Celem każdego przedsiębiorstwa jest dążenie do optymalizacji kosztów prowadzenia działalności. Jednym z elementów funkcjonowania każdej firmy, który można optymalizować i poszukiwać na nim oszczędności, równocześnie nie tracąc przy tym na wysokiej jakości usług, to logistyka wewnątrzmagazynowa. Zadbanie o odpowiednią przestrzeń magazynową, zatrudnienie wykwalifikowanego personelu oraz wszystkie systemy związane z ich obsługą np. ERP i WMS, generują koszty. Jak te wydatki ograniczyć? Jedną z możliwości jakie daje rynek jest outsourcing części działań poprzez zastosowanie logistyki kontraktowej.
Spis treści
TogglePod pojęciem logistyki kontraktowej kryje się rodzaj usługi obejmującej wszystkie operacje i procesy prowadzone w magazynach przez operatorów 3PL. Operatorzy oferujący tego typu usługę biorą na siebie pełną odpowiedzialność za wszystkie procedury oraz bezpieczeństwo towarów. Profesjonalna i wysokojakościowa logistyka kontraktowa opiera się często na oprogramowaniu do zarządzania magazynem – systemem WMS dla operatorów 3PL. Pozwala to zoptymalizować pracę i w sposób efektywny wykorzystać zasoby magazynowe.
Jak wynika z definicji logistyki kontraktowej, obejmuje ona wszystkie usługi magazynowe od przybycia towaru, po jego magazynowanie aż do chwili, kiedy zostanie on przekazany do końcowego punktu sprzedaży lub wydania go do finalnego odbiorcy. To także szereg usług dodatkowych takich jak np.: etykietowanie, tworzenie zestawów czy foliowanie towarów. Można powiedzieć, że logistyka kontraktowa efektywnie łączy procesy zarządzania łańcuchem dostaw z tradycyjną logistyką. Warto jednak podkreślić, że w zależności od branży, rodzaju działalności oraz jej specyfiki zakres usług logistyki kontraktowej może się różnić.
Odpowiadając na coraz większe potrzeby rynku oraz automatyzując procesy logistyczne, przedsiębiorstwa świadczące usługi logistyki kontraktowej coraz częściej decydują się na wykorzystanie systemów klasy WMS, które spełniają ich szerokie potrzeby. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego systemu oraz dobierając najlepsze rozwiązania, operatorzy logistyczni otrzymują narzędzie pozwalające im między innymi na:
Czytaj więcej: https://dataconsult.pl/operator-logistyczny-jak-wybrac-dobry-system-wms/
Mimo, iż w Polsce logistyka kontraktowa jest stosunkowo nowym zjawiskiem to jest ona dziedziną, która zyskuje coraz większe znaczenie w polskim sektorze logistycznym, a jej rozwój napędza również rynek e-commerce. Przedsiębiorstwa coraz częściej widzą korzyści jakie niesie za sobą skuteczne zarządzaniem łańcuchem dostaw w oparciu o umowy kontraktowe. Logistyka kontraktowa w Polsce obejmuje coraz więcej branż i sektorów gospodarki, można więc spodziewać się dalszego wzrostu znaczenia logistyki kontraktowej w naszym kraju. Dzięki dynamicznemu rozwojowi handlu elektronicznego raz rozwojem gospodarki, szybko zyskuje ona na popularności.
Logistyka kontraktowa pomaga przedsiębiorstwom o każdej wielkości rozwijać się efektywnie i szybko, równocześnie optymalizując koszty bez utraty jakości świadczonych usług. To również zdecydowanie łatwiejszy start dla firmy, które nie mają kompetencji i środków na prowadzenie własnego magazynu z wykwalifikowanym personelem. W ostatnim czasie logistyka kontraktowa w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Firmy cenią sobie doświadczenie wyspecjalizowanych organizacji oraz poszukują możliwości, które nie tylko ograniczają ich koszty, ale także oszczędzają czas.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Napisz do nas
Powiązane wpisy
Dziękujemy za przesłanie formularza!
Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Dziękujemy za przesłanie aplikacji.
Uprzejmie Informujemy, że do procesu rekrutacji zaprosimy wybranych kandydatów.
Nie znalazłeś wszystkich informacji? Nasz dział HR jest dla Ciebie.
Wszelkie pytania możesz kierować na adres praca@dataconsult.pl.