System do zarządzania magazynem, czyli WMS (ang. Warehouse Management System), ma duże znaczenie dla optymalizacji logistyki magazynowej przedsiębiorstw.
Wyjaśniamy czym jest system magazynowy, jakie procesy logistyczne wspiera, jak integruje się z systemami ERP oraz jakie korzyści przynosi firmom o różnych modelach biznesowych.
Oceniamy kondycję polskich magazynów na tle sąsiednich krajów, powszechność stosowania systemów WMS. Zdradzamy, jaka będzie przyszłość rozwiązań informatycznych w logistyce.
Uwaga, artykuł zawiera dodatek specjalny!
Zapytaliśmy jednego z naszych Klientów – GTV Sp. z o.o. Sp.k. – o to, czym się kierować przy wyborze systemu WMS do swojego magazynu.
WMS – Warehouse Management System, to program informatyczny, którego głównym celem jest zaawansowane zarządzanie codziennymi operacjami magazynowymi. System WMS znajduje zastosowanie w przedsiębiorstwach działających w różnych branżach i reprezentujących zróżnicowane metody zarządzania magazynem: dystrybucja, produkcja, e-commerce, centra logistyczne. Można go zatem wykorzystywać w magazynach o różnych sposobach funkcjonowania i wielkości.
W zależności od rodzaju wykonywanego zadania, program WMS zarządza operacjami magazynowymi za pośrednictwem interfejsu na urządzeniu mobilnym (kolektor danych, tablet) lub na komputerze w biurze.
Zaawansowane oprogramowanie magazynowe WMS zawiera rozbudowane funkcjonalności opracowane z myślą o konkretnych modelach biznesowych. Dzięki temu ułatwia zarządzanie ruchem produktów i towarów w magazynach rożnych firm zarówno małych, gdzie z oprogramowania korzysta najczęściej kilkunastu użytkowników, jak i dużych, mających często po kilka magazynów i nawet kilkuset magazynierów.
Najlepsze systemy informatyczne WMS mogą być dowolnie konfigurowane przez producentów w celu dopasowania ich do indywidualnych potrzeb klientów. Ma to duże znaczenie w przypadku firm ze specyficznym charakterem pracy magazynu, dla których istotne jest rozbudowanie poszczególnych funkcji systemu WMS oraz duże dedykowanych procesów.
System WMS doskonali i automatyzuje procesy:
System zarządzania magazynem WMS wspiera użytkownika na każdym etapie pracy. Dzięki temu logistyka magazynowania i poszczególne jej procesy – dostawa, przyjęcie, wydanie, składowanie, inwentaryzacja – są zorganizowane wzorowo i przynoszą korzyści przedsiębiorstwu.
Integracja systemu zarządzania magazynem (WMS) z systemem do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP) jest kluczowa dla optymalizacji logistyki wewnętrznej. WMS nie może być osobno funkcjonującym oprogramowaniem. Między jednym a drugim systemem musi zachodzić wymiana danych, która zawsze jest przepływem dwukierunkowy. Informacje i pliki, jakie gromadzone są w poszczególnych systemach to m.in.:
Dzięki integracji obu systemów dochodzi do generowania i przyjmowania zleceń między administracją firmy, a magazynem. Każda strona dostaje informacje w takim zakresie, jaki jest niezbędny do realizacji procesów logistycznych na danym etapie. Rozbudowane narzędzia i specjalnie przemyślane funkcje systemów pozwalają na ergonomię pracy i dynamiczne zarządzanie.
O to, czym się kierować wybierając system do zarządzania logistyką magazynową zapytaliśmy Dyrektora Logistyki w firmie GTV Sp. z o.o. Sp. k. – Arkadiusza Marcyjanika.
A.M.: Wybierając system WMS trzeba zwrócić uwagę na doświadczenie producenta, jego znajomość logistyki i ilość zrealizowanych projektów wdrożeniowych o konkretnej specyfice w danej branży. Należy wziąć pod uwagę to, jaka będzie jakość przyszłej współpracy.
Podobnie o systemie należy pomyśleć przyszłościowo. WMS musi być elastyczny. Jeżeli zmieni się model biznesowy firmy, czy w magazynie pojawi się nowa grupa asortymentowa, to system musi zostać do tej zmiany dostosowany. System musi pozwalać na konfigurowanie procesów, tak żeby skutecznie realizować zmieniające się potrzeby klientów. Szczególnie ważne ze strony użytkowników jest to, aby producent WMSa reagował na podobne zgłoszenia i potrafił sprawnie opracować propozycję modyfikacji systemu.
Należy pamiętać, że wdrożenie systemu rozpoczyna się od analizy, która jest najważniejszym krokiem w drodze do optymalizacji zarządzania magazynem. Jeśli dobrze zaprojektujemy wszystkie procesy na początku, jeśli dokładnie nakreślimy, czego oczekujemy od systemu WMS, to w następnych etapach wdrożenia pójdzie zdecydowanie łatwiej.
Do efektywnie przeprowadzonej analizy, jak i całości projektu, będziemy potrzebować odpowiednich ludzi, dlatego musimy zadbać o zasoby personalne oraz czasowe. Musimy powołać zespół i wyznaczyć kierownika projektu, który będzie kontaktował się z firmą wdrażającą WMS i który, co kluczowe, będzie decyzyjny. Jeśli zadbamy o dobrą komunikację, będzie widać postęp w realizacji.
System IT dla logistyki magazynowej wspiera model biznesowy, który przyjęła firma w ramach wykonywanej działalności. Zależnie od typu świadczonych usług, firmy wykazują inne potrzeby w zakresie logistyki magazynowej. Inne procesy w systemie WMS będą potrzebne centrom logistycznym, a inne firmom produkcyjnym, czy dystrybucyjnym, czy tym działającym w e-commerce. Dlatego tak ważne jest, aby system WMS mógł spełniać indywidualne potrzeby każdego przedsiębiorstwa i poprzez optymalizację procesów logistycznych ulepszać firmowe standardy przyjęte w ramach danego modelu biznesowego przedsiębiorstwa.
Stosowanie systemu informatycznego WMS sprawia, że w obsługiwanym magazynie ma miejsce w szczególności:
Magazynowy system informatyczny pozwala na kontrolę i optymalizację procesów, co przynosi realne korzyści dla przedsiębiorstw.
Zarządzanie magazynem z systemem WMS to poprawa jakości i rentowności. Dzięki sprawniej realizowanym procesom magazynowym osiągamy:
IT dla logistyki magazynowej przenosi się do tzw. „chmury”. Coraz bardziej popularne stają się rozwiązania SaaS (z ang. Software as a Service). Producenci udostępniają swoje oprogramowania za pośrednictwem Internetu jako aplikacje chmurowe, które są automatycznie aktualizowane. Odbiorcy usług płacą zgodnie z zakupionym pakietem i korzystają z funkcji, jakie są im potrzebne.
Możliwość korzystania z nowoczesnych technologii, takich jak wykorzystanie chmurowych rozwiązań WMS, daje klientom dużą niezależność. Nie muszą oni inwestować w serwery i oprogramowanie. Nie wiążą się długoterminowo z dostawcą WMS, tylko płacą w trybie miesięcznym. W związku z tym mają niższy prób wejścia, co oznacza, że nie płacą dużych kwot na wstępie przy podpisaniu umowy, koszty mogą rozłożyć w czasie. Tym samym zyskują większą mobilność. Mają też zapewnioną wygodę – do systemu zalogują się zdalnie, z dowolnego miejsca, z dowolnego urządzenia – wystarczy bezpieczny dostęp do Internetu. Korzystanie z rozwiązania w chmurze umożliwia łatwy dostęp do informacji, bieżące śledzenie prac w magazynie, wiedzę o każdej zmianie.
Od wielu lat widzimy wzrost zainteresowania rozwiązaniami informatycznymi dla logistyki wewnętrznej. Osoby zarządzające magazynami maja coraz większą świadomość, że WMS daje realne korzyści. Zwłaszcza czasy Covidowe i ich negatywne skutki dla polskiej gospodarki uświadomiły przedsiębiorcom, że system WMS gwarantuje większą niezależność od czynnika ludzkiego.
Koronawirus spowodował też rekordowy wzrost sektora e-commerce i to tu szczególnie widoczne są zmiany w zarządzaniu i rosnący popyt na systemy WMS, a także usługi audytu logistycznego, które często poprzedzają wdrożenie oprogramowania magazynowego.
Coraz bardziej popularne, zwłaszcza w przeciągu ostatnich 2 lat, stały się informatyzacja i automatyzacja.
W innych, bardziej rozwiniętych krajach zachodnich jest na pewno więcej automatyki w magazynach, którą zarządza się z poziomu systemu WMS. Co za tym idzie, jest też więcej wdrożonych rozwiązań WMS. Natomiast jeśli spojrzeć pod kątem samych rozwiązań WMS i jakości oprogramowań IT, to nie mamy się czego wstydzić. Nasze produkty są na wysokim poziomie, nie odstajemy technologicznie od naszych zachodnich sąsiadów. Mamy duże doświadczenie, tworzymy coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, doskonale odzwierciedlamy skomplikowane procesy magazynowe w systemach WMS. Rynek rozwija się dynamicznie, odbiorców WMSowych rozwiązań w Polsce wciąż przybywa.
Ty także potrzebujesz systemu WMS dla swojej firmy? Nie szukaj więcej, dobrze trafiłeś – zobacz na ofertę naszych autorskich rozwiązań IT dla logistyki magazynowej.
Sprawdź także naszą ofertę na audyt logistyczny. Zoptymalizujemy obsługę każdego magazynu!
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.