Spis treści
ToggleMagazyn potrafi być jak… wakacyjna walizka. Zwłaszcza kiedy pakuje ją kobieta, zmieszczenie wszystkiego może stanowić nie lada wyzwanie.
W ostatnim czasie wiele firm, u których wdrożyliśmy system WMS, borykało się z brakiem miejsca w magazynie. Podpowiadamy, jak w 3 prostych krokach zmieścić więcej w magazynie, bez powiększania jego kubatury.
O dużej zajętości magazynu mówimy wtedy, gdy towar wypełnia 85% jego pojemności. Powyżej tej liczby manewrowanie w magazynie staje się wyzwaniem, a efektywność pracy, bez odpowiednio zaprojektowanych procesów logistycznych, spada.
W wielu polskich magazynach zajętość zbliżyła się nawet do 90% w konsekwencji ożywionej sprzedaży internetowej. Zmiana zwyczajów konsumenckich, w dużym stopniu wywołana pandemią koronawirusa, zrodziła nowe logistyczne wyzwania. Jak mówi jeden z pomysłodawców systemu ExpertWMS®, prezes DataConsult Lukas Greguska: „Sprzedaż detaliczna e-commerce wzrosła o 35% w 2020 r. w stosunku do 2019 r. To, na co firmy powinny się przygotować w 5 lat, musiały zrealizować w 1 rok!” Według ciekawego raportu pt. „Jak Polacy szukają i kupują produkty w Internecie?” w 2021 roku aż 79% polskich konsumentów deklaruje, że robi zakupy przez Internet częściej niż przed pandemią, a jeszcze więcej przekonało się, że zakupy on-line to szybki i łatwy sposób.
Wraz z rozrostem sprzedaży e-commerce w magazynach wielu branż nie tylko podniósł się poziom zatowarowania, wzrosła także dynamika rotacji towarów, pojawiło się więcej zwrotów, skomplikowały się procesy kompletacji. W związku z powyższym, niektóre magazyny stanęły przed nowymi problemami w zarządzaniu, a inne, już wcześniej źle zarządzane, znalazły się w krytycznej sytuacji.
Bywa i tak, że wysoki poziom zapełnienia magazynu jest …sztuczny i wynika wyłącznie ze złej logistyki. Wydaje się, że magazyn pęka w szwach, a tak naprawdę „duża” zajętość jest efektem nieprawidłowego zarządzania zasobami. To jak z dziecięcym pokojem, w którym wszędzie leżą porozrzucane zabawki. Jeśli schowamy wszystko do szafek, koszy, szuflad i pod łóżko, to nagle okaże się, że w pokoju pojawiło się miejsce i nawet wydaje się być większy. Następnie kluczowym pozostaje utrzymanie tego stanu… W dziecięcym pokoju – praktycznie niemożliwe. W magazynie – proste z systemem WMS.
Do zwiększenia wydajności magazynu przyczynią się:
Dwa pierwsze kroki, tj. stworzenie optymalnego projektu magazynu i zastosowanie odpowiedniej infrastruktury magazynowej, należy bezwzględnie przeprowadzić przed wdrożeniem systemu WMS. Jeśli w źle zarządzanym magazynie wdrożymy system WMS, to usprawni on realizację… złych procesów. Pamiętajmy, że system WMS wspomaga zarządzanie, odpowiada za przyspieszenie i optymalizację zachodzących w magazynie procesów. Jednak uprzednio procesy te muszą zostać odpowiednio zdefiniowane przez specjalistów. Często do ich określenia firmy potrzebują pomocy podmiotów z zewnątrz. Warto skorzystać z ich usług doradczych. Niezależny audyt potrafi znacząco skrócić drogę do bardziej efektywnego zarządzania magazynem.
Pierwszym krokiem w lepszym wykorzystaniu przestrzeni magazynowej jest odpowiednie zaprojektowanie układu i ulokowanie stref magazynowych.
Wybór najlepszego układu zależy od rodzaju działalności i specyfiki danego magazynu. Wyróżniamy następujące układy:
W każdym z układów inaczej ulokowane są strefy magazynowe. Najczęściej wyróżniamy 3 strefy: przyjęć, składowania i wydań, albo 4 strefy, kiedy to ze strefy składowania wyodrębnia się dodatkową przestrzeń kompletacji. Podział na strefy jest podyktowany układem technologicznym magazynu, branżą w jakiej dana firma pracuje, ilością obsługiwanych kanałów sprzedaży oraz wielkością realizowanych zamówień.
Projekt magazynu to zatem bardzo indywidualna realizacja, którą przeprowadza się w oparciu o kompletną wiedzę nt. funkcjonowania procesów logistycznych w danym przedsiębiorstwie, najlepiej podpartą wynikami obserwacji z zewnątrz – audytem logistycznym. Podsumowując, zastosowanie odpowiedniego dla danego magazynu projektu to wyjściowa do osiągnięcia satysfakcjonującej wydajności procesów.
W zależności od posiadanego asortymentu w magazynie należy zastosować odpowiedni sposób składowania. Towary mogą być przechowywane na podłodze, jak np. materiały budowlane lub na regałach – najbardziej popularna metoda. Na rynku istnieje bogaty wybór regałów, które, w ogólnej klasyfikacji, możemy podzielić na regały statyczne i dynamiczne.
Wśród regałów statycznych najbardziej popularne są tradycyjne regały paletowe lub półkowe. Możemy spotkać także regały wspornikowe, które dostosowane są do składowania długich produktów, inna ich nazwa to regały dłużycowe.
W zaawansowanych magazynach popularne jest stosowanie regałów dynamicznych, które realizują zasadę kompletacji „towar do człowieka”. Stopień zautomatyzowania tych regałów jest bardzo różny, często do ich obsługi wykorzystuje się system do zarządzania magazynem WMS. Możemy spotkać następujące regały ruchome:
Podobnie jak w przypadku projektu magazynu, zastosowanie odpowiedniej infrastruktury to bardzo indywidualna kwestia. Wybierając metody składowania należy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaje towarów i specyfikę działania przedsiębiorstwa, ale też możliwości techniczne samych regałów.
W ostatnim kroku do maksymalnego wykorzystania przestrzeni magazynowej, w przeciwieństwie do kroku 1. i 2., najistotniejszą rolę odgrywa nie człowiek, a system informatyczny go wspierający. To właśnie system do zarządzania magazynem WMS – Warehouse Managment System – efektywnie optymalizuje i automatyzuje wszystkie procesy logistyki magazynowej:
Szczególnie możliwości kompletacji z wykorzystaniem WMSa są ogromne. Zbiórka towarów może być prowadzona przez jednego lub wielu pracowników, zgodnie z zasadami FIFO, FEFO, LIFO lub uwzględniać indywidualne parametry towarowe. System pozwala łączyć wiele typów i strategii kompletacyjnych, a wszystko realizowane jest w czasie rzeczywistym. Zaawansowane algorytmy systemu WMS odpowiadają za jego szybkie i bezbłędne działanie. WMS zoptymalizowany do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa przyczynia się do efektywnego zarządzania magazynem i niesie realną pomoc magazynierom w ich codziennej pracy.
System WMS można zintegrować z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi – z automatyką magazynową. Inteligentne magazyny, w których pracę ludzi wspierają roboty lub w których pracuje wyłącznie sztuczna inteligencja nie są nowością, a stają się coraz bardziej popularne. W niektórych branżach, w związku ze specyfiką towarów magazynowych, są wręcz nieodzowne, np. branża automotive. Tymczasem zautomatyzowanie magazynów wymusza wdrożenie systemów sterujących pracą sztucznej inteligencji (AI – artificial intelligence). Dedykowanymi do tego systemami są właśnie WMSy.
Wiele przedsiębiorstw posiada system do zarządzania procesami sprzedażowo-księgowymi, tzw. ERP. System ten zazwyczaj pozwala na nadzór nad stanami magazynowymi, jednak na tym jego funkcjonalności w tym zakresie się kończą. ERP nie jest programem dedykowanym logistyce magazynowej i nie może w żaden sposób konkurować ze specjalistycznym systemem WMS. Innymi słowy, jeśli magazyn działa prężnie, a zachodzące w nim procesy są złożone, warto ulepszyć jego funkcjonowanie wdrażając profesjonalny system informatyczny do zarządzania, jakim jest Warehouse Management System. Większość dostępnych w Polsce systemów WMS jest przygotowana na bezproblemową integrację z dowolnym systemem ERP.
Reasumując, wielu przedsiębiorców zmaga się z brakiem miejsca w magazynie, co powoduje, że często szukają dodatkowej przestrzeni do składowania. Koszty takiej inwestycji są niemałe, a logistyka całego przedsięwzięcia ogromna: znalezienie odpowiedniego miejsca, dostosowanie infrastruktury i zagospodarowanie towaru, wreszcie koszty transportowe związane z nową lokalizacją oraz koszty nowych pracowników, czas na wdrożenie nowych procesów…. Wyzwań jest sporo, a cały proces nie jest ani łatwy, ani przyjemny dla inwestora, zwłaszcza dla jego portfela. Tymczasem są inne sposoby na maksymalnie wykorzystanie dostępnej w magazynie przestrzeni, bez powiększania jego kubatury. Są nimi omówione 3 kroki: odpowiedni układ magazynu, adekwatne sposoby składowania i efektywne zarządzanie procesami, możliwe z systemem WMS. Bez wątpienia, warto przed podjęciem jakichkolwiek działań skonsultować się z profesjonalnymi doradcami ds. logistyki i przeprowadzić audyt magazynu. Zrozumienie procesów i wyciągnięcie słusznych wniosków pozwoli sprawnie zrealizować 3 proste kroki do efektywnego zarządzania powierzchnią magazynową.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.