Spis treści
ToggleSystem WMS integruje się z systemami nadrzędnymi ERP, ze światem zewnętrznym, z systemami kurierskimi, platformami zakupowymi itp. Integracja z systemami współpracującymi musi zostać przeprowadzona sprawnie – tylko wtedy mówimy o dobrym systemie WMS dla logistyki magazynowej. Integracja z innymi systemami IT nie może wywoływać problemów w działaniu systemu WMS.
WMS wdrożony w magazynie współpracuje przede wszystkim z nadrzędnym systemem klasy ERP wspomagającym zarządzanie całym przedsiębiorstwem. Między systemem klasy WMS, a systemem ERP musi nastąpić prawidłowa wymiana danych, która opiera się na ujednoliconych standardach przekazywania informacji. Aby wymiana ta przebiegła sprawnie niewątpliwe wymaga zaangażowania trzech stron uczestników projektu – dostawcy rozwiązania ERP lub jego partnera, przedstawicieli Klienta, u którego miejsce ma wdrożenie oraz dostawcy rozwiązania WMS.
Wymiana danych pomiędzy systemem WMS, a systemem ERP może się odbywać poprzez m.in. wymianę plików, web service, szynę danych, tabele pośrednie lub dostęp do procedur. Komunikacja z dodatkowo wykorzystywanym rozwiązaniem informatycznym może natomiast odbywać się przez sieć bezprzewodową. Standardowo stosowane rozwiązanie z punktu widzenia logistyki magazynowej zakłada, że system ERP odpowiedzialny jest za przechowywanie podstawowych informacji, czy stanów handlowych i magazynowych. Szczegółowe dane związane z surowcami, półproduktami, wyrobami gotowymi oraz ich zestawami, jak i ze specyfikacją towarową (daty ważności, data przydatności, partie towarowe, cechy, parametry segregacji, statusy czy lokalizacje magazynowe) są trzymane w systemie WMS. Zaczytanie podstawowych danych słownikowych z systemu klasy ERP następuje poprzez import do systemu WMS kartotek dostawców, odbiorców i kartotek towarowych. Dyspozycje magazynowe (przyjęcia, wydania) pojawiają się w systemie WMS na podstawie dokumentów dyspozycji z systemu ERP. Operacje magazynowe, które powodują zmianę stanów, tj.: przyjęcia, przesunięcia, wydania, zwroty, czy inwentaryzacja są odnotowywane szczegółowo w systemie WMS, a następnie wybrane kluczowe dane przenoszone są do nadrzędnego systemu.
Logistyka magazynowa obecnie rozwija się w szybkim tempie, przedsiębiorstwa coraz częściej wskazują potrzebę inwestycji w coraz bardziej inteligentne rozwiązania, które pozwolą na efektywniejsze zarządzanie gospodarką. Współcześnie automatyka magazynowa wymaga pełnego wsparcia ze strony rozwiązań informatycznych, bez których to maszyny samodzielnie nie są w stanie wydajnie pracować. Wraz z automatyką magazynową przedsiębiorstwa nabywają specjalne aplikacje informatyczne, które pozwalają na sterowanie ich pracą. Zazwyczaj są to proste rozwiązania, które umożliwiają łatwą integrację z systemem nadrzędnym w magazynie.
Jednym z kluczowych warunków, który musi zostać spełniony, jest wybór właściwego sposobu komunikacji między systemem WMS, a automatyką magazynową. Właściwe odwzorowanie procesów automatyki magazynowej w systemie WMS pozwala na uniknięcie błędów i dużo sprawniejsze zarządzanie. Obecnie system WMS może wspomagać procesy sterowania automatyką w obszarach związanych z: pracą wózków, np. indukcyjnych, sterowaniem szafami kompletacyjnymi, taśmociągami, etykieciarkami, automatycznymi skanerami kodów, a także ma możliwość integracji z wagami elektronicznymi oraz z różnego rodzaju aplikacjami wspomagającymi np. procesy kontroli.
Dostawca systemów automatyki z kolei musi tak samo jak dostawca systemu WMS wykazać się dużym zaangażowaniem w procesie wymiany danych między systemami. Właściwa współpraca między dostawcami w etapie integracji jest kluczem do sukcesu – prawidłowego zakończenia projektu i pełnego wykorzystania możliwości, jakie dają oba rozwiązania.
Firma, w której wdrożono rozwiązanie firmy DataConsult – system ExpertWMS® – buduje i zarządza nowoczesnymi parkami logistycznymi, spełniającymi najwyższe standardy magazynowe na świecie. Magazyn, w którym wdrożono system WMS składa się ze strefy składowania, zbiórkowej, lokalizacji blokowych oraz stref wejściowej i wyjściowej, a jego cechą charakterystyczną jest wielofirmowość. W magazynie realizowane są uzupełnienia zbiórki, kompletacje oraz załadunki dla Klientów, którzy nie wydają towarów w pełnych paletach. Magazyn obsługuje również Klientów, którzy wydają wyłącznie pełne palety, wówczas dla tego Klienta nie ma strefy zbiórkowej i wydanie kompletowane jest bezpośrednio ze składowania. Ponadto wewnątrz magazynu rejestrowane są przesunięcia zarówno jednostek logistycznych, jak i poszczególnych towarów. Jednostki logistyczne w magazynie oznakowane są unikalnymi kodami SSCC, dla części palet prowadzona jest identyfikacja tagami RFID. Dodatkowo magazyn wyposażony jest w sieć anten dostarczających energię do zasilania tagów RFID i jeden czytnik, odbierający sygnały od tagów z całego obszaru magazynu, co pozwala na wyznaczenie lokalizacji otagowanych palet online.
Całkowita integracja systemu ExpertWMS® z wdrożonym w firmie innowacyjnym systemem RFID pozwala na pełną kontrolę i obsługę magazynu. System ExpertWMS® każdorazowo wysyła informację o najmniejszym przesunięciu otagowanej palety do systemu RFID, aby ten potwierdził ruch w magazynie. W systemie WMS znajduje się lista wysłanych realizacji, na której każdy niepotwierdzony ruch jednostki logistycznej przez system RFID zostaje automatycznie zaznaczony czerwonym kolorem w celu jego weryfikacji przez kierownika magazynu. To rozwiązanie wprowadza podwójną kontrolę palet Klienta – skanowanie unikalnych kodów SSCC oraz lokalizacji w systemie ExpertWMS®, a także dodatkowe potwierdzanie ruchu przez system RFID.
Nowością jest w tym przypadku również, oprócz standardowo działającego systemu ExpertWMS®, uruchomienie systemu ExpertWMS® Online pełniącego funkcję dedykowanego portalu komunikacyjnego dla Klientów Centrum Logistycznego. Za jego pomocą mogą oni sprawdzać swoje stany magazynowe, tworzyć bezpośrednio polecenia wydań i przyjęć na magazyn, dodatkowo realizować operacje na jednostkach logistycznych, tworzyć indeksy, wysyłać zapytania o swoje aktualne saldo. Mają również bezpośrednie przekierowanie do oferty naszego Klienta oraz wizualizację magazynu w 3D. Aplikacja online jest również dostępna na urządzenia mobilne. To pierwsze wdrożenie ExpertWMS® wykorzystujące możliwość pracy z użyciem przeglądarek www.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.