Systemy ERP, mimo iż posiadają moduły do zarządzania magazynem to swoją funkcjonalnością są one mocno ograniczone w stosunku do możliwości występujących w oprogramowaniu klasy WMS. Powody, dla których wykonuje się połączenia systemów są zazwyczaj podobne: powiększenie powierzchni magazynowej, zwiększenie obsługiwanej skali logistycznej, złożoność procesów, z którymi nie daje sobie rady obecny system ERP. Jednocześnie integracja systemów wbrew pozorom nie jest skomplikowana i czasochłonna. Procedury opracowane w DataConsult pozwalają skutecznie realizować standardowe połączenie systemu ExpertWMS® z czołówką polskich systemów klasy ERP.
Integracja systemów WMS i ERP – jakie są elementy gwarantujące sukces wymiany danych?
- ERP i WMS to osobne narzędzia IT, konieczne jest zatem określenie, nadrzędności jednego kluczowego systemu, który stanowi wyższy priorytet w hierarchii i w którym odbywają się operacje związane z tworzeniem tzw. master data. Systemy wymieniają się informacjami, a w zależności od rodzaju danych, rola każdego z nich jest inna.
- Przyjmując hierarchię systemów, należy określić także „język” w jakim będą się one ze sobą komunikować. Tworząc architekturę wymiany danych pomiędzy systemami, czynnikiem determinującym będzie technologia w jakiej zostały stworzone bazy danych systemów. Możemy mieć do czynienia z: wymianą plikową typu (XML, EDI), pośredniej bazy danych pomiędzy systemami lub za pomocą dedykowanych interfejsów (tzw. API)
- Znając hierarchię oraz sposób komunikacji pomiędzy systemami, mapowany jest przepływ informacji oraz określany jest pełny zakres procesów/operacji, które mają być zautomatyzowane na podstawie bezpośredniego połączenia systemu ERP i WMS.
- Połączenie systemów ERP i WMS nie będzie funkcjonować bez wdrożonej implementacji mechanizmów ścisłej kontroli poprawności danych. Automatyzacja informacji powiadomień, statusów i informacji zwrotnych, będzie odbywać się „w tle” bez ingerencji człowieka. Aby zachować poprawność obiegu informacji stosowane są mechanizmy kontrolujące, co pozwala uniknąć przesyłania zdublowanych informacji.
- W trakcie modelowania połączenia należy zwrócić uwagę na czytelność statusów i informacji zwrotnych. Jednocześnie bardzo ważnym elementem jest przygotowanie raportu umożliwiającego weryfikację przesyłanych danych, zarówno tych błędnych jak i poprawnych. Stanowi to pewnego rodzaju kryterium akceptacji przepływu informacji.
- Złożoność integracji jest ostatnim elementem, który wymaga szczegółowej dyskusji oraz określenia zakresu w jakim ma być przeprowadzona automatyzacja wymiany danych. Biorąc pod uwagę fakt, że nie zawsze pełna integracja jest opłacalna, projekt może być realizowany etapami, tak by dynamika prac nie była poniżej oczekiwań, a termin realizacji nie był wydłużony.
Powyżej opisane elementy projektowe oraz wspomniane w nich ryzyka, przy prawidłowej identyfikacji oraz omówieniu przez każdego z dostawców, przyniosą na pewno pożądane efekty w zakresie działalności firmy. Podniesiona zostanie wydajność oraz efektywność pracy.