowoczesnych technologii w obszarze logistyki sprawiają, że każdy projekt związany z implementacją systemu magazynowego, posiada elementy związane z koniecznością przeprowadzenia integracji z wybranym urządzeniem przemysłowym lub przygotowania mechanizmów umożliwiających rozwój (późniejszą implementację) w wybranym kierunku automatyzacji. Jednak, żeby automatyka i system WMS mówiły jednym głosem, musi nastąpić wcześniej szereg dokładnie zaprojektowanych i przemyślanych integracji. W artykule przedstawiamy odpowiedź w jaki sposób połączyć dwa różne światy, których nieodłącznym elementem jest stała współpraca w zakresie logistyki.
W pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć na pytanie, jakimi funkcjonalnościami lub gotowymi interfejsami wymiany danych musi cechować się system WMS w celu obsługi prawidłowej komunikacji z automatyką. System zarządzania logistyką magazynową w firmach ma za zadanie kierować działaniami „w czasie rzeczywistym”. Musi działać jako kontroler i regulator ruchu w operacjach logistycznych i prowadzić ewidencję wszystkich czynności wykonywanych przez zespół magazynowy. Gromadzenie tak dużej ilości informacji w systemie WMS, umożliwia zespołowi projektowemu opracowanie interfejsu wymiany danych, który zapewni szeroką, ale i spójną funkcjonalność przesyłania poleceń do takich urządzeń jak: przenośniki, karuzele, paletyzatory, sortowniki, wózki systemowe itp.
Wykorzystywany interfejs wymiany danych z urządzeniami przemysłowymi w systemie ExpertWMS® cechuje się przede wszystkim następującymi funkcjonalnościami:
Zapewnienie przejrzystego interfejsu wysyłającego komunikaty/transakcję do automatyki w systemie WMS można zobrazować używając analogii do zespołu filmowego. System WMS (udostępniony interfejs wymiany danych) jest pewnego rodzaju reżyserem, który ma za zadanie opracować sceny filmowe, które zostaną wykonane przez aktorów (urządzenia automatyczne).
Dlaczego interfejs komunikacji danych do urządzeń przemysłowych jest tak bardzo ważny? Interfejs zapewnia przede wszystkim stabilizację i jakość pracy wykorzystywanych urządzeń. Najważniejsze elementy, jakie zapewnia dobrze zaprojektowana integracja, to:
W jaki sposób zidentyfikować, że zespół projektowy, z którym prowadzimy rozmowy o automatyzacji magazynu będzie posiadał kompetencje i narzędzia do prawidłowego przeprowadzenia projektu?
W pierwszej kolejności należy zidentyfikować jakie metody komunikacji z automatyką oferuje firma implementująca system WMS. Wybór niewłaściwej metody komunikacji może spowodować, że omawiana automatyzacja, której celem jest wprowadzenie optymalizacji w magazynie, przyniesie odwrotny skutek. Należy przeanalizować każdą oferowaną metodę wymiany danych w sposób indywidualny i upewnić się, że wybrany zostanie najlepszy sposób przesyłania komunikatów/transakcji.
Jako dostawca oprogramowania ExpertWMS® w naszych projektach wdrażaliśmy już integrację obejmującą przesyłanie danych za pomocą protokołów TCP/IP, XML, plików csv, bezpośredniego wykorzystania bazy danych (tabele pośrednie). Wykorzystywaliśmy również wiele różnych układów danych, które były przesyłane za pomocą specjalistycznych protokołów dostarczanych przez producenta automatyki. Elementem do osiągniecia sukcesu w integracji z automatyką jest przede wszystkim otwartość na realizację i prowadzenie projektów obejmujących nawet kilka metod/języków przesyłania danych do urządzeń automatycznych.
Kolejnym krokiem jest identyfikacja wszystkich operacji magazynowych, jakie mają zostać objęte integracją na linii WMS – automatyka. Konieczne jest szczegółowe podejście zespołu projektowego, który wskaże nie tylko jakie procesy mogą zostać objęte integracją, ale również poświęci czas na weryfikację możliwych ograniczeń.
W obszarze wymiany danych jest zbyt wiele miejsca, aby przyjmować błędne założenia. Głównym określeniem obszaru komunikacji jest wskazanie roli każdego z systemów/urządzeń. Ustalenie, czy system WMS będzie przesyłać dane, czy pobierać dane od automatyki może mieć dramatyczny wpływ na ogólną jakość wprowadzanych optymalizacji w magazynie.
W tym celu podczas spotkań analitycznych należy określić zdarzenia fizyczne i systemowe, które powinny wywoływać komunikaty (transakcje) informujące użytkownika o zaistniałym odstępstwie od przewidzianej ścieżki realizacji. Świetnym rozwiązaniem, które podnosi jakość komunikacji jest informacja zwrotna przesyłana z urządzenia automatycznie do systemu WMS po wykonaniu żądanej transakcji. Komunikacja zwrotna często ze względu na budżet projektu jest eliminowana, natomiast posiada ona pozytywny wpływ na jakość prowadzonych operacji magazynowych. W jaki sposób przygotować się do integracji z automatyką?
Jeśli jesteś na etapie budowy nowego magazynu, interesuje Cię zmniejszenie obecnie istniejącej powierzchni magazynowej lub chcesz zoptymalizować operacje logistyczne przed wybraniem docelowego rozwiązania automatycznego współpracującego z systemem WMS musisz zweryfikować i zidentyfikować 3 elementy udanej integracji.
Zanim udzielisz właściwej odpowiedzi musisz zadać właściwe pytania, dlatego pierwszym elementem podczas spotkań z zespołem koordynującym projekt po stronie systemu ExpertWMS® jest weryfikacja potrzeb logistycznych. Istnieje wiele różnych poziomów automatyzacji magazynu i wynikających z nich potrzeb dostosowania systemu WMS. Znajomość dostępnego budżetu i określenie podstawowych potrzeb pomoże odnaleźć rozwiązania pasujące dokładnie do Twoich potrzeb. W trakcie prowadzonych projektów integracyjnych, zawsze przestrzegamy, że do każdego rozwoju logistyki magazynowej (w szczególności odnoszącego się do automatyki) należy podchodzić z pewną ostrożnością. Współpracę automatyka – system WMS należy podpierać i weryfikować z zespołem projektowym w trakcie wizyt referencyjnych u innego Klienta. Korzystanie z doświadczeń innych może być cenne w kontekście zadawania trafnych pytań prowadzących do określenia docelowego rozwiązania. W trakcie prezentacji zastosowanych rozwiązań, zespół integratora może otworzyć oczy na wiele aspektów, które należy przemyśleć z zespołem odpowiedzialnym za koordynację logistyki. Pozwoli to uniknąć błędów, które mogą zostać wyeliminowane na podstawie najważniejszego czynnika projektowego – doświadczenia. Podstawowe pytania, na które dedykowany zespół analityczny wdrażający system ExpertWMS® pomaga znaleźć odpowiedź to:
Próba odpowiedzi na powyższe pytania pozwala zweryfikować wymagania względem wyboru potencjalnych rozwiązań automatyki i jej integracji z systemem WMS. Drugim elementem uwzględnianym przez zespół wdrożeniowy jest znajomość parametrów weryfikujących cel projektu integracji WMS – automatyka. Znajomość parametrów docelowych, a zarazem ograniczeń występujących w projekcie i dokładne przeanalizowanie wąskich gardeł występujących w operacjach logistycznych, prowadzi do określenia najlepszego rozwiązania docelowego. Badanie aktualnego stanu operacji zachodzących w magazynie i prognozowanej wielkości zamówień wraz z określeniem prędkości realizacji zamówień lub weryfikacja o ile zmniejszy się obszar magazynowania stanowi element bazowy do zrozumienia i nadania kształtu wprowadzanej automatyzacji. Potencjalne rozwiązanie, które ma pomóc osiągnąć konkretne cele biznesowe musi posiadać jasno wyznaczoną normę (określoną jako cel biznesowy), do której będzie się odnosić w trakcie eksploatacji. Najlepszymi parametrami weryfikującymi ten obszar są:
W chwili obecnej bardzo popularnym rozwiązaniem są technologie i urządzenia budowane pod konkretne potrzeby/oczekiwania Klientów. Automatyka może zmienić „zasady gry” operacji zachodzących w magazynie, tym celu potrzebuje jednak elastycznego środowiska. Ważne jest, aby dostawca systemu WMS integrujący się z rozwiązaniami automatycznymi nie był ograniczony podejściem „jedno rozwiązanie dla wszystkich”, czyli kopiował zastosowane funkcjonalności od innych Klientów i ograniczał logistykę w zakresie presji ze strony zespołu programistycznego realizującego projekt. Każdy system WMS musi posiadać bazowy moduł komunikujący się z urządzeniami przemysłowymi, który został przygotowany na podstawie znajomości logistyki magazynowej i doświadczenia z przeprowadzonych wdrożeń. Nasz zespół projektowy w implementacji systemu ExpertWMS® wykorzystuje standardowy moduł komunikacji (obejmujący dowolny schemat wymiany danych) do połączenia się z każdym inteligentnym rozwiązaniem automatycznym. Faza dopracowania szczegółów na etapie analitycznym z zespołem koordynującym po stronie Klienta pozwala osiągnąć oszczędne i wydajne rozwiązanie. Operacyjnie dla Klienta oznacza to, że otrzymuje produkt stanowiący o przewadze konkurencyjnej spełniając konkretne cele biznesowe zdefiniowane w fazie: odkrywania i analizowania.
Prowadząc projekty integracyjne systemu ExpertWMS® z urządzeniami automatycznymi dla Centrów Logistycznych, przedsiębiorstw dystrybucyjnych i produkcyjnych zdobyliśmy doświadczenie w zakresie dostarczenia kompleksowej usługi optymalizującą logistykę magazynową i spełniającą oczekiwania biznesowe. Naszym priorytetem jest tworzenie systemu WMS maksymalizującego wydajność operacji logistycznych przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.
Odpowiednio zaprojektowana i połączona z systemem WMS automatyzacja pozwala osiągnąć stawiane cele przed zespołem koordynującym projekt optymalizacji magazynu. Świadomie podjęta decyzja w oparciu o wcześniej przeprowadzoną analizę umożliwia zwiększenie wydajności oraz wypłatę dywidendy w formie zaspokojenia obsługi logistycznej na kilka lub kilkanaście lat. DataConsult w realizacji projektów obejmujących automatykę magazynową pomaga odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące najlepszego rozwiązania usprawniającego pracę magazynu. Wraz z Klientem określamy sposoby umożliwiające osiągnięcie celów operacyjnych i wybieramy najlepsze rozwiązania z zakresu automatyki. Produkowany przez nas system ExpertWMS® nie posiada ograniczeń w zakresie integracji z urządzeniami przemysłowymi, dlatego może zostać zastosowany jako narzędzie pełniące nadzór nad logistyką magazynową w projektach o dowolnej skali logistycznej.
Autor: Arkadiusz Włoch – Kierownik ds. wdrożeń, DataConsult S.A.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.