W firmie Fanar S.A. został wprowadzony system ExpertWMS®. Zapraszamy do zapoznania się z historią tego wdrożenia.
Przedsiębiorstwo Fanar S.A. jest wiodącym producentem narzędzi do obróbki skrawaniem. Produkty firmy dostarczane są do odbiorców na całym świecie, wśród których znajdują się liderzy branży motoryzacyjnej, lotniczej, medycznej i AGD. Klient w momencie wdrożenia systemu dysponował dwoma magazynami fizycznymi, które zostały podzielone na cztery strefy magazynowe.
Wyzwaniem była obsługa wielu zamówień o tych samych indeksach towarowych. Problem stanowiło wymuszanie na operatorze konieczności realizacji tej samej ścieżki kompletacji w celu zebrania tych samych towarów dla różnych zamówień. Średnio było realizowanych około 1400 pozycji dziennie. Konieczny był wzrost dziennej realizacji pozycji oraz integracja z regałami firmy Kardex, gdzie potrzebna była optymalizacja ścieżki poruszania się magazyniera pomiędzy 3 szafami automatycznymi oraz zastosowanie bezpośredniego połączenia z wózkami kompletacyjnymi firmy Greentec wyposażonymi w system put to light. Niezbędne było uprządkowanie powierzchni magazynowej, ponieważ towar drobnicowy zajmował zbyt dużo miejsca, zabierając potrzebną powierzchnię.
Decyzja o wdrożeniu systemu ExpertWMS® powstała w oparciu o potrzebę optymalizacji procesów logistycznych w połączeniu z automatyką. Firma zdecydowała się na wdrożenie rozwiązania ExpertWMS® ze względu na jego duże możliwości rozwojowe. Do głównych celów stawianych przed ExpertWMS® zaliczała się bardzo dokładna weryfikacja poprawności kompletacji zamówienia, dodatkowo integracja z wózkami kompletacyjnymi z obsługą put to light oraz regałami windowymi z obsługą pick by light stosowaną u Klienta.
Głównym wyzwaniem w projekcie był krótki czas realizacji projektu – od momentu rozpoczęcia pierwszego spotkania analitycznego do uruchomienia systemu upłynęło 1,5 miesiąca. Projekt został podzielony na dwa etapy. Pierwszy etap gwarantował Klientowi obsługę procesów logistycznych przy pełnej asyście systemu ExpertWMS®, włącznie z podstawową obsługą regałów firmy Kardex. W drugim etapie przeprowadzono implementację procesu wydania multipicking wraz z pełną obsługą wózków kompletacyjnych i systemu put to light, a także regałów Kardex z systemem pick by light.
W pierwszej kolejności rozpoczęto od integracji systemu Simple.ERP z systemem ExpertWMS®, czyli zapewniono możliwość przesyłania w odpowiedniej skali i w odpowiednim czasie dokumentów przyjęć i wydań. Na ich podstawie realizowane były operacje przyjęć dostaw i przyjęć z produkcji oraz przesunięć między magazynami i wydań do Klientów. Po integracji systemu ERP z systemem ExpertWMS® i upewnieniu się, że dokumenty przechodzą w sposób prawidłowy, a komunikacja działa stabilnie, rozpoczęto realizację procesów magazynowych. Została zdefiniowana ilość etapów, która ma być realizowana w kontekście przyjęć oraz wydań. Główny nacisk został położony na operacje wydania, ponieważ do nich została dostosowana cała organizacja i architektura działania magazynu. W ramach reorganizacji magazynu Klient podjął decyzję o implementacji szaf automatycznych Kardex oraz utworzeniu regałów z oznaczeniem AX dla towarów o najwyższej wartości i regularnym zużyciu. W wydaniach zostały zastosowane szafy automatyczne, w których był składowany towar o mniejszej wielkości rotacji na magazynie.
Pierwszy etap projektu uwzględniał obsługę procesów logistycznych wraz z podstawową komunikacją z szafami automatycznymi Kardex. Mając na uwadze krótki czas na uruchomienie systemu, przygotowano obsługę Kardex z ręcznym wywołaniem półki w procesie kompletacji. W momencie, gdy system podpowiedział magazynierowi położenie źródłowe, operator, naciskając na terminalu przycisk Kardex, wykonywał wywołanie półki z szafy. Kiedy potwierdzono, iż procesy działają prawidłowo, a komunikacja z szafą realizowana w trybie ręcznym działa zgodnie z założeniami, rozpoczęto przygotowania do uruchomienia. W pierwszej kolejności przeprowadzono inwentaryzację z wykorzystaniem systemu ExpertWMS®. Po jej zrealizowaniu przeprowadzono rozliczenie stanów magazynowych w systemie Simple.ERP, a następnie rozpoczęto produkcyjną obsługę procesów logistycznych.
Po pozytywnym uruchomieniu systemu rozpoczęto realizację drugiego etapu projektu, czyli dostarczenie pełnej integracji z szafami Kardex wraz z obsługą systemu pick by light oraz wózków kompletacyjnych Greentec z obsługą systemu put to light. Powyższe systemy włączono w proces wydania multipicking, czyli realizacji kilku dokumentów naraz. W ramach docelowej konfiguracji systemu przygotowano mechanizmy, które pozwalały dzielić zamówienia z systemu Simple.ERP na wydania multipicking oraz wydania gabarytowe jednoetapowe w oparciu o reguły wagowe i ilościowe. Istotnym elementem była organizacja poruszania się operatora pomiędzy strefami kompletacyjnymi wykorzystując przy tym wózki kompletacyjne. Przygotowano ścieżkę kompletacji w taki sposób, by była jak najbardziej efektywna – zmaksymalizowano ilość pobrań w jednym przejściu. Czas pomiędzy przygotowaniem każdej kolejnej półki szaf Kardex rekompensowano kompletowaniem asortymentu z regałów AX. Pozwoliło to maksymalnie zagęścić ilość wykonywanych pobrań w trakcie procesu wydania. Z założenia jeden wózek kompletacyjny mógł realizować do 16 zamówień w jednym przejściu pomiędzy wszystkimi strefami (6 stref kompletacyjnych).
Kiedy dokonano komunikacji z szafą automatyczną i potwierdzono, że szafy działają prawidłowo, a magazynierzy poruszają się pomiędzy szafami automatycznymi w odpowiedniej kolejności, rozpoczęto proces integrowania się z wózkiem put to light. Rozwiązanie to pozwalało wyświetlać informacje na wózku kompletacyjnym do jakiej kuwety powinien zostać odłożony towar i w jakiej ilości. Organizacja wózka kompletacyjnego była realizowana w ten sposób, że znajdująca się na nim jedna kuweta odpowiadała jednemu zamówieniu. Podczas kompletacji operator mógł wyświetlić status każdej kuwety. Jeśli kuweta (zamówienie) została zrealizowana, to system zwracał operatorowi odpowiedni komunikat pozwalający na wcześniejsze zwolnienie kuwety i przekazanie jej do pakowania. W miejsce zwolnionej kuwety operator mógł pobrać kolejną, nową kuwetę i rozpocząć kompletację nowego zamówienia. Po zakończeniu kompletacji operator otrzymał informację, czy zrealizowane zamówienie ma status komasacji, co skutkowało odłożeniem kuwety w strefę oczekiwania na kolejne dokumenty w celu ich późniejszego połączenia w jedną paczkę.
Podsumowując, jedną z najbardziej zauważalnych korzyści u Klienta jest wzrost ilości pozycji obsługiwanych dziennie w magazynie. Wydajność realizowanych zamówień zwiększyła się ponad dwukrotnie. Wspomniane wzrosty udało się osiągnąć w stosunkowo krótkim czasie. Bardzo pomocne było zaangażowanie Zespołu Projektowego po stronie Klienta, który śledził i optymalizował wszystkie ruchy wykonywane w systemie, aby zostało opracowane optymalne rozwiązanie. System ExpertWMS® został w pełni zintegrowany z automatyką magazynową, czyli z szafami automatycznymi oraz wózkami kompletacyjnymi. Konfiguracja i wymiana danych z systemem nadrzędnym była realizowana przez konsultantów DataConsult, zastosowano standardowy mechanizm UDEI (Univerasal Data Exchange Interface), czyli Uniwersalny Protokół Wymiany Danych z systemem ERP. Dzięki wdrożeniu rozwiązania ExpertWMS®, integracji z regałami automatycznymi oraz wózkami kompletacyjnymi z obsługą multipicking, Klient zwiększył wydajność realizowanych zamówień, zyskał powierzchnię magazynową, ma szybszy dostęp do towarów drobnicowych oraz ograniczył ilość pomyłek przy wydaniach.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.