Zachowania konsumentów ewoluują pod wpływem coraz większej digitalizacji. Ma to znaczący wpływ również na sposób funkcjonowania magazynu, w tym na ciągłą poprawę jakości świadczonych usług. Aby odpowiedzieć na te wyzwania, firmy coraz częściej decydują się na wdrożenie systemu zarządzania magazynem (WMS). Producenci systemów WMS również nie próżnują i cały czas pracują nad udoskonalaniem swoich produktów z naciskiem na: zróżnicowanie funkcji, elastyczność, możliwość rozwijania systemu już po jego wdrożeniu, uczenie maszynowe i autonomiczną organizację operacji. Co w systemie jest kluczowe dla sprawnego zarządzania magazynem? W jaki sposób WMS pozwala zwiększyć rentowność magazynu oraz utrzymać lub zyskać przewagę nad konkurencją?
Zwiększanie wydajności operacyjnej poprzez zaawansowaną optymalizację pracy magazynu jest pierwszym warunkiem zawężenia listy czołowych systemów magazynowych. Prawie wszyscy dostawcy programów logistycznych wspierają magazyny w podstawowych operacjach, ale poza nimi istnieje szereg wyższych poziomów zaawansowania optymalizacji w celu wydajnego przechowywania produktów i organizacji pracy w całym obiekcie. Narzędzia IT do zarządzania pracą magazynu ewoluują również wraz z rozwojem technologii, a co za tym idzie ze zwiększaniem się potrzeb użytkowników. Dzięki temu, za ich pomocą można dodatkowo śledzić wydajność pracy, tworzyć zaawansowane raporty i planować działania korygujące.
Firmy produkcyjne, operatorzy logistyczni, dystrybutorzy coraz częściej poszerzają liczbę kanałów działania oraz zwiększają ofertę produktową. Wszystko po to, aby zachować konkurencyjność. System WMS w firmach, które np. decydują się na wdrożenie strategii omnichannel, musi być elastyczny, aby sprostać różnorodnym wyzwaniom w dynamicznych środowiskach biznesowych. Kolejną ważną kwestią jest model dostępności oferowanego oprogramowania. Decydując się na korzystanie z systemów informatycznych w modelu SaaS, firma eliminuje konieczność kosztownej rozbudowy i utrzymania własnej infrastruktury IT. System WMS w chmurze to idealne rozwiązanie dla firm o rozproszonej strukturze, dla startupów i przedsiębiorstw dopiero rozpoczynających działalność, ale świadomych faktu, że odpowiednie oprogramowanie już na starcie zapewni im przewagę nad konkurencją.
Zdolność do wdrożenia i wsparcia oprogramowania, to kolejna kluczowa kwestia dla długoterminowego sukcesu projektu, jakim jest system WMS. Wielkość organizacji, skala działania i kultura organizacyjna mają znaczący wpływ na powodzenie tego przedsięwzięcia. Z kolei po stronie producenta istotna jest łatwość konfiguracji systemu, która wpływa na tempo i jakość wdrożenia, a także na potencjalne problemy w okresie stabilizacji po wdrożeniu. Wrażenia użytkowników są motorem napędzającym adaptację firmy do zaimplementowanego rozwiązania. W trakcie wyboru systemu nie wolno zapominać o tym, że powinien być on otwarty na integrację z różnorodnymi systemami zewnętrznymi, dzięki czemu można rozszerzać jego funkcjonalność. Pozwala to na dostosowanie rozwiązania do unikalnego modelu biznesowego Klienta.
Regularna aktualizacja to cecha, która wyraźnie wpływa na sukces systemu WMS. Możliwość dodawania do swojej wersji programu nowych funkcji, które pojawiają się wraz z rozwojem systemu, świadczy o jego elastyczności i reagowaniu na rynkowe trendy i zapotrzebowania. System nie wspierany przez dział rozwoju w krótkim czasie straci racje bytu w przedsiębiorstwie, gdyż nie nadąża za rozwojem biznesu. Zdolność do ewolucji w ekspansywnym, coraz bardziej zautomatyzowanym i zdigitalizowanym ekosystemie będzie miała kluczowe znaczenie. Firmy, które rozważają wdrożenie systemu WMS, powinny położyć nacisk na możliwości aktualizacji oraz dojrzałość oprogramowania. Pozwala to na wykorzystanie nowych możliwości skoncentrowanych na najnowszych technologiach.