Spis treści
ToggleAplikacje mobilne już od dłuższego czasu rosną w siłę, smartfony i tablety towarzyszą naszemu życiu niemal codziennie. Nie tylko wykorzystywane są w celach prywatnych, ale coraz częściej stają się nieodłącznym narzędziem pracy sfery biznesu.
Technologie mobilne nie omijają również środowiska logistyki, które jest coraz bardziej podatne na innowacyjne rozwiązania zwłaszcza przy ciągłej presji na oszczędność czasu i kosztów finansowych. Konkurencyjny rynek i chęć osiągnięcia przewagi coraz częściej zmusza przedsiębiorstwa różnej wielkości do stawiania na nowoczesność, efektywność i większą wydajność. Dlatego też dostawcy prześcigają się w tworzeniu aplikacji, które w pełni wykorzystają możliwości urządzeń mobilnych przy realizacji zarówno prostych, jak i bardziej skomplikowanych operacji logistycznych.
Transport i Logistyka są przykładami branż, w których aplikacje mobilne cieszą się największym zainteresowaniem. W branżach tych konieczne jest płynne zarządzanie określonymi sferami, które bez aplikacji mobilnych byłyby uciążliwe i nieefektywne ekonomicznie.
Współcześnie aplikacje obsługują wiele płaszczyzn i są tak projektowane, aby usprawniały procesy, które dotychczas nie przynosiły, bądź przynosiły jedynie w ograniczonym zakresie zamierzone korzyści. Dziś z łatwością zarządzać można magazynem, szybko przyjmować/wydawać towar, błyskawicznie go lokalizować, kompletować i przede wszystkim stale monitorować.
To samo dotyczy Transportu. Przedsiębiorstwa śledzą za pomocą aplikacji swoją flotę, zarządzają ładunkiem, trasą i rozdzielają między swoich kierowców zlecenia transportowe. Firmy wykorzystują także aplikacje mobilne do budowania stałej interakcji z klientami oraz partnerami, zwiększając przy tym jakość obsługi klienta, a także jego lojalność wobec marki. Jako przykład można tu podać aplikacje stosowane przez firmy kurierskie, które dają możliwość śledzenia przesyłek oraz edycji terminu i miejsca w momencie, kiedy klient zmieni swoje preferencje.
Niewątpliwie za coraz większym wykorzystaniem aplikacji mobilnych w Logistyce przemawia aspekt finansowy. Aplikacje mobilne są proste w obsłudze, nie wymagają ponoszenia nakładów inwestycyjnych, które
w przypadku zaawansowanych rozwiązań informatycznych są zdecydowanie wysokie. Smartfony
i tablety są natomiast łatwe do adaptacji, wygodne, wielofunkcyjne, a przy tym wydajne (długa żywotność baterii) i niedrogie w porównaniu do specjalistycznych urządzeń automatycznej identyfikacji (terminale mobilne, kolektory danych, skanery przenośne itp.).
Logistyka jest branżą, która jest otwarta na tego typu usprawnienia, w porównaniu do innych sfer świetnie sobie radzi
z wdrażaniem rynkowych nowości technologicznych i czerpie z nich korzyści. Niektóre firmy natomiast są sceptycznie nastawione do zmian. Dotyczy to głównie małych i średnich przedsiębiorstw różnych branż, które boją się nowości technologicznych i wprowadzania wszelkich zmian organizacyjnych w firmie.
Problemem jest przede wszystkim świadomość przedsiębiorców, którzy mimo posiadania odpowiedniego sprzętu nie wiedzą, w jaki sposób mogą go wykorzystać i w jaki sposób nowoczesne technologie zaadaptować.
Głównym obszarem wykorzystania aplikacji mobilnych jest Transport i Logistyka. Ze względu na łatwą adaptację, łatwość obsługi, lekkość smartfonów i tabletów najczęściej korzystają z nich kierowcy, kurierzy, a także kierownicy zarządzający transportem.
Wielofunkcyjność tych urządzeń pozwala na szybsze zarządzanie pracownikami, którzy pracują w terenie i nad którymi kontrola niekiedy z różnych przyczyn staje się utrudniona. Coraz częściej na ich stosowanie decydują się również magazyny, w których korzystanie ze smartfonów i tabletów przez magazynierów i kierowników jest dużo tańsze niż stosowanie specjalistycznego sprzętu.
Współcześnie w logistyce szuka się uproszczeń, które pozwolą na większą wydajność pracy i procesów zachodzących wewnątrz przedsiębiorstwa. Aplikacje mobilne, wykorzystywane np. w magazynie, są coraz bardziej powszechne i przede wszystkim przydatne, są dużo tańszą alternatywą dla stacjonarnych rozwiązań informatycznych.
Umożliwiają one rejestrację towaru od momentu jego przyjęcia w magazynie, aż po proces wydania, obsługując przy tym zarówno proste, jak i bardziej złożone procesy logistyczne. Dzięki nim możliwe jest zarządzanie magazynem w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie, warunkiem koniecznym w tym przypadku jest jedynie dostęp do Internetu.
Dziś aplikacje mobilne dają szereg możliwości. Korzystanie ze smartfonów i tabletów pozwala na stały kontakt pracowników ze swoją firmą, kadra zarządcza z kolei może na bieżąco monitorować zachodzące podczas pracy zdarzenia i błyskawicznie na nie reagować.
Szybki przekaz informacji jest przede wszystkim kluczowy w Transporcie, gdzie codziennością są sytuacje, na które często sam kierowca nie ma wpływu i które utrudniają realizację określonych procesów transportowych.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.